Türkiye'den AB’ye iltica başvurularında rekor artış

AB İltica Ajansı'nın açıkladığı ağustos verilerine göre Türkiye'den iltica başvuruları 2014'ten bu yana en yüksek rakama ulaştı. Türkiye başvurularda Afganistan ve Suriye'nin ardından üçüncü sırada.

Türkiye'den AB’ye iltica başvurularında rekor artış

Avrupa Birliği İltica Ajansı, ağustos ayında yapılan sığınma başvurularına dair verileri açıkladı. Buna göre, Suriye savaşının etkisiyle çok sayıda mültecinin geldiği 2015/2016 döneminden bu yana kaydedilen en yüksek iltica seviyesine ulaşıldığı açıklandı. Ajansın verilerine göre ağustos ayında yaklaşık 84 bin 500 sığınma başvurusu kayıtlara geçti.

İltica başvurularında Afganistan ve Suriye'nin ardından Türkiye en çok iltica başvurusu yapılan üçüncü ülke oldu. Türkiye vatandaşlarının başvurusunun ağustos ayında 4 bin 600’ü bulduğu, bunun da aylık dönemde 2014'ten bu yana kaydedilen en yüksek seviye olduğu bildirildi. Ajans, aylık hafif dalgalanmalara rağmen Türkiye vatandaşlarının yaptığı sığınma başvurularının artış eğiliminde olduğuna da dikkat çekti. Yapılan iltica başvurularının yüzde 94 ile neredeyse tamamını ilk kez yapılan başvurular oluşturuyor. AB İltica Ajansı, Türkiye'den yapılan sığınma başvurularının yüzde 1'inin 18 yaş altı, Avrupa'ya yalnız gelen çocuklardan oluştuğuna da işaret etti.

HİNTLİLERİN BAŞVURULARINDA ARTIŞ

DW Türkçe'nin aktardığına göre AB İltica Ajansı, ağustos ayında 4 bin 200 başvuruyla Hintlilerin Türklerin ardından dördüncü sırada yer aldığını duyurdu. Sırbistan'ın Hindistan ile vizesiz seyahat anlaşması imzalaması üzerine son aylarda Sırbistan'a giden çok sayıda Hindistan vatandaşının Avrupa ülkelerine sığınma başvurusunda bulunduğu tespit edilmişti. Bu durum üzerine başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri Belgrad'a vize rejiminde düzeltmeye gitme çağrısında bulunmuştu.

ALMANYA'YA BAŞVURULARDA YÜZDE 175 ARTIŞ

Türklerin ilticalarındaki artış eğilimi Almanya'da da dikkat çekiyor. Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi'nin (BAMF) Ekim ayında yaptığı açıklamaya göre, bu yıl Ocak- Ekim döneminde Türkiye vatandaşlarının yaptığı iltica başvurusu 15 bin 957'ye ulaştı. Bunların da neredeyse tamamı ilk kez yapılan iltica başvurusu olma özelliğine sahip. Bu da başvurularda yüzde 175,7 oranında artış anlamına geliyor.

Almanya'ya iltica başvurularında da Türkiye, Suriye ve Afganistan'ın ardından üçüncü menşe ülke konumunda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER