Demirtaş: Seçimlere çok iddialı hazırlanıyoruz

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı adaylarının HDP kongresinde netleşebileceğini belirterek, "Biz çok iddialı bir şekilde seçimlere hazırlanıyoruz" dedi.

Demirtaş: Seçimlere çok iddialı hazırlanıyoruz
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı adaylarının HDP kongresinde netleşebileceğini belirterek, "Biz çok iddialı bir şekilde seçimlere hazırlanıyoruz" dedi.


CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş,  BDP ile HPD'yi değerlendirirken BDP'nin seçimlere girmesinin düşünülmediğini ifade etti. Demirtaş, BDP'nin bir kadro partisi olarak faaliyet yürüteceğini belirtti.

Kendisinin de iki gün içinde HDP'ye geçeceğini vurgulayan Demirtaş, 22 Haziran'daki HDP kongresinde eşbaşkan adayı olacağını kaydetti.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayının kendisi olup olmadığı sorulduğunda "Bunun nihai kararını veren ben değilim" diyen Demirtaş, adaylığının önerildiği konusunda ısrarlı sorular üzerine "Benim de kulağıma geliyor öyle şeyler" demekle yetindi.

Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin MHP ile birlikte "çatı" adayı olarak belirlediği adaya destek vermelerinin mümkün olmadığını belirtti. Demirtaş, CHP'nin sağdan yana, MHP ile birlikte tercihlerini koyduğunu söyledi.

"Bu pazar günü kongremiz var. Kongre günü de, bir iki gün sonra da adayımız netleşebilir" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın hiçbir koşul altında bir çatı adayı olamayacağını söyledi.

"Bunun objektif koşulları da yok" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın adaylığının devam eden çözüm sürecinin uzlaşma başlıklarından biri  olmayacağını söyledi.

Demirtaş, "Bizim tutumumuz ilkeseldir" diyerek,  Erdoğan karşıtlığı üzerinde siyaset yapmadıklarının altını çizdi. Demirtaş, sadece Erdoğan karşıtlığı üzerinden yapılan siyasetin muhalefeti de daraltan bir yaklaşım olduğunu belirterek,  "Sayın Erdoğan'ın misyonu, konumu, bizim partinin politikalarını belirlemiyor" şeklinde konuştu.

Seçim kampanyası sırasında adayların Kürt sorununa çözüm yaklaşımının önemli olacağını sözlerine ekleyen Demirtaş,  seçmenlerin adayların demokrasi ve çözüm sürecine ilişkin fikirlerini değerlendireceğini kaydetti.

Seçimlerde ikinci tura kalmamaları halinde boykot gibi tutup alıp almayacakları sorulduğunda Demirtaş, "Biz çok iddialı bir şekilde seçimlere hazırlanıyoruz. Bu sorunun İhsanoğlu'na da sorulması lazım. Bu işin garantisi yok" dedi.   

"Ne kadar insanın barış ve demokrasiden yana olduğunu ortaya çıkarmak istiyoruz" şeklinde sözlerini sürdüren Demirtaş, bu sayının milyonlarca olduğunu belirterek,  "Bizim ilk turda adayımızın eleneceği üzerinden yapılacak hesaplar altüst olabilir" diye ifade etti.

İkinci tur için 45 gün daha süre olduğunu söyleyen  Demirtaş, o güne kadar değişen koşullar olacağını söyleyerek,  "İkinci tur kampanyası başlatıldığında konuşabiliriz. Öyle bir pozisyona düşeceğimizi hesap etmiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER