'Ali İsmail kendisini döven polisle aynı hastanede karşılaşmış'

Eskişehir’deki Gezi Parkı direnişi sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın kendisine son tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan’la gittiği hastanede karşılaştığı ortaya çıktı. Karşısındaki şahsı tanımayan Ali İsmail’in arkadaşı Mevlüt Saldoğan’a nereye gideceğini tarif ediyor.

birgun.net’te yayınlanan haberde, Eskişehir’deki Gezi Parkı direnişi sırasında yaşanan olaylarla polis ve sivillerin dayağına maruz kalarak hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın kendisini döven Mevlüt Saldoğan isimli polisle aynı hastanede karşılaştıkları ortaya çıktı. Videoda Korkmaz ve son tekmeyi atan polis Saldoğan birbirini fark etmezken karşısındaki şahsın kim olduğunu bilmeyen Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşı, Saldoğan’a nereye gideceğini eliyle işaret ediyor.

Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013 gecesi Eskişehir’de Yunus Emre Caddesi üzerindeki Gezi eylemleri sırasında polis saldırısından kaçarak ara sokaklara girmiş, Sanayi Sokak’ta polis ve sivil şahıslarca sıkıştırılarak feci şekilde dövülmüştü. Olay üzerine Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne giden Ali İsmail Acil Servis’te nöbetçi doktor Hasan Gülcü tarafından muayene edilmiş ve evine gönderilmişti. Ali İsmail, ertesi gün ise beyin kanamasından komaya girerek 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetmişti.

Aynı hastaneye gitmiş

Aynı gün, Ali İsmail Korkmaz’ın kafasına son tekmeyi atan Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi polisi Mevlüt Saldoğan’’ın da Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne gittiği ortaya çıktı. Radikal’den İsmail Saymaz’ın dünkü haberinde de Saldoğan’ın, Ali İsmail Korkmaz’dan kısa bir süre sonra aynı hastaneye gittiği ve Korkmaz’a kas gevşetici yazarak evine gönderen doktor Hasan Gülcü’nün Saldoğan’ı ortopedi servisine sevk ettiği ortaya çıktı. Ancak Saldoğan ortopedi servisine gitmedi.

Daha sonra 2 Haziran günü gözaltına alınan eylemcilerden şikayetçi olan Saldoğan, ifadesinde bir günlük rapor aldığını iddia etti. Rapor soruşturma dosyasında bulunamayınca Saldoğan savcının talebiyle 20 Kasım 2013’te Adli Tıp Eskişehir Şubesi’ne sevk edildi. 27 Kasım’da verilen raporda “Sağ ayak haricen doğal, ayak hareketleri tam, nörolojik defisit yok” denildi. Ayrıca “Acil cerrahi gerektirir patoloji saptanamadığı ve arızasının basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olduğu” saptandı. Son olarak, “Hastanın travma anında çekilmiş olan x ray görüntülerine hastane kayıtlarından ulaşılamadığı” kaydedildi.

Ali İsmail’le karşılaşma

Ayağındaki ağrıdan şikayet eden Saldoğan’ın Ali İsmail Korkmaz’la Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde karşılaştığı anlaşıldı. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Korkmaz davası dosyasına giren hastane güvenlik kamera görüntülerine göre Saldoğan, Ali İsmail Korkmaz’ın ardından sabaha karşı 03:12 sıralarında girdiği hastanenin güvenlik kameralarına görünüyor. Üzerinde saldırı anındaki kıyafetleri bulunan ve Ali İsmail Korkmaz’a tekme attığı ayağından hafifçe sektiği dikkat çeken Saldoğan giriş işlemlerini yaptırmasının ardından Acil Servis doktorlarının hastaları muayene ettiği Acil İlk Müdahale bölümüne geçiyor. Ali İsmail Korkmaz ise Saldoğan’ın girdiği bölümden yaklaşık 6 dakika önce çıkıyor.

Saldoğan, sağ ayağını açıp bir süre bekledikten sonra Acil Servis İlk Müdahale bölümünden çıkıyor. Sağ ayağı çıplak olan Saldoğan, sol ayağı üzerinde sekerek odadan çıkarken kapıda Ali İsmail Korkmaz ve arkadaşıyla karşılaşıyor. Kafası önüne eğik olan Ali İsmail ile Saldoğan birbirlerini farketmiyor. Saldoğan, Ali İsmail’in arkasından geçiyor. Ancak nereye gideceğini kestiremeyerek etrafına bakınan Saldoğan’a Ali İsmail’i tekerlekli sandalyede odaya getiren arkadaşı kim olduğunu bilmeyerek yol tarif ediyor. Saldoğan, Ali İsmail’in arkadaşının gösterdiği yöne doğru sol ayağı üzerinde sekerek hızla ilerliyor.

Videonun 3.27′nci saniyesinde sekerek acil ilk müdahale odasından çıkan Mevlüt Saldoğan ile Ali İsmail Korkmaz aynı karede görünüyor. Ali İsmail Korkmaz ve Saldoğan birbirlerini fark etmiyor. Ali İsmail’in arkadaşı ise kim olduğunu bilmediği şahısa gideceği yönü gösteriyor / İMC

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER