Demirtaş: Bu siyasi çirkinliğe son verilmeli

Partisinin çalışmalarına ve son siyasal gelişmelere ilişkin İstanbul’da konuşan HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Dersim ziyaretini değerlendirerek “Dersim’in acısı üzerinden bu siyasi çirkinliğe son verilmeli” dedi.

Demirtaş: Bu siyasi çirkinliğe son verilmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, örgütlenme sürecini ve kongrelerini tamamlayan HDP’nin çalışmalarına ve son siyasal gelişmelere ilişkin İstanbul’da basın toplantısı düzenledi.

Şişli Kültür Merkezi’nde düzenlene basın toplantısında HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş konuşma yaptı.

“HDP değişimi sağlayacak tek güçtür”

Eşbakan Figen Yüksekdağ, HDP’nin tüm halklarla birlikte geliştirdiği yürüyüşte yeni bir eşiğe geldiği belirtti.

Yüksekdağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Kobani’de savunulan kantonlar bütün bölge halklarının eşit ve özgür birlikte yaşama umudunu gösteriyor. Yeni yaşamın ilk filizleri Rojava’da atıldı.

“Rojava’da açılan yeni yaşam yolunun yolcularıyız. Türkiye’de açılan ve HDP ile sembolize olan yeni yolun yolcularıyız. Halkların istediği değişim bu yoldan ilerleyerek sağlanacak.

“HDP değişimi sağlayacak tek güçtür. Değişimin gücü halklarımızın mücadelesi olacaktır.  Yeniden yapılanma hareketini Türkiye’nin yeniden yapılanma hareketine dönüştürmek mümkün. Gelin birlikte yürüyelim, gelin birlikte özgürlüğü örgütleyelim.”

“Bu siyasi çirkinliğe son verilmeli”

Eşbaşkan Selahattin Demirtaş ise konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  Dersim ziyaretini değerlendirerek “hem Başbakan hem de Bahçeli ortak bir provokasyon yaratma peşindedir” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Ezilenler, yoksullar, Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, kadınlar, gençler bugüne kadar yönetimde olamadı. Parlamentoda halklar temsil edildi ancak halkın iktidarını kuramadık. Bugünden başlayarak bunun olanaklı olduğunu ispatlayabiliriz.

“Doğru bir söylem ve eylemle Türkiye’de alternatif halk iktidarını çıkarma sorumluluğumuz var.

Ak Saray

“Bin odalı saraylarının her birinde bin telaş var. Emin olun, ‘Keşke daha az oda yapsaydım’ diyor. Her bir oda panik odası olacak. Kaçacak oda bulamayacak. Siz kadınlar, ki sizin fıtratınızda vardır, sarayları yıkacaksınız.

3.Köprü

“Erdoğan İstanbul’u kapitalizmin mabedi haline getirmek istiyor. Bütün bu suçlarını örtmek için bir formül de bulmuş sultan. Cami yapmak.

“Bin odalı saray mı yaptın, yanına cami yap. Ağaç mı kestin Çamlıca’ya cami yap. Ezilenler iktidarını elinden mi alacak, Küba’ya cami yap. Ancak tüm bu camilerde günde beş vakit namaz da kılsan, o camiler senin günahlarını temizleyemez.

“ Önümüzdeki seçim bu açıdan kritik bir seçim. Bütün Ortadoğu dengelerini değiştirebilecek bir gücü açığa çıkartabiliriz. Rojava Devrimi’nin heyecanını, Trakya’ya, Ege’ye taşıyabiliriz. Bu salondaki renkliliği tüm Türkiye’ye yayabiliriz.

Seçim barajı

“Yüzde 10 barajını aşacağız. Öyle bir aşacağız ki, bir daha baraj tartışması olmayacak. Seçim barajı sadece HDP’nin değil birçok partinin sorunu. Darbenin nimetlerinden bu kadar çok faydalanmış bir iktidar yoktur.

İmralı heyeti

“CHP’nin izleme kuruluna dahil olması sürecin selameti açısından önemlidir. Yol haritası bize sunulması. İmralı heyetine DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin de dahil edilecek. DÖKH’ten Ceylan Bağrıyanık’ın da heyette olması için ısrarcıyız. Bu konuda olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadı.

Bahçeli’nin Dersim ziyareti

“Her siyasi parti istediği yerde siyaset yapabilmeli.  Ancak, Bahçeli’nin ziyareti, Başbakan’ın provokasyonunun ardından Dersimlilere meydan okumaya dönüştüğü için halk da protesto ediyor.

“Halkın, ’37-38’de başlayan acısını görmezden gelip, bunlara dönük hakaretvari bir dil kullanıp, Dersimlilerin inançlarına hakaret ettikten sonra bunu bir de Dersim’de tekrarlamak insanları tahrik etmektir.

“Hem Başbakan hem de Bahçeli ortak bir provokasyon yaratma peşindedir. Dersim’in acısı üzerinden bu siyasi çirkinliğe son verilmeli.”

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER