Barış Akademisyenlerine destek veren 46 kişi yargılandı

Aydın'da Barış İçin Akademisyenler grubuna destek bildirisine imza atan 46 kişi hakkında açılan dava bir kez daha ertelendi.

Barış Akademisyenlerine destek veren 46 kişi yargılandı
Barış İçin Akademisyenler grubuna destek bildirisine imza atan 46 kişi hakkında açılan dava bir kez daha ertelenirken, duruşmada barışa beraat istendi. 


Aydın'ın Söke ilçesinde "Bu Suça Ortak Olmayacağız" barış bildirisine imza atan akademisyenlere destek vererek, "Biz de bu suça ortağız" diyen 46 kişi hakkında "örgüt propagandası yapmak" suçlaması ile açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. Daha önce Söke 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, iş ve arşiv dosyalarının Söke 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredilmesinden dolayı Söke 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

SADECE BARIŞ İÇİN...

Duruşmaya bildiriye imza atan 46 kişi ve avukatları katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. Duruşmaya katılanlar daha önce verdikleri ifadelerin geçerli olduğunu belirterek, attıkları imzanın arkasında durduklarını söyledi. Sanıklardan okuma yazması olmayan Celile Çetin'in savunması dikkat çekerken, attığı imzanın arkasında olduğunu belirten Çetin "Benim okuma yazmam yoktur. Sadece barış istediğimiz için imza attık" dedi. 

BARIŞA BERAAT İSTEDİLER

Ardından söz alan Avukat Mustafa Açıcı barışı istemenin suç olmadığını hatırlatarak, mahkemenin başka mahkeme kararını beklemesine gerek olmadığını söyledi. Açıcı, tüm sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini belirtti. Avukat Betül Duran ise, barışın iyi bir şey olduğunu dile getirerek, "Barışın beraatını istemek abesle iştigaldir. Ama yine de istiyoruz" dedi. 

Savunmaların ardından mahkeme heyeti İstanbul 13’üncü ağır ceza mahkemesinin dava dosyasının ve bu dosyanın bakanlık görüşü ve dosyanın sonuçlanmasının beklemesine karar vererek duruşmayı 9 Kasım tarihine erteledi.  / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER