KPSS soruşturmasından: Bir dershanenin sınav sorular KPSS'de çıktı

KPSS soruşturmasında, bir cemaate yakınlığıyla bilinen bir dershanenin deneme sınavındaki soruların KPSS’de çıktığı, dershaneden 21 öğrencinin KPSS’deki yanıtlarının birebir aynı olduğu tespit edildi.

KPSS soruşturmasından: Bir dershanenin sınav sorular KPSS'de çıktı

KPSS sorularının daha önce Yediiklim yayınevinin deneme sınavlarında çıktığı iddiaları üzerine Devlet Denetleme Kurulu’nca başlatılan özel soruşturmada ilk ipuçları elde edildi.

T24’ün haberine göre, DDK uzmanlarının yürüttüğü soruşturmada, soruların ele geçirildiği iddialarının yanında sürecin perde arkasında organize bir yapı olup olmadığı araştırılıyor. Araştırma çerçevesinde adı ve yeri henüz gizli tutulan bir dershaneye ulaşıldı.

Söz konusu dershanenin halen devlette etkin olarak faaliyet yürüten ve önemli devlet kurumlarında mensupları bulunan bir tarikatla bağlantısının bulunduğu tespit edildi. Ayrıca, KPSS’den kısa süre önce aynı dershanede yapılan KPSS denemesindeki soruların bir bölümünün hafta sonu gerçekleşen oturumlarda adaylara cevaplaması için dağıtılan soru kitapçıklarında yer aldığı görüldü.

21 ADAYIN CEVAP KAĞITLARI AYNI

Aynı dershane üzerinde devam eden araştırmalarda, burada eğitim gören ve son KPSS’ye giren 21 adayın cevap kağıtlarındaki yanıtların birebir aynı olduğu belirlendi. DDK uzmanlarının soruşturmayı bu yönüyle derinleştirdiği öğrenildi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlatılan soruşturmayla ilgili olarak DDK Başkanı Yunus Arıncı’dan sık sık bilgi aldığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER