HDP'ye SYRIZA soruşturması

HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur hakkında, SYRIZA Merkez Komite üyesi ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yannis Bournos’un kentin mülki amirlerinin haberi olmadan HDP’nin seçim mitingine katıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

HDP'ye SYRIZA soruşturması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün seçim çalışmaları kapsamında Radikal Sol Koalisyon SYRIZA Merkez Komite üyesi ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yannis Bournos’un katılımıyla 23 Mayıs’ta düzenlediği mitinge ilişkin HDP İzmir İl Eşbaşkanı’na soruşturma açıldı.

HDP-İzmir-19-Haziran-2015

Soruşturma gerekçesi olarak SYRIZA Temsilcisi Bournos’un mitinge katılımı ve 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”nun 21. Maddesi’ne muhalefet edilmesi gösterildi.

Soruşturmanın yasa uyarınca siyasi parti toplantılarında yabancı konukların konuşması için zorunlu olan valiliğe haber verilmemesi nedeniyle açıldığı belirtildi.

‘Bu ülke faşist ve dışlayıcı politikalarla yönetiliyor’

Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermek üzere çağrılan HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, “Biz neyle uğraşıyoruz onlar neyle uğraşıyor?” dedi.

“Bu tuzakçı devlet anlayışını gösteriyor. Komşumuz Yunanistan’ın iktidar partisindeki bir yetkili İzmir’de barış ve özgürlük diyor. Bundan dolayı soruşturma geçiriyoruz. Tesadüftür ki bize soruşturma resmi yazısı geldiğinde İzmir Milletvekilimiz Ertuğrul Kürkçü de SYRIZA’nın davetlisi olarak Atina’da yapılan Direniş Festivali’ne konuşmacı olarak gitti.

“Biz neyle uğraşıyoruz. Onlar ne ile uğraşıyor. Biz özellikle haber vermemiş değiliz ki. Misafir olarak davet ettik son ana kadar kimlerin katılacağı belli değildi. Aksi taktirde neden bildirimde bulunmaktan kaçınalım?

“Bu, 12 Eylül Türkiye’si. Kenan Evren öldü ama onun anlayışını taşıyan rejim kurumları dimdik ayakta duruyor. Bu ülke o ruhla, faşist ve dışlayıcı politikalarla yönetiliyor.”

Nazım’ın şiirini okumuştu

SYRIZA Merkez Komite üyesi ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yannis Bournos, HDP’nin 23 Mayıs’ta İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki seçim mitingine katılmıştı.

Bournos burada yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet’in 24 Eylül 1945’te Piraye’ye yazdığı şiiriyle “En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız” diye seslenmiş, “Yaşasın barış ve kardeşlik, yaşasın halkların dayanışması” demişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER