Ayhan: Zindanlar boşalmadıkça tahliyemizin bir anlamı yok

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan cezaevinden çıkışında yaptığı açıklamada, "Zindanlar boşalmadığı sürece bizim tahliye olmamızın hiçbir anlamı yoktur" dedi.

Ayhan: Zindanlar boşalmadıkça tahliyemizin bir anlamı yok
Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı doğrultusunda Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilen BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan cezaevinden çıkışında yaptığı açıklamada, "Zindanlar boşalmadığı sürece bizim tahliye olmamızın hiçbir anlamı yoktur" dedi. 


Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen Milletvekili Ayhan, cezaevi çıkışında açıklamada bulundu.  "Bilindiği üzere yıllardan beri Kürt demokratik siyasetine karşı gerçekleştirilen soykırım operasyonlarında ben ve benim gibi binlerce arkadaş içeride tutsak bulunmaktadır" diyen Ayhan, "Öncelikle kapalı kapılar ardından demir parmaklıklar ardından bıraktığımız yüzlerce arkadaşımızın sizlere en derim selamlarını iletiyorum" şeklinde konuştu. 

Kürt siyasi mücadelesini yürütenler olarak uzun süredir yapılan tasfiye operasyonlarından sonra zindanlarda tutulduklarını belirten Ayhan, "Zindanlarda tutulmamızın temel nedeni Kürt sorununa yaklaşımdaki inkar imha ve ret siyasetiydi. Bugün gelinen aşamada her ne kadar ben ve birkaç arkadaş sembolik olarak bırakılmış olsak bile hala zindanlarda binlerce arkadaşım tutsak haldedir. Bu arkadaşlar her iddiayla olursa olsun içeride tutulma nedeni tamamen kendi kültür ve kimliklerine sahip çıkma ve bunu koruma düşüncesi dışında başka bir şey değildir. Zindanlar boşaltılmadığı sürece bizim tahliye olmamızın hiçbir anlamı yoktur" dedi. 

Kendileriyle ilgili verilen kararın olumlu ancak gecikmiş bir karar olduğunu kaydeden Ayhan, "Yıllardır hukuksuz bir şekilde içeride tutularak adeta rehin muamelesi gördük. Anti demokratik ve faşizan uygulamalardan dolayı içeride kaldık. Bundan dolayı hukuk dışı yargılamalara tabi tutulduk. Umudumuz Türkiye'de Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü ve bu çözüme hizmet edecek demokratik adımların atılmasıdır. Son süreçte İmralı eksenli sayın Abdullah Öcalan’ın öncülüğünde gerçekleştiren sürecin devlet tarafından ciddi şekilde ele alınıp gereklerinin acilen yerine getirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. / anf

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER