CHP'li Aytuğ Atıcı: CHP ve HDP birlikteliği zaman işi

CHP’li Aytuğ Atıcı 'ittifak' tartışmalarını değerlendirdi. Atıcı "Olmayacak ittifakları dürtüklemekte doğru olmaz. Bunun için biraz zaman tanımamız lazım" diye konuştu.

CHP'li Aytuğ Atıcı: CHP ve HDP birlikteliği zaman işi
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, son dönemlerde yürütülen “ittifak” tartışmalarını değerlendirdi. Atıcı, “Bu konuda geniş bir ittifak arayışında olmalıyız. Demirtaş’ın da dediği ‘Evet’ diyenleri de bu demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz” dedi.

Dihaber’den Kenan Kırkaya’ya konuşan Atıcı, her türlü ittifak arayışının “birlikte yaşama arzusu ve demokrasiye duyulan ihtiyaçtan” kaynaklandığını ancak bunun tek yolunun da ittifak arayışlarında “parti ve kişisel çıkarların yer almamasından” geçtiğine işaret etti.

HDP ve CHP arasında bir yakınlaşmanın olup olmayacağına ilişkin soruları da yanıtlayan Atıcı, “ilkelere dayanan her türlü” ittifakın mümkün olabileceğini dile getirdi. Atıcı,  bugünkü koşullarda CHP ve HDP birlikteliğinin zaman işi olduğunu belirterek, “Olmayacak ittifakları dürtüklemekte doğru olmaz. Bunun için biraz zaman tanımamız lazım” diye konuştu.

Her iki parti arasındaki ittifak arayışının önündeki en temel sorunun, “şiddete bakış açısı ile temel sorunların çözümüne yönelik yaklaşım” olduğunu dile getiren Atıcı, bu konularda ortaklaşmanın yaşanması halinde, “Barış, özgürlük, kardeşlik için her türlü görüşmenin yapılabileceğine” işaret etti.

DEMİRTAŞ REFERANDUM İÇİN NE DEMİŞTİ?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 16 Nisan referandumu sonuçlarına ilişkin mesajında şunları kaydetmişti: Bizler ilkesel duruşumuzu korumakla birlikte, demokratik çözümler adına ilkesel ittifaklara açık olacağız. Ama 2019 için şimdiden isimler üzerinde spekülatif tartışmalar yapmak doğru değildir. Doğru olan şey isimleri değil ilkeleri tartışmaktır. Evet oyu vermiş seçmenlerin kaygılarını, beklentilerini ve isteklerini anlamaya çalışmadan demokrasi bloğu oluşturmaya çalışmak eksik ve yetersiz kalacaktır. Önemli olan Hayır ve Evet diyenleri düşmanlaştırmadan, karşıtlaştırmadan, her iki kesimin ortaklaşmasını sağlayacak ilkeler oluşturabilmektir. / Duvar

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER