BM ve AB'den Zaho saldırısına kınama

BM Genel Sekreterliği, Irak'ta Zaho bölgesine düzenlenen saldırıyla ilgili kınama mesajı yayınladı. AB'den yapılan açıklamada da saldırıya ilişkin "etkin soruşturma yürütülmesi" çağrısı yapıldı.

BM ve AB'den Zaho saldırısına kınama

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetindeki Zaho bölgesine yapılan saldırıda 9 sivilin hayatını kaybetmesine uluslararası tepkiler devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'nden (AB) saldırıya ilişkin kınama mesajları yayınlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, "Genel Sekreter, dün Irak Kürdistan Bölgesi'nin Duhok Valiliğinin Zaho ilçesinde 8 sivilin öldüğü ve 23 kişinin de yaralandığı ölümcül topçu ateşini kınadı" denildi. Açıklamada, "hızlı ve kapsamlı bir soruşturma" çağrısı yapılırken Genel Sekreter Guterres'in saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini ilettiği belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada ise "AB'nin Irak halkıyla dayanışma içinde olduğu" belirtildi. Açıklamada, sivillerin hedef alınmasının "uluslararası hukukun ihlali" anlamına geldiği ifade edilirken etkin soruşturma çağrısı yapıldı. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER