AYM, Balyoz Davasında 'Hak İhlali Var' Dedi

AYM, 230 Balyoz davası sanığının başvurusu üzerine verdiği kararda dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, Balyoz Davasında 'Hak İhlali Var' Dedi
 Anayasa Mahkemesi (AYM), Balyoz davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. İhlal kararının giderilmesi için sanıklar yeniden yargılanacak.

AYM, sanıkların yaptığı 230 başvuruyu birleştirerek dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Karar, genel kurulun 17 üyesinin oy birliğiyle alındı.

Ülgen: Tahliyeler olabilir

Hürriyet’te yer alan habere göre, karar sonrası açıklamalarda bulunan Balyoz davası sanıklarının avukatlarından Celal Ülgen şunları söyledi:

“Özgürlüklerinin iade edilmesini bekliyoruz. Kanunlarımıza göre AYM’nin ihlal kararı varsa, buna dayanarak, yerel mahkemeye başvurarak yargılanmanın yenilenmesini talep edebiliyorsunuz. Balyoz davasında, adil yargılanma hakkı ihlali sonucunu doğuran bir takım uygulamalarla karşılaştırmıştık.

“Şunu tespit etmek lazım. Evet yeniden yargılama olabilir ama AYM’nin kararında eğer iç tüzüğün ve yasanın kendilerine vermiş olduğu hakka dayanarak tedbir kararı almışlarsa, bu doğrultuda infaz da durdurulacağı için tahliyeler olacaktır ve yeniden yargılama talepleri farklı olacaktır.

“Yarın sabah eğer, tedbir kararı varsa telgraf çekeceklerdir ya da UYAP’tan göndereceklerdir, tahliyeler başlaması gerekir. Hep varsayımlara göre gidiyoruz. Yeniden yargılama ise bir hak ihlalinin kaynağı bir defa dijital deliller ve savunma hakkıyla. Bu nedenle yeniden yargılama gidilirken sanıklar tahliye edilecek. Tutuksuz olarak devam edecekler ve Balyoz davası yeniden görülecek.

“Eğer tedbir kararı vermemişse, bu nedenle biz başvurup yeniden yargılama isteriz toplu olarak ve mahkemelerde buna uymak zorundayız. Ama tedbir vermişse bu değişir. Biraz daha bekleyip o kararı beklememiz lazım.

“Deliller yok sayılacaktır çünkü AYM’nin söylediği budur. Biz ısrarla bilirkişi incelemesi yapılsın demiştik, bunu yapmamışlardı. Şimdi bütün bunlar yapılacak. Bir bilirkişi raporuyla, bu verilerin sahte olduğu tespit edilecektir.” / Bianet

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER