Nureddin Nebati: Kamu bankaları TOGG için kredi verecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kamu bankaları ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "TOGG alımında gerekirse kâr etmeyecek şekilde gerekli teşvikleri verecekler" dedi.

Nureddin Nebati: Kamu bankaları TOGG için kredi verecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kamu bankalarının geçen hafta seri üretime geçtiği duyurulan yerli otomobil TOGG için kredi vereceğini açıkladı.

TRT Haber'e konuşan Bakan Nebati, TOGG ve benzeri elektrikli araçların ülkede kullanımını sağlamak için ÖTV'de değişime giderek 'vergi yükünü en aza indirdiklerini' söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız bir talimat verdi, çağrıda bulundu. Bu otomobile rahat ulaşımın sağlanabilmesi için bankaların bir çalışma yapması noktasında. Gelmeden, kamu bankalarımızla tekrar bir görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankalarımız bu konuda gerekli teşvikleri verecek. Gerekirse kazanmamak üzere, artık faiz oranları da çok düştü, çok daha düşük maliyetlerle kâr da etmeyecek şekilde bu araçlara ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir. Biz bu yapının Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren, hangi alanda, ne tür bir sorun varsa onunla iletişim halindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank bu konuda çok hassas, sürekli bizi dürtüklüyor. Biz de bu aracın Türkiye'de yollara rahat bir şekilde çıkması için adımlarımızı atmaya devam edeceğiz."

TOGG'un ilk modeli C-SUV'un ön siparişleri şubat ayında alınmaya başlanacak. Aracın fiyatı da ön siparişlerin başlamasıyla belli olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER