Demirtaş: Askerlik Zorunlu Olmaktan Çıkarılmalıdır

Bedelli askerlikle ilgili soruları yanıtlayan Selahattin Demirtaş "Bir defa bizim savunduğumuz şey vicdani ret hakkıdır. Askerlik zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır." dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin DemirtaşTBMM'deki grup toplantısının ardından gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorularını yanıtladı.

"ZORUNLU ASKERLİĞİ KALDIRALIM"

Demirtaş, "Bir defa bizim savunduğumuz şey, vicdani ret hakkıdır. Zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır askerlik. 'Parası olan, durumu iyi olan, yada zengin olan bu parayı bir çırpıda verebilecek olan askere gitmesin, yine fakir yoksul fukara askerlik yapsın' demek adaletsizliktir. Biliyorum bedelli askerlik bekleyen çok insan var. Fakat kalıcı çözüm bu değil. Zorunlu askerliği kaldıralım. Gönüllü olsun askerlik. Ve askerlik yapmayanlar belli bir kamu hizmetiyle topluma başka şekilde hizmet sunup faydalı olsunlar" dedi.

"BEDELLİ PARASIYLA SARAYIN ELEKTRİK FATURASI ÖDENSİN"

Bedelli askerlikten elde edilecek gelirle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın elektrik faturasının ödenmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş "Bedelli askerlik kanunu çıkarılacaksa bundan elde edilecek kaynağın yine savunma sanayine aktarılması fikri iyi fikir değil. Ben olsam mesela, sarayın bu kadar gideri olacak. Sarayın elektrik faturasını bile ödemek zor. Bari oraya aktarsınlar. Sarayın giderlerini kim nasıl karşılayacak. Onu en azından ödeyelim yoksulluk çekmesinler sarayda" şeklinde konuştu.

Mecliste 'hayır' oyumu kullanacaksınız sorusuna "Bir gelsin kanun öyle bakalım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER