Nikah öncesi sorulacak: Müftü mü kıysın, belediye mi?

Müftülere resmi nikah yetkisi veren yasa çıkınca çiftlere yaptıkları başvuru öncesi bir form verilerek 'Müftü mü kıysın, belediye mi?' diye sorulacak.

Nikah öncesi sorulacak: Müftü mü kıysın, belediye mi?
Resmi nikah kıyma yetkisinin belediye memurları ve muhtarlar dışında il ve ilçe müftülerine de verilmesine yönelik kanun tasarısı, TBMM gündeminde görüşülmeyi bekliyor. Tasarı yasalaştıktan sonra çıkarılacak uygulama yönetmeliğiyle müftü nikâhının kıyılmasına ilişkin yöntem ve usuller belirlenecek. Buna yönelik altyapı oluşturma çalışmaları ve hazırlıklar da bir taraftan yürüyor, görüş ve öneriler değerlendiriliyor. Değişiklik nedeniyle, yeni yetkilendirmeyle ilişkili çok sayıda düzenleme yapılması yeni bir mekanizma oluşturulması gerekiyor.


Habertürk’ten Bülent Aydemir’in aktardığına göre
 tasarı yasalaşıp uygulama yönetmeliği çıkarıldıktan sonra evlenme başvurusu yapan çiftlere, ‘Nikahınızı müftünün mü, belediye memurunun mu kıymasını istiyorsunuz?’ diye sorularak tercihli bir form doldurmaları istenecek.

DİNİ NİKAHA GEREK KALMAYACAK

Resmi müftü nikahı talep edenlerin ayrıca bir dini nikah merasimi yapmalarına gerek kalmayacak. Nikahını müftünün kıymasını isteyenler aynı zamanda, ‘Dini kurallara uygun bir nikah töreni’ hizmetini de alacaklar.

Müftünün ya da görevlendireceği memurun kıyacağı nikah da resmi nikah statüsünde olacak. Müftülük, nikah işlemleri için gerekli yasal takibatı kurumlarla yazışarak yapacak. Aynı zamanda evlenecek çiftler açısından, ‘süt kardeşliği’ gibi dinen haram kılınan konularda uyarıları yapacak. Başvuru formunda, dini merasimli müftü nikâhını tercih etmeyenler, halihazırdaki gibi evlendirme memurlarına yönlendirilecekler ve nikah işlemleri dini merasim olmadan kıyılacak. Yani belediye başkanı ve yetkilendirdiği evlendirme memurunu tercih edenler; ya belediyeye ait evlendirme dairesinde ya da düğün salonunda nikahını kıydırabilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER