Yunanistan için acil toplantı çağrısı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Yunanistan ile yapılan görüşmelerde mesafe kaydedilmesi için liderleri acil toplantıya çağırdı.

Yunanistan için acil toplantı çağrısı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, borç kriziyle ilgili bir haftadır süren müzakerelerde anlaşmaya varılamayan Yunanistan ile ilgili Avrupalı 19 lideri Pazartesi günü görüşmelerde mesafe kaydedilebilmesi için acil toplantıya çağırdı.

Yunanistan’ın durumunun gittikçe kritik bir hal aldığını belirten Tusk’ın, 4 aylık görüşmelerin henüz anlaşmayla sonuçlanmadığını ifade ettiği açıklamasında, dünkü Euro Bölgesi toplantısında çözüm aşamasındaki kilit noktanın aşılamadığını, oynanan oyunun tehlikeli olduğu ve bunun için zaman kalmadığı aktarıldı.

Pazartesi sabahı yapılacak olan toplantının amacının herkesin birbirinin pozisyonunu ve aldığı kararların sonuçlarını görmesi olduğu kaydedilen açıklamada, Yunan hükümetinin devam eden desteğin sürmesi doğrultusunda iyi bir teklifi ya da yükümlülüğünü yerine getirmemeyi tercih edebileceği ifade edildi.

Tusk açıklamasında, bu kararın tamamen Yunanistan’ın kararı olacağını, sorumluluğun Yunanistan’a ait olacağını ifade ederken, önlerindeki bir kaç günün bu doğrultuda etkin bir biçimde kullanılması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü gerçekleştirilmesi beklenen zirveye Almanya Başbakanı Angela Merkel de katılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER