Atalay: Önümüzdeki günlerde önemli açıklamalar gelecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Atalay, çözüm süreciyle ilgili olarak “Süreç yasanın gereği, şeffaf şekilde yürüyor. Önümüzdeki günlerde önemli açıklamalar gelecektir. Ama görüşmelerin verimli gittiğini biliyor, iyi haberler alacağımızı biliyoruz” dedi.

Atalay: Önümüzdeki günlerde önemli açıklamalar gelecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay; çözüm süreci, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası, seçimler, başkanlık sistemi ve İç Güvenlik Paketi’ne dair NTV’de açıklamalarda bulundu.

Atalay’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

Çözüm süreci

“Son haftalarda büyük hareketlilik yaşanıyor. Türkiye ve hükümetin önündeki en önemli proje bu. Etkili bir şekilde yürüyor. 2014 yılında çok önemli çözüm süreci yasası çıkmıştı ve Meclis’ten yüzde 80 destekle geçti. Yasanın öngürdüğü yol haritası realize edilmek üzere görüşülüyor ve önemli mesafeler alınıdığını hep beraber görüyoruz. Şimdi ben ayrıntılara girmeyeyim…

“Süreç yasanın gereği, şeffaf şekilde yürüyor. Önümüzdeki günlerde önemli açıklamalar gelecektir. Ama görüşmelerin verimli gittiğini biliyor, iyi haberler alacağımızı biliyoruz. İnşallah seçim öncesi belli mesafeler alınacak ve bunun seçime de büyük katkısı olacaktır. HDP, Türkiye genelinde iddialı siyaset yapıyor ve yapacak olması da önemli.

“Yol haritası bilinen yol haritası, bunun dışında bir şey söz konusu değil. Şiddetin bitmesi ve silahların bırakılmasının ardından hükümetin yapacağı şeyler gelecek. Bunlar için zamana ihtiyaç olacak; eve dönüşle ilgili düzenlemeler gibi.

“Yol haritasının önemli ayakları bunlar. Görüşmelerin vakit aldığını, bunun normal olduğunu; bu süreçte gel-gitlerin olabileceğini, sürecin içnde olanlar bilirler. Ama süreç şimdi daha sıkışık bir takvimde ilerliyor.

“Seçimden önce neyin yetişeceğini, çalışmaların ayrıntıları ortaya çıkınca göreceğiz. Ama önemli olan, tıkanma olmaması, ilerlemenin olması. Şu an da böyle…”

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası

“Kurumsal hafızlar önemlidir. Son yasal düzenlemede, çalışmaları Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın yapacağı var. Bir süredir de müsteşarlık daha fazla devrede. Ama şunu da söyleyeyim, Hakan beyin şahsı sürecin içinde oldu, ciddi bir tecrübe vardı. Buna rağmen büyük bir aksama olacağını düşünmüyorum…”

HDP’nin seçime parti olarak girmesi

“Kendilerinin bileceği bir şey. Bizim hedefimiz, bütün sorunların siyasetle çözülmesi ve demokrasi bu demek. Şu anda çözüm süreci ve yaşanan gelişmeler, HDP’nin de siyaset içinde olmasına katkı verecektir. 6-7 Ekim olayları, HDP’yi zora soktı; hatta kendileri sebep oldular ve yeniden siyaseti şiddetle birleştirdiler. Süreç, onların da şiddetten uzaklaşmasına vesile olacaktır ama parti olarak girip girmemeleri konusunda bir şey diyemem. Anketler, kamuoyu yoklamaları 6-8 arası bir yerde olduklarını gösteriyor. Ama siyaset risk almaktır…”

“Biz dikkatli çalışıyoruz, gelişmeleri değerlendiriyor ve alternatifleri önümüzde tutuyoruz. Aday belirleme ve söylem de etkili olacak.”

Başkanlık sitemi

“Anket ve kamuoyu araştırmalarına gelince, biz 15 günde bir yapıyoruz. Siyasi eğilimleri, uyguladığımız poitikaları sorarız ve bütün konuları değerlendiririz. Genel manada destek, yüzde 50 bandında devam ediyor. 2011 seçiminden beri de böyledir. Bazen 1-2 puan üstte ve altta olur.

“Başkanlık sitemine gelince. Buna olumlu ve olumsuz bakanlar var. Parti seçmeninde oran yükseliyor ama genel seçmende oran yarı yarıya diyebiliriz.”

İç Güvenlik Paketi

“Bu konuda dün de toplant yaptık arkadaşlarımızla, İçişleri Bakanı da katıldı. Bütün boyutlarını gözden geçirdik. Büyük bir yanlış anlama, iyi anlamama veya seçime doğru gereksiz gerginlik üretme niyetleri olduğunu görüyoruz.

“Bu paklette çok önemli bir konu var ve bunu kimse görmüyor. Yıllardır siyesetin gündeminde olan ‘jandarma İçişleri Bakanlığı’na  ne kadar bağlı’ konusu ve çevresinde dönen tartışmalar. İlk defa bu paketin içinde jandarma var. Özlük hakları, atamaları, değerlendirmeleri, sicilleri… Hepsi İçişleri Bakanlığı’na geçiyor. Sivilleşme açısından çok önemli bir husus bu.

“İnsanlar molotof kokteyli ve maske konularını görüyor. Ana muhalefet partisinin lideri ‘toplantı ve yürüyüş hakkımızı elimizden alıyorlar’ diyor. Öyle bir şey yok. Molotof ve maske, bu yürüyüşleri yapılamaz hele getiriyor. Bunlar önlendiğinde vatandaşlar bu haklarını rahatça kullanacak.”

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.