Bakan: 'Şuuru kapanırsa müdahale ederiz'

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen’i 5 uzman doktorun takip ettiğini, ancak tedaviyi kabul etmediği için hiçbir müdahalede bulunmadıklarını söyledi. Demircan, “Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz” dedi.

Bakan: 'Şuuru kapanırsa müdahale ederiz'
Açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu, Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi. Komisyon üyelerinin soruları üzerine konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Nuriye Gülmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatıyor Ekimin 10’undan beri, mahkûm servisinde gözetim altında tutuluyor. Her gün 5 uzman doktordan oluşan heyet kendisiyle görüşüyor. Bir heyet oluşturduk biz kendisinin takibi için. Tedavi ve tetkiklerin yapılması gerektiği hakkında görüşülüyor ancak hiçbir şekilde tedaviyi kabul etmiyor” dedi.

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Bakan Demircan’a “İş yerine dönse, hiç uğraşmasanız. Bundan daha kolay ne var?” diye seslendi. Bakan Demircan, “Sağlık Bakanı olarak, bana emanet edilmiş. Yargının konusu” demekle yetindi.

GÜLMEN’İN ŞUURU AÇIK

Bakan Demircan, Gülmen’in sağlık durumunun sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre, şuuru açık olduğu sürece ne tetkik yapabilmek için kan alabiliyoruz ne de bir tedavi için girişimde bulunabiliyoruz. Şuuru açık hastanın, kendisiyle her gün görüşüyoruz, izin verirse, sağlığının son durumunu gözleme dışında, bir hekim grubu ancak müşaadeyle buna bakabiliyor. Yoksa gelip ne kilosunu tartabilirsiniz… Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER