Türkiye'de ABD'ye olumsuz bakış 3 yılda yüzde 28 arttı

BBC Dünya Servisi'nin 19 ülkede yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, 2014 yılına kıyasla ABD'ye olumsuz bakışın en fazla arttığı ülke Türkiye oldu.

Türkiye'de ABD'ye olumsuz bakış 3 yılda yüzde 28 arttı
BBC Dünya Servisi'nin 19 ülkede yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, 2014 yılına kıyasla ABD'ye olumsuz bakışın en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye'de bu oran yüzde 36'dan yüzde 64'e çıktı. Araştırmaya göre en olumlu bakılan ülke ise Kanada.


Aralık 2016 - Nisan 2017 arasında yapılan araştırmaya, 19 ülkeden 18 bin kişi katıldı.
Kanada, dünya genelinde "etkisi en olumlu ülke" olarak öne çıkarken, ABD "en olumsuz bakılan ülke" sıralamasında listenin başlarında yer aldı.

ABD'ye olumsuz bakış 6 puan artarak yüzde 49'a çıktı, olumlu bakanların oranı da 5 puan düşüşle yüzde 34'e indi.

Genel olarak araştırmaya katılanların yalnızca üçte biri, ABD'ye karşı 'olumlu bakış açısına sahip olduklarını' söyledi.

'GEORGE W. BUSH DÖNEMİNİN DE ALTINDA'

PPC Başkanı Steven Kull, "ABD'ye karşı olumlu bakış Başkan Obama'nın son yıllarında biraz düşse de, şimdi ABD'nin puanları George W. Bush döneminin de altında" dedi.

ABD'ye olumsuz baktıklarını söyleyen ülkeler arasında, Washington'un NATO müttefikleri de var. ABD'ye karşı olumsuz tavrın en çok arttığı NATO ülkesi ise Türkiye oldu.

Türkiye'de 2014'te yüzde 36 olan bu oran, 28 puanlık artışla yüzde 64'e yükseldi. ABD'ye olumlu bakanların oranı da 16 puanlık bir düşüşle yüzde 20'ye indi.

İngiltere'de ABD'ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42'den yüzde 64'e, İspanya'da yüzde 44'ten yüzde 67'ye, Fransa'da yüzde 41'den yüzde 56'ya çıktı.

Araştırmada katılımcılara ülkelerin dünya üzerindeki etkilerini olumludan olumsuza sıralamaları istendi.

Latin Amerika ülkelerindeki oranlar da Washington'ın gözden düştüğüne işaret ediyor.
Meksika'da ABD'ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42'den yüzde 59'a, Peru'da yüzde 29'dan yüzde 49'a çıktı.

Rusya'daki oranlar da benzer bir seyir gösterdi.

Ülkede ABD'ye olumsuz bakanlar yüzde 55'ten yüzde 64'e çıkarken, Washington'un dünyaya etkisinin olumlu olduğunu düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 7 oldu.

Pakistan'da ABD'ye karşı olumlu bakanların oranı yüzde 39'dan yüzde 20'ye, Hindistan'da yüzde 43'ten yüzde 33'e, Kanada'da da yüzde 80'den yüzde 73'e düştü.

KANADA YÜKSELEN DEĞER

Öte yandan araştırmaya göre Kanada'ya olumlu bakanların sayısı ise hızla artıyor. Ortalamada 5 puan yükselen Kanada, yüzde 61 ile dünya genelinde "etkisi en olumlu görülen ülke" oldu.

Türkiye'de de bu oran yüzde 33'ten yüzde 43'e çıktı.

"Olumlu etki" sıralamasında Kanada'yı, Almanya ve Japonya izledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER