AKPM'den Demirtaş çağrısı

Kox, Meclis Başkanı Kahraman'a HDP'li eş başkanlar ve tutuklu vekillere ilişkin bir mektup yazdı.

AKPM'den Demirtaş çağrısı
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Birleşik Avrupa Sol Grubu adına Tiny Kox, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tutuklu muhalefet milletvekillerine ilişkin bir mektup yazdı.

“Seçilmiş parlamento üyelerinin haklarına saygı gösterilmesi için çağrı” başlıklı mektupta, Kox, HDP ve CHP’li vekillerin dokunulmazlığının kaldırılmasının seçilmişlerin haklarını ihlal ettiği belirtildi.

“Dokunulmazlığı kaldırılan ve aleyhinde davanın beklenmesi nedeniyle Kasım 2016'nın başından beri gözaltında tutulan Türkiye Parlamentosu üyelerinden biri HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tır. Kendisine karşı başlatılan hukuki prosedür yakın zamanda ertelenmiş ve Demirtaş'ın mahkeme önüne ne zaman çıkacağı ya da belki de çıkıp çıkmayacağı henüz belli değildir” denilen mektupta, HDP liderinin partisi ile iletişim kurmasını imkânsız hale getiren koşulların yaratıldığına işaret edildi.

DEMİRTAŞ’A KELEPÇE TAKILMASINA VE SEGBİS YASAĞINA TEPKİ: BU HAKARETİ DURDURUN

Kahraman’ın Demirtaş'ın cezaevinden SEGBİS aracılığıyla HDP grup toplantılarına katılma talebini reddine ilişkin eleştirilerde bulunan Kox, şunları dile getirdi: “Parlamento dokunulmazlığı kaldırılmış ve tutsak olarak tutulmasına rağmen Demirtaş’ın yine de parlamentonuzun üyesi olmasından dolayı bu kararınız bizi çok şaşırttı. Parlamento Demirtaş’ın parti grubuyla temaslarını sürdürme ve parlamenter görevlerini gerçekleştirme amacını engellememelidir. Dahası, Demirtaş'ın kendisine karşı uygulanan hukuki prosedür çerçevesinde yapılacak mahkemeye getirilme-götürülme esnasında tamamen gereksiz ve hakaret edici bir uygulama olarak ellerinin kelepçelenmek istenmesine karşı çıkmanızı öneririz.”

‘CEZAEVİNDEKİ EŞ BAŞKANLARLA GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ’

Vekil dokunulmazlıklarının korunması ve tutuklu milletvekillerinin özgürlüğüne kavuşması için Kahraman’a bir çağrı yapılan mektupta, vekillerle görüşme talebi iletilerek şu ifadelere yer verildi: “Halen, HDP Eş Genel Başkanlarıyla birlikte cezaevinde 10 HDP ve 1 CHP milletvekili bulunuyor. Seçilmiş milletvekilleri cezaevinde değil de parlamentoda olmalıdır. Hâlihazırda tutuklu bulunan tüm Parlamento üyelerinin derhal serbest bırakılmasını bizimle birlikte talep etmenizi bir kez daha dile getiriyoruz.

Avrupa Konseyi Üyesi olarak Türkiye, hukukun üstünlüğünü koruma, insan haklarına saygı gösterme ve demokrasiyi geliştirme yükümlülüğünü üstlenmiştir. Türkiye Parlamentosu Başkanı olarak bu taahhütlerin kesin bir şekilde yerine getirilmesi için size başvuruyoruz.

Daha önce talep edildiği gibi, AKPM başkanlığının cezaevindeki eş genel başkanları ziyaret etmesi için desteğinize güveniyoruz. Bu çağrının bir nüshası, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki Türkiye Parlamentosu heyeti başkanına gönderilmiştir. Bu konuyu kısa süre sonra Meclis toplantılarımız sırasında tekrar ele almayı düşünüyoruz.

Saygılarımla,

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Avrupa Sol Grubu adına

Tiny Kox, Başkan”

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER