ABD Türkiye'den vize başvurularını askıya aldı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'den vize başvurularının askıya alındığını açıkladı. Açıklamada süre belirtilmedi.

ABD Türkiye'den vize başvurularını askıya aldı
ABD, Türkiye’den vize başvurularını durdurdu. Konuya ilişkin açıklama ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden geldi. Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’dkei tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile ABD arasında en son ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan M.T., casusluk suçlamasıyla gözaltına alınıp, ardından tutuklanmasıyla gerilim yaşanmıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, konsolosluk çalışanıın tutuklanmasından rahatsızlık duyduklarını dile getirmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ise ABD’ye söz konusu şahsın Adil Öksüz’le yakın ilişki içinde olduğunu öne sürerek yanıt vermiş ve “Her ülke kendi güvenliğini gözetir” demişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER