Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı, 4 bin 544'e yükseldi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 5 bin 775 bina yıkılırken, 4 bin 544 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 26 bin 721 vatandaşımız yaralanmıştır. Ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ederken, enkaz başlarında vatandaşların umutlu bekleyişi de sürüyor. AFAD depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 544, yaralı sayısının ise 26 bin 721 olduğunu açıkladı. Tüm bölgelerden dakika dakika gelişmeler...

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı, 4 bin 544'e yükseldi

20:19 Hazine ve Maliye Bakanlığı: Deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmiştir.

20:14 SERİN 2 APARTMANI'NDA 1 KADININ CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Tesisler Kavşak'taki Serin 2 Apartmanı'nın enkazında yapılan arama- kurtarma çalışmalarında bir kadının cansız bedenine ulaşıldı. Depremin yaşandığı andan itibaren arama-kurtarma faaliyetlerini aralıksız yürüten ekipler, enkaz altındaki sesleri dinleyerek yaşayan kişilerin olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş20:12 BAKANLAR AKAR, KOCA VE DÖNMEZ HATAY'DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI HAVADAN İNCELEDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, depremin etkilediği Hatay merkezdeki arama kurtarma çalışmalarını havadan inceledi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise saat 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, Hatay'ın da aralarında bulunduğu 10 ilde başlatılan arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hatay’a gelen Bakan Akar, burada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ediyor.

Kent merkezine giderek çalışmaları inceleyen, arama kurtarma ekiplerinden çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakanlar, daha sonra helikopterle havadan genel çalışmaları inceledi. Milli Savunma Bakanı Akar, Sağlık Bakanı Koca ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’e Hatay Valisi Rahmi Doğan da eşlik etti.

20:07 MSB: İskenderun Limanında meydana gelen yangın, Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerimize ait uçağın havadan müdahalesi ile söndürüldü.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

19:54 DEPREMİN ARDINDAN FAHİŞ FİYATLA EKMEK SATAN FIRINLARA CEZA

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır’da fırınlarda fahiş fiyatla ekmek satıldığı ihbarları üzerinde Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı denetim gerçekleştirdi. Kent merkezinde 15 fırında denetim yapan zabıta ekipleri, fahiş fiyatla satış yapan ve gramaja aykırı ekmek üreten 5 fırına cezai işlem uyguladı. Denetimler sürüyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

19:50 AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar: Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Devletimiz tüm imkanları ile bölgede. Çok geniş bir alan etkilendi bu depremde. Şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaş sayısı 4 bin 544, yaralı 26 bin 721, yıkık bina sayısı ise 5 bin 775.

- Kişi ya da kurumlar yardım toplayabilir ama bunların AFAD koordinasyonunda yapılması gerekiyor. Hasarlı binalardan uzak durulması önem arz ediyor. Artçı sarsıntılar devam edecektir. Bu tür artçı sarsıntılar hasar görmüş binalarda yıkıma neden olabilir. Acil durumlar dışında telefonların kullanılmamasını vatandaşlardan rica ediyoruz.

- Şu ana kadar 435 artçı sarsıntı meydana geldi.

19:34 'KİLİS'TE ENKAZ ALTINDA KİMSE KALMADI: 22 ÖLÜ, 466 YARALI'

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis'te arama faaliyetlerinin sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını söyledi. Bakan Muş, Kilis Valiliği'nde yaptığı açıklamada, çok boyutlu bir doğal afet ile karşı karşıya olunduğunu belirtti. Kilis'te, depremde 466 kişinin yaralandığını belirten Bakan Muş, "Bunların şu an itibarıyla 30'u serviste, 14'ü yoğun bakımda. Geri kalan vatandaşlarımız taburcu edilmiş durumda. 22 vefat var Kilis'imizde. Buradaki 10 vatandaşımız Kilis'te ikamet eden, 12 vatandaşımız da diğer illerden buraya gelen ve vefat eden vatandaşlarımız. Şu an itibarıyla Valiliğimiz koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları yürütülmekte. An itibarıyla yapılan tespitlerde 138 binanın ağır hasarlı olduğu, 119 binanın yıkık durumda olduğu ilgili birimlerce tespit edilmiş durumdadır" diye konuştu.

Kilis'te hayatın yavaş yavaş normale döneceğini vurgulayan Bakan Muş, vatandaşların hasarlı binalardan uzak durmasını istedi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, daha sonra Kilis'te, depremde hayatını kaybeden Yakup ve Veysel Çetin isimli kardeşlerin cenaze törenlerine katıldı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

19:30 MSB: KKTC'DEKİ 14'ÜNCÜ ZIRHLI TUGAY KOMUTANLIĞI PERSONELİ MERSİN'E GELDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) konuşlu bulunan 14'üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı personelinin arama- kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere Mersin'e geldiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşlu bulunan 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığımız personeli, arama- kurtarma çalışmalarına destek için Mersin’e geldi. Mehmetçikler, deprem bölgesine intikal ediyor" denildi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

19:14 7.7’LİK DEPREMİN DİYARBAKIR’DAKİ YENİ GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen 7.7 büyüklüğündeki deprem anına ait Diyarbakır’daki güvenlik kamerası görüntüleri, depremin şiddetini ortaya çıkardı. Kayapınar ilçesinde bir sitenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde 55 saniye süren depremin başlamasıyla beraber ortaya çıkan ışık hüzmesi ile ağaçların ve yandaki binanın sallanması yaşanan afeti gözler önüne serdi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

19:11 38 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

Malatya'da Battalgazi ilçesi Dabakhane Mahallesi Bakırcılar Çarşısı yanında yer alan Özlem Oteli enkazında bir kişinin sağ olduğu bilgisi üzerine ekipler bu bölgeye yönlendirildi. Yaklaşık 2 saat süren çalışmaların ardından otel müşterisi olduğu sanılan ve kimliği henüz bilinmeyen 60 yaşlarında bir erkek kişi, enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Ekipler tarafından sedyeyle taşınan kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

KIRÇAVUŞ OTELİ'NDEN 2 CESET DAHA ÇIKARILDI

Malatya Büyükşehir Belediyespor Voleybol takımının konakladığı ve dünkü ilk depremde enkaza dönüşen Kırçuval Oteli'nde arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Hiçbir sese rastlanmayan otel enkazında öğle saatlerinde 1 cesedin çıkarılmasının ardından 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Ekipler enkazda çalışmalarını sürdürüyor.

18:54 1 GÜN ÖNCE ANJİYO OLDU, DEPREM OLUR OLMAZ EKİBİYLE DİYARBAKIR'A GELDİ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden 1 gün önce Siirt Devlet Hastanesi’nde kalp rahatsızlığı nedeniyle anjiyo olan, Siirt Belediyesi İtfaiye Müdürü Mizbah Yılmaz, depremin hemen ardından 15 kişilik ekibiyle Diyarbakır’a geldi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

'NE KADAR CANLIYA ULAŞIRSAM O KADAR İYİLEŞİRİM'

Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Emek Caddesi 482’nci Sokak’ta bulunan Akar Apartmanı’nın enkazındaki çalışmalara katılan ekip, şu ana kadar 4 yaralı ve 16 cansız bedeni enkaz altından çıkardı. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Yılmaz, "Burada yaşanan depremden 1 gün önce, rahatsızlığımdan dolayı Siirt Devlet Hastanesi’nde anjiyo oldum. Depremi duyduktan sonra, Diyarbakır halkının yalnız kalmaması için Siirt’ten gelerek burada arama- kurtarma çalışmalarına katıldık. Burada 4 yaralı, 16 da cansız bedene ulaştık. 1,5 yıl önce de Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşanan orman yangınına giderek 12 gün boyunca müdahale ettik. Ne kadar yorgun olsak da buradaki canlı insanlara ulaşmak bizi rahatlattı. Buradaki olaylar durulmadıkça ayrılmayacağız. Rahatsızlığım iyiye giriyor, çok iyiyim. Ne kadar canlı çıkarırsam, o kadar da iyileşiyorum. 36 yıldır itfaiyecilik mesleği içerisindeyim. 36 yıldır da Siirt’te hizmet ediyorum." dedi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş


 

18:53 EGM: PROVOKATİF PAYLAŞIM YAPAN 7 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

1 TUTUKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), deprem sonrası sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlarda bulunan 135 hesap yöneticisi tespit edildiğini ve 7 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan 1 kişinin ise tutuklandığı bildirildi.

Öte yandan yapılan çalışmalar sonrası; depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşları suistimal etmek amacıyla oluşturulmuş 16 adet internet sitesi, resmi kurumların adını kullanan 4 adet sosyal medya platformu hesabı ve 'deprem yardımı' teması kullanılarak para yatırılması talep edilen 3 adet kripto varlık cüzdana adresi tespit edilerek gerekli işlemlerin yapıldığı duyuruldu.

18:45 AFAD: 3 BİN 703 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ 

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada; Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde olmak üzere 422 sarsıntı daha olduğu belirtildi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ'da toplam 3 bin 703 kişinin hayatını kaybettiği ve 22 bin 286 kişinin de yaralandığı kaydedildi. 

Bölgede görevlendirilen arama ve kurtarma personel sayısının 59 bin 971, başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör iş makineleri olmak üzere toplam araç sayısının 4 bin 746'e ulaştığı kaydedildi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu 65 ülkeden yardım için gelen 3 bin 251 personelin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi. 

Öte yandan, Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı toplam 88 hava unsuruyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den bölgeye personel ve malzeme sevkiyatı için hava köprüsü kurulduğu duyuruldu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

17:29 32 SAATİN ARDINDAN MUCİZE KURTULUŞ

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yaşanan büyük yıkım sonrası Türkiye’nin dört bir yanından arama- kurtarma ekipleri, bölgelere gönderildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'na bağlı 25 personel de 3 itfaiye aracı ile afet bölgesine ulaşarak arama- kurtarma çalışmalarına katıldı. AFAD ile koordineli yürütülen çalışmalarda itfaiye ekipleri, 3’ü çocuk 7 kişiyi sağ çıkardı. Elbistan ilçesinde itfaiye ekipleri, ilk olarak çöken 7 katlı binanın altında mahsur kalanlara ulaşmak için mücadele etti. Kurtarma çalışmalarında önce ailenin en küçük üyesine ulaşıldı. 5 yaşındaki çocuğun enkazdan çıkarılması sırasında itfaiye ekipleri, büyük sevinç yaşadı. Ekipler, daha sonra ailenin diğer üyelerine de sağ ulaşmayı başardı. İtfaiye ekipleri, 32 saat sonra da 10 yaşındaki çocuğa sağ ulaştı. Enkazlardan kurtarılanlar, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

17:22 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A LİDERLERDEN 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan İran Cumhurbaşkanı Reisi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile yaptığı telefon görüşmelerinde de deprem sonrası bölgedeki durum ve arama-kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

17:19 9 KATLI APARTMAN ÇIKAN SESLER ÜZERİNE BOŞALTILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden etkilenen Diyarbakır’da arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi 486'ncı Sokak’ta bulanan 9 katlı Selam Apartmanı, binadan çıkan sesler üzerine çökme ihtimaline karşı tahliye edildi. Polis ve jandarma bina çevresine güvenlik bariyeri çekerek önlem aldı. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş
‘BİRKAÇ EŞYA ALABİLDİK’

Apartmanda oturan Ramazan Karabulut (42), 3 yıldan bu yana apartmanda oturduğunu ifade ederek, “Deprem oldu biz de ilk gün dışarı çıktık, bugün içeri girdik. Birkaç tane eşya almaya çalıştık. Polisler bize 'Binayı boşaltın, bina çöküyor' dedi. Binanın kolonları çatlamış, çökecek. 3 çocuğumla dışarı eşya çıkarıyorduk. Polisler öyle söyleyince birkaç eşya alabildik. Bundan sonra babamın evi köyde. Biz de birkaç gün oraya onların yanına gideceğiz. Sonra ne yapacağız bilemiyorum” dedi.

17:14 161 KİŞİLİK ABD EKİBİ YOLA ÇIKTI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) İnsani Yardım Bürosu ekipleri, deprem felaketinde sebebiyle Türkiye’ye doğru yolu çıktıklarını duyurdu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

İnsani Yardım Bürosu, açıklamasında 161 uzman personel ile 12 arama-kurtarma köpeğinin daha önce Türkiye’ye gelen USAID ekibine katılacağı ifade edildi.  

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

17:04 AZERBAYCAN, 370 KİŞİLİK EKİPLE DEPREM BÖLGESİNDE

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde ilk yardıma koşan ülke Azerbaycan oldu. Azerbaycan'dan gelen 370 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesinde enkazdan can kurtarmak için çalışıyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok ülke yardım talebinde bulundu. Büyük felaket için Türkiye'nin yardımına ilk koşan ülke Azerbaycan oldu. Ölü ve yaralı sayısının her geçen saat arttığı felaketin ilk gününde Azerbaycan'dan yola çıkan 370 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesinde görev aldı. 120 kişi, depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, 250 kişi de diğer illerde görev yapıyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Tam tehçhizatlı profesyonel ekipler 10, 15, 20 kişilik gruplar halinde deprem bölgesinde yıkılan binalarda can kurtarmak için büyük çaba harcıyor. Azerbaycanlı arama kurtarma ekiplerine, Türkiye'den görevlendirilen rehberler eşlik ediyor. 370 kişilik ekip, saatler süren çalışmaların ardından birçok enkazdan bazı depremzedeleri sağ kurtarmayı başardı. Ekipler, cansız bedenlerin de enkazdan çıkarılmasına yardım etti.

Kahramanmaraş merkezde yıkılan apartmanın enkazında çalışan Azerbaycan arama kurtarma ekibinde görevli Maisıı Aliyev (27), 16 kişinn cansız bedenini çıkardıklarını söyledi. Enkazda 3 kişinin sesini aldıklarını belirten Aliyev, "Şimdi onlara ulaşmaya çalışıyoruz. İnşallah iyi haberler vereceğiz" dedi. İzmir depreminde de görev aldığını belirten Aliyev, diğer arkadaşlarının da bölgede yıkılan diğer binalarda gruplar halinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Türkiye'nin büyük bir felaket yaşadığını belirten Aliyev, "Biz her zaman olduğu gibi yine Türkiye'nin yanındayız" diye konuştu. 

Azerbaycan arama kurtarma ekibine rehberlik eden Serkan Kantar da "Azerbaycan'dan gelen arkadaşlar bize yardım ediyor. Hep birlikte elizimden geldiğince insanlara canlı ulaşmaya çalışıyoruz. Çok büyük bir felaket" ifadelerini kullandı.

16:52 35’İNCİ SAATTE MUCİZE KURTULUŞ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7'lik depremde, çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü Gaziantep’te, arama-kurtarma çalışmalarının 35’inci saatinde, 6 katlı Gölgeler Apartmanı'nın enkazından 2 kişi sağ kurtarıldı. Bölge halkı ve arama-kurtarma ekipleri tarafından alkışlarla çıkarılan genç, sağlık ekiplerinin kontrolünün ardından hastaneye götürüldü.

Öte yandan yakınlarının bulunduğu enkazın başından ayrılmayanlar, soğuk havaya rağmen çalışmaları takip ederek, bir an olsun bölgeden gitmedi. Ekipler, iş makineleriyle molozları kaldırırken, zaman zaman seslik çağrısı yaparak enkaz altını dinleme çalışmalarını sürdürüyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyişSURİYELİ ASYA, 30 SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI

Trabzon'dan Malatya'ya giden İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri, merkezde yıkılan 6 katlı binanın altında kalan Suriyeli Asya'yı 30'uncu saatte kurtardı. Hastaneye kaldırılan küçük kızın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Asya'nın mucize kurtuluşu, cep telefonu kamerasına yansıdı. Ekiplerin 'Nasılsın' sorusuna Asya'nın, 'Ağabey dizim çok ağrıyor' yanıtını verdiği duyuldu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

ALPERGÜN APARTMANI ENKAZINDA GENİŞ KORİDOR

Öte yandan Adana’nın Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi’nde depremle birlikte enkaz olan 14 katlı Alpergün Apartmanı’nın arama-kurtarma çalışmalarında ekip sayısı arttı. Başka illerden gelen AFAD gönüllülerinin de katılımıyla halkın da destek verdiği geniş koridorda, enkazın üst bölgesinden alınan beton parçaları, kovalarla tahliye edildi. Ekipler, enkaz altındakilere ulaşmaya çalışırken, zaman zaman sessizlik istedi; aileler de umutlu bekleyişini sürdürdü.

YOL KAPANDI

Kozan ilçesi ile Saimbeyli ilçesini birbirine bağlayan kara yolu ise toprak kayması sonucu kapandı. Araç trafiğine tamamen kapanan yolun açılması için ekipler, çalışma başlattı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

16:38 İÇİŞLERİ: DEPREM BÖLGELERİNDE 38 BİN 487 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı, deprem bölgelerinde 31 vali ve 61 kaymakam ile 38 bin 487 personel görevlendirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Depremden etkilenen Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya illerine sadece İçişleri Bakanlığı'nca 1536 AFAD, 893'ü Polis Arama Kurtarma (PAK) olmak üzere 6 bin 183 polis, 296 Jandarma Arama Kurtarma (JAK), 216 Jandarma Özel Harekat (JÖAK), 17 bin jandarma personeli, 527 Sahil Güvenlik Komutanlığı, 7 bin 510 gönüllü, 5 bin 219 güvenlik korucusu olmak üzere toplam 38 bin 487 personel görevlendirilmiştir. Bölgeye ayrıca personel sevkiyatı sürmektedir" denildi. 

Deprem bölgesindeki illerde yürütülen çalışmalara destek olunması için çevre il ve ilçelerden de 31 vali ile 61 kaymakamın görevlendirildiği belirtilerek, "Bölgeye personel, malzeme sevkiyatı ve tahliye amacıyla 1 Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisi, 11 Emniyet Genel Müdürlüğü, 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 26 Jandarma Genel Komutanlığı hava aracı gönderilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı 2 mobil mutfak TIR'ı, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 2 mobil mutfak TIR'ı ve 1 mobil fırın bölgeye sevk edilmiştir" açıklaması yapıldı.

16:21 BAKAN AKAR VE KOCA, HATAY'DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden etkilenen Hatay merkezdeki arama kurtarma çalışmalarını yerinde inceledi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, Hatay'ın da aralarında bulunduğu 10 ilde başlatılan arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hatay'a gelen Bakan Akar, burada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ediyor. Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarının koordine edildiği AFAD Koordinasyon Merkezi'nde brifing alan Bakan Akar ve Koca daha sonra kente merkezine giderek çalışmaları yerinde inceledi, arama kurtarma ekiplerinden çalışmalara ilişkin bilgi aldı, talimat verdi. Bakan Akar ve Koca'ya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever ile Hatay Valisi Rahmi Doğan da eşlik etti.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

16:04 OSMANİYE'DE 293 KİŞİ ARANIYOR

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 büyük deprem ve artçı sarsıntılardan etkilenen Osmaniye'de yıkılan 127 binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 293 kişiye ulaşılamadığı kentte, kurtarma çalışmalarına Balıkesir İtfaiyesi Arama Kurtarma ekipleri de destek veriyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş


 

VOLEYBOLCULARIN KALDIĞI OTELİN ENKAZINDAN CESET ÇIKARILDI

Malatya Büyükşehir Belediyespor Voleybol takımının konakladığı, dünkü ilk depremde yıkılan Kırçuval Oteli'nde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Öğle saatlerinde aralıklarla yaşanan artçı depremler kurtarma faaliyetlerini zaman zaman aksatırken, yapılan çalışmalar sonucu bugün saat 15.00 sıralarında enkazdan bir ceset çıkarıldı. Ceset, kimlik tespiti için adli tıpa gönderildi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Çalışmalara iş makinelerinin yanı sıra AFAD ve itfaiye ekipleri de eşlik ediyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

15:51 HATAY VE MALATYA HAVALİMANLARINDA ONARIM ÇALIŞMASI

Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle hasar gören Hatay ve Malatya havalimanlarının yeniden ulaşıma açılması için çalışma başlatıldı.

Kahramanmaraş'ta dün meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan deprem nedeniyle Hatay Havalimanı yolunda derin çatlaklar oluştu. Ayrıca pistteki yarılmalar nedeniyle de havalimanı uçuşlara kapatıldı. Malatya Havalimanı'nın ise çatısı çöktü. Terminal binasının hasar görmesiyle burada da havalimanı, sivil uçuşlara kapatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve valilikler ile TAV Havalimanları Holding iş birliğinde 2 havalimanının da yeniden ulaşıma açılabilmesi için çalışma başlatıldı. İş makineleri ile yapılacak çalışmalarla havalimanlarının en kısa sürede hizmete açılmasının hedeflendiği belirtildi. 

14:54 İSTANBUL'DAN DEPREM BÖLGESİNE YENİ ARAMA KURTARMA EKİPLERİ YOLA ÇIKTI

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından çevre illerden de olmak üzere toplam 56 kişilik arama kurtarma ekibi İstanbul'dan 2 uçakla yola çıktı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve toplamda 10 ili etkileyen depremde ekiplerin çalışması devam ediyor. Çevre illerden İstanbul Atatürk Havalimanı’nda toplanan AFAD, AKUT, Toplumsal Afet Derneği ve ilçe belediyelerin arama kurtarma ekibi toplam 56 kişi Türk  Hava Kuvvetlerinin kargo uçağıyla Adana Havalimanı’na havalandı. Ekipler Adana’ya iniş yaptıktan sonra ihtiyaç sırasına göre deprem bölgelerine gidecek. Öte yandan 3 askeri kargo aracında 2'si ekipleri taşırken 1 tanesi ise malzemeleri doldurup deprem bölgesine gidecek.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

14:50 3 BİN 549 CAN KAYBI, 22 BİN 168 YARALI VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 549, yaralı sayısının ise 22 bin 168 olduğunu açıkladı.


14:31 TBMM'DEN DEPREM YARDIMI KAMPANYASI

TBMM Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle ayni yardım kampanyası başlatıldığını duyurdu.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, TBMM Acil Durum Yönetimi Merkezi tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemelerin belirlendiği belirtilerek, "Bu çerçevede, deprem bölgelerine gönderilecek malzemelerin, mevsim koşullarına ve her yaş grubuna uygun paketlenerek sağlam bir koli içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir. Nakdi yardım yapmak isteyenler AFAD ve Kızılay'ın web sitelerinde açıklanan hesaplarına gönderebilirler" denildi.

Yardımların 10.00-17.00 saatlerinde arasında TBMM Tören Alt Salonu’nda toplanacağı belirtildi. Meclis tarafından kabul edileceği duyurulan ihtiyaç listesinde; battaniye, uyku tulumu, nevresim takımı, kıyafet (bebek, çocuk ve yetişkin), ayakkabı ve bot (bebek, çocuk ve yetişkin), mont, kaban ve palto (bebek, çocuk ve yetişkin), atkı, bere ve eldiven, bebek maması, bebek bezi, yenilebilir dayanıklı hazır gıda, ısıtıcı, powerbank, hijyen seti ve kadın hijyen seti yer aldı.

Öte yandan AK Parti Meclis Grubu da nakdi yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. Kampanyaya başta milletvekilleri olmak üzere teşkilatlar da davet edildi.

14:30 VALİ ÇUHADAR: EKİPLERİN BİR AN ÖNCE ADIYAMAN’A GELMESİ GEREK

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde çok sayıda binanın yıkıldığı Adıyaman’da, ekiplerin enkazda arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi'nde depreme ilişkin gelişmeler, anlık değerlendiriliyor. AFAD, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından enkazda çalışma yürütülüyor. Çok sayıda kişi de ekiplere yardım ediyor. Yakınları enkaz altında kalanlar, cadde ve sokaklarda ateş başında ekiplerden gelecek iyi haberleri bekliyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Kentte 100'e yakın binanın yıkıldığını, 28 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Vali Çuhadar, "Şu anda çöküntüler altında belki yüzlerce insanımız var, ekiplerimizi koordine ediyoruz. Çevre illerden özellikle AFAD ekiplerinin bir an önce Adıyaman'a gelmesi gerekiyor" dedi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

KKTC’DEN GELEN KOLEJ TAKIMININ KALDIĞI OTEL DE ÇÖKTÜ

Kentte Atatürk Bulvarı’nda, KKTC'den gelen Gazimağusa Türk Maarif Koleji ortaokul erkek voleybol takımı oyuncularının kaldığı otel de çöktü. Otelin tam kapasite dolu olduğu, 140'a yakın kişinin bulunduğu öğrenildi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

6 KATLI BİNANIN YIKILMASI KAMERADA

Öte yandan Kahramanmaraş'ta 7.7 büyüklüğündeki depremde hasar gören, Trabzon Caddesi'nde bulunan 6 katlı Onikişubat Apartmanı'nın, 7.6'lık depremde yıkılma anının görüntüleri ortaya çıktı. 

Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, bina yıkıldığı sırada caddede olanların kaçıştığı anlar yer aldı.
 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

14:30 MSB: AKUT EKİBİNİN ADANA'YA ULAŞIMI SAĞLANDI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB), Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklarla, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin Ankara'dan Adana'ya ulaşımının sağlandığı bildirildi. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

​MSB'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Arama-kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine ulaştırılmasına yönelik uçuşlarımız aralıksız sürüyor. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar Ankara'dan Adana'ya AKUT ekiplerinin ulaşımını sağladı" denildi.

14:26 Adalet Bakanı ve HSK BAŞKANI Bekir Bozdağ'ın talimatıyla HSK başka illerde görev yapan savcılardan Kahramanmaraş 23, Adıyaman 22 ve Hatay'da 21 olmak 66 ilave savcı görevlendirildi.

13:56 KAHRAMANMARAŞ'TA SEFERBERLİK

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, bölge illerini vurdu. Kahramanmaraş merkezde yüzlerce bina yıkıldı, binlerce binada da büyük hasar oluştu. Enkaz altında kalanlar için herkes seferber oldu, kurtarılan yaralılar ise hastanelere kaldırıldı. AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin de dahil olduğu çalışmalar, dünden bu yana aralıksız sürdürülüyor. Çalışmalara ayrıca Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, askerler ve çevik kuvvet polisleri katıldı. Halkın da destek verdiği çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Ekiplerin yoğun çaba harcadığı kentte, depremzedeler de enkaz altında kalan yakınlarından gelecek iyi haberi bekliyor. Depremzedeler, enkazların çevresinde ateş yakarak bekleyişini sürdürüyor. Eşini, çocuğunu ya da anne- babasını bekleyen depremzedeler, çok fazla yıkım olduğunu ve enkaz altındakilerin kurtarılması için daha fazla ekibe ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Depremzedeler, gözyaşları içinde dua ederek yakınlarının kurtarılmasını istediklerini anlattı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

ÇADIR KENTLER KURULUYOR

Soğuğun, karın ve kuvvetli yağmurun etkili olduğu kentte, bu sabahtan itibaren çadır kentlerin kurulmasına da başlandı. Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu ile fuar alanında AFAD görevlilerince kurulan çadırlar, depremzedelere tahsis edildi. Çadırların farklı ve uygun bölgelere yayılacağı, böylece mağduriyetin önlenmesinin önüne geçileceği kaydedildi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

DEPREMZELERE YARDIMLAR 

Kahramanmaraş'ta birçok iş yeri de açılamadı. Kepenklerin kapalı olduğu kentte depremzedelerin gıda, su, yiyecek ve diğer ihtiyaçları; Kızılay, AFAD ve sivil toplum örgütlerince karşılanıyor. Kentin çeşitli noktalarında araçlarla getirilen yardım malzemeleri, depremzedelere teslim ediliyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

98 YARALI GEMİ İLE MERSİN'E GETİRİLDİ

Öte yandan Hatay'ın İskenderun ilçesinde depremde yaralanan 98 kişi, 'TCG İskenderun' gemisi ile Mersin Limanı'na getirildi. 30 refakatçi ile birlikte gemiden alınan yaralılar, limanda bekletilen ambulanslarla Mersin'deki çeşitli hastanelere sevk edildi.

13:15 ENKAZDAN 24 SAAT SONRA KURTARILDI

Malatya’da sabah saatlerinde başlatılan arama- kurtarma çalışmaları, aralıksız sürdürülüyor.

Battalgazi ilçesi Dabakhane Mahallesi’nde bulunan Sarıbeyoğlu İşhanı’ndaki ofisinde öğle saatlerinde ikinci depreme yakalanan ve çöken binanın enkazında kalan mali müşavir Abdullah Bircan (78), ekiplerin çalışmasıyla yaklaşık 24 saat sonra sağ çıkarıldı. Halatla indirilen Bircan, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kurtarma çalışmasını izleyen yakınları, sevinç gözyaşı döktü.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

İSKENDERUN’DA MİNİK MUNE, ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI 

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin vurduğu bölgelerden Hatay’ın İskenderun ilçesine, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü arama- kurtarma ekipleri sevk edildi. İş makinesi ve araçlar ile İskenderun’a ulaşan ekipler, enkazlarda arama- kurtarma çalışmalarına başladı. Yıkılan binada çalışma yapan ekipler, enkaz altındaki çocuğun sağ olduğunu belirledi. Beton blok ve demirler arasında sıkışan Mune Rezzak’ı (4) kurtarmak için yoğun çalışma yapan ekipler, demirleri keserek çocuğu yaralı çıkardı. Sedyeye alınan Mune Rezzak, bölgedeki sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay İskenderun’a ulaşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma ekibimiz 4 yaşındaki güzel kızımızı bularak sağ salim kurtardılar. Var gücüyle canı gönülden çalışan, bize bu mutluluğu yaşatan tüm arama kurtarma ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

13:08 GÖNÜLLÜLERİN DEPREM BÖLGESİNE GİDİŞLERİ SÜRÜYOR

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen gönüllülerin, İstanbul Havalimanı'ndan deprem bölgesine gidişleri sürüyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

İstanbul'dan deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen yardım gönüllüleri, özel uçuş seferleriyle Adana'ya gönderildi. İstanbul Havalimanı'nda toplanan yardım gönüllüleri burada bilet ve kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından uçaklara bindirildi. Adana'ya gidecek olan gönüllüler burada arama kurtarma çalışmalarına destek verecek.

"ONLARIN BİZLERE İHTİYACI VAR"

Deprem bölgesine giden gönüllülerden Ediz Bekçi, "İlk görevim Gaziantep'e en erken saatte ulaşıp, depremzedelere, enkazın altında kalanlara yardım etmek. Başka hiçbir hedefim yok. Şu andaki tek hedefim o. Herkesin bilgisi olsun, şu günlerde şu soğukta enkaz altına kalanların, depremzedelerin bizlere ihtiyacı var. En kısa zamanda gitmek istiyorum" dedi.  Yiğit Yüksel ise, "Gaziantep'ten Hatay'a geçeceğiz. Zaten 48 saat kuralı da geçti. Oradakilere bir nebze de olsa yardımda bulunmak istiyoruz. AFAD vesilesiyle bölgeye gidiyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun" diye konuştu. İstanbul Havalimanı'nda Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ARFF şefi Hüseyin Yaşar ise şunları söyledi: "ARFF olarak daha önce bu işin eğitimini almış, AFAD ile beraber çalışmış bir ekiple onların koordinesinde arama kurtarma çalışmalarına tabii olacağız. Adana bölgesinde gösterilen yerlerde çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

13:04 ŞANLIURFA’DA ENKAZDAKİLER İÇİN SEFERBERLİK 

Şanlıurfa dahil 10 ili etkileyen 7.7’lik depremde yıkılan binalarda arama- kurtarma çalışmaları 2’nci günde de sürdürülüyor. Depremin şiddetli hissedildiği kentte evleri hasar görenler, geceyi parklarda, spor salonlarında, araçlarda ve sosyal tesislerde konaklayarak geçirdi. Bu sabah itibarıyla kent genelindeki belli noktalarda konaklama için AFAD tarafından çadır dağıtımına başlandı. Çadırlar polis, asker ve bölge halkı iş birliğiyle kurulmaya başlandı. Kent merkezi ile ilçelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle akaryakıt istasyonlarında yakıt ve fırınlarda ekmek sıkıntısı yaşanırken, belediye ekiplerine belli noktalarda sıcak çorba servisi yapıldı.

18 SAAT SONRA KURTARILDI

İpekyolu Caddesi'nde bulunan Osmanağa Apartmanı’nın enkazından 18 saat sonra bir kadın, yaralı olarak kurtarıldı. Kentte arama- kurtarma çalışmaları sürdürülürken, Şanlıurfa ve ilçelerinde 30 binanın yıkıldığı, 95 kişinin hayatını kaybettiği 1195 kişinin ise kent merkezindeki hastanelerde tedavilerine devam edildiği öğrenildi.

8 BİN PERSONEL GÖREVDE

Kent merkezi ve ilçeleri ile yaklaşık 3 milyona varan nüfusuyla depremden etkilenenler için 8 bin kişilik arama-kurtarma ekibi görevlendirildi. Şanlıurfa Valiliği’nde oluşturulan kriz masasında Vali Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, jandarma, polis ve ilçe belediye başkanları ile krizi 24 saat esasına göre yürütmeye çalışıyor. Kentte yıkım tehlikesi bulunan evlerin tespiti için de ekipler çalışma yürütüyor. Riskin devam ettiği kentte yetkililer, hasarlı evlere girilmemesi uyarısında bulunuyor. 

HIRSIZLIKLARA KARŞI POLİS DEVRİYEDE

Depremin ardından evlerini boşaltanların bazılarının, hırsızlık korkusu nedeniyle binaların önünden ayrılmaması da dikkat çekti. Tahliye edilen evlerin çevresinde polis, 24 saat devriye gezerek olası olumsuzlukların önüne geçmeye çalışılıyor.

HASTANELER DEPREM YARALILARI İÇİN BOŞALTILDI

Öte yandan afet öncesi hastanede yatanlar ve hayati tehlikesi bulunmayanlar, taburcu edilirken, depremde yaralananlara yer açılmaya başlandı. Depremde hayatlarını kaybedenlerin cenazeleri de işlemlerin ardından yakınlarına teslim edilerek toprağa veriliyor. Deprem nedeniyle kent merkezi ve ilçelerinde ise elektrik kesintisi devam ediyor. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

12:47 İSTANBUL'A GETİRİLEN YARALI DEPREMZEDE YAKINI: HAYATİ TEHLİKESİ YOK

Kahramanmaraş depremlerinde yaralı olarak enkazdan çıkarılanlardan  askeri uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne, Adıyaman'dan getirilen yaralı depremzede Vahit Karlı'nın yakını Hüseyin Uslu, "Çok şükür hayati tehlikesi yok. Belinden darbe almış, operasyon geçirecek. Orada kendi imkanlarıyla molozları kaldırıp, çocukları oradan çıkarttılar. Ailenin geri kalanın hala enkaz altında olduğu bilgisini aldık" dedi.  

Adıyaman'dan dün gece askeri kargo uçağıyla İstanbul'a getirilen yaralı depremzedelerin Bağcılar ve Bakırköy Devlet Hastanesi, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavileri sürüyor. Adıyaman'dan getirilen 18 yaşındaki Vahit Karlı'nın yakınları, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne gelerek sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Yakını Hüseyin Uslu, hayati tehlikesinin olmadığını öğrendikleri için rahatladıklarını belirtti.  

"AİLESİNDEN ENKAZ ALTINDA OLANLAR VAR" 

Depremzede yakınının belinden yaralandığını ve operasyon geçireceğini ifade eden Hüseyin Uslu, "İnşallah durumu iyi olacak. Ailesiyle birlikte enkaz altında kaldı. Babası ve küçük kardeşi şu anda Ankara'da. Onları kendi imkanlarımızla Ankara'ya götürdük. Bilinci yerinde ve çok üzgün. Depremin şokunu yaşıyor. Apartmanın ikinci katında kardeşiyle beraber enkazın altında kalmışlardı. Bize babası ulaştı. Babası 'Buraya kepçe gönderin' dedi. Biz de görevlilere bildirdik. Orada kendi imkanlarıyla molozları kaldırıp çocukları oradan çıkarttılar. Ailenin geri kalanın hala enkaz altında olduğu bilgisini aldık" diye konuştu. kullandı. 

12:48 AFAD: 3 BİN 432 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

YARALI SAYISI 21 BİN 103

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada; dün saat 04.17'de, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde olmak üzere 312 sarsıntı daha olduğu belirtildi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya'da toplam 3 bin 432 kişinin hayatını kaybettiği ve 21 bin 103 kişinin de yaralandığı kaydedildi. 

Bölgede görevlendirilen arama ve kurtarma personel sayısının 25 bin 693, araç sayısının 360, 629'u vinç olmak üzere iş makinesi sayısının da 3 bin 361'e ulaştığı kaydedildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu 65 ülkeden yardım için gelen 2 bin 769 personelin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi. 

12:32 KÜÇÜK BEKİR, 24 SAAT SONRA ENKAZDAN KURTARILDI

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giden İstanbul'un Esenyurt Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESAK), enkaz altında kalanlar için seferber oldu. Çok sayıda binanın yıkıldığı Antakya ilçesinde çalışma başlatan ekipler, enkaz altında 24 saat kalan küçük Bekir'i kurtardı. Çocuğa saat 04.30 sıralarında ulaşan ekipler, annesini de yoğun çabalar sonucu enkazdan çıkardı. Bekir ile annesi, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş
PAK EKİBİ, 7 KİŞİYİ KURTARDI

Türkiye'yi yasa boğan depremin ardından Van'dan da bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Malatya'ya giden Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Polis Arama Kurtarma (PAK) ekibi, enkaz bölgelerinde çalışma yaptı. Enkaz altında kalan 7 kişiye ulaşılarak sağ kurtulmaları sağlandı. Van Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü belirtildi. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş
EYLÜL, 29 SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI

Adıyaman'ın Malazgirt Mahallesi 1071 Sokak'taki 5 katlı binada sürdürülen arama- kurtarma çalışmalarında, 29 saat sonra mucize yaşandı.

Bölgedeki Gümüşhane Belediyesi itfaiyesi ile Trabzon Sürmene Arama Kurtarma (SÜRAK) gönüllü ekipleri, gelen sesler üzerine indikleri enkazdan Eylül İklim Bali adlı çocuğu enkazdan yaralı çıkardı. Hastaneye kaldırılan küçük kızın durumunun iyi olduğu öğrenildi. Eylül'ün mucize kurtuluşu ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş
DEPREMZELER İÇİN TÜROFED'E BAĞLI OTELLER HAZIR

Öte yandan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, TÜROFED ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle deprem destek kampanyasının başlatıldığını söyledi. TÜROFED'e bağlı tüm tesislerin kapılarının depremzedelere açıldığını aktaran İşler, "1170 İzmir içinden, 1000'e yakın Çeşme'den toplam 2170 yatak, ilk kapasitede verildi. İhtiyaç halinde bunlar artırılmak üzere bekliyor. İzmir, depremzedelere kollarını açmış şekilde bekliyor. Sadece İzmir değil; Bodrum, Antalya, Alanya, Marmaris, İstanbul, Bursa, Kapadokya, Kayser, Ankara, Karadeniz, Mersin, Fethiye, Kuşadası, Didim, Seferihisar, Foça, Ayvalık, Eskişehir, Afyon, Uşak gibi tüm TÜROFED'e bağlı bölgelerde yatak tahsis edildi. Gün, birlik olma günüdür" dedi.

Mehmet İşler, afet merkeziyle koordineli olarak 15 bölgedeki oda sayılarına ilişkin bilgileri merkeze ilettiklerini dile getirdi. Bu kapsamda ilk kafilenin Diyarbakırlı iş insanının kiraladığı uçakla Bodrum'a geldiğini belirten İşler, "Bodrum'un yanı sıra bölgede bulunan TÜROFED tesislerinde depremzedeler ağırlanmaya başlandı. Antalya 20 bin yatak, Alanya 10 bin yatak tahsis etti. Kapadokya, Kayser, Ankara, Karadeniz, Mersin, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Didim, İzmir, Çeşme, Seferihisar, Foça, Ayvalık, Eskişehir, Afyon, Uşak tüm TÜROFED'e bağlı bölgelerde yatak tahsis edildi. AFAD ve Kültür ve Turizm Bakanlığı koordineli bir şekilde bu odaları tahsis edecek" diye konuştu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş
'RESMİ KURUMLARLA KOORDİNELİ ÇALIŞILIYOR'

Depremzedelerin otellere getirilmesini Türk Hava Yolları'nın organize ettiğini hatırlatan İşler, "Aynı zamanda iş insanları ve ayrılan bütçe ile tahsis ediliyor. Bu tamamıyla koordine içinde oluyor. Yetkililerin bize söyledikleri talimata göre hareket ediyoruz. Herkes kendi başına yardım etmeye çalıştığında da bir karışıklık çıkıyor ve yardım yerine sağlıklı ulaşmıyor. Bu yüzden resmi kurumların ve illerimizdeki valiliklerin koordinasyonunda olan organizasyonlara destek vererek yol alıyoruz" dedi. 

12:24 BAKANLIKTAN DEPREM SONRASI FAHİŞ FİYATA KARŞI DENETİM

Ticaret Bakanlığı, deprem sonrası acil ihtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik ülke genelinde denetim başlatıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için devlet kurumları başta olmak üzere herkesin canla başla çalıştığı belirtilerek, "Öte yandan bu üzücü hadise sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır. Ayrıca elektronik ticaret pazar yerlerine de gerekli tedbirleri almaları yönünde uyarılar yapılmıştır. Bu kapsamda, yaşadığımız bu olağanüstü dönemde devletimiz ve milletimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek birbirine kenetlenmişken depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini suistimal etmeye yönelik her türlü fırsatçılık faaliyetleri bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın" denildi.

12:06 İTALYAN ARAMA-KURTARMA EKİBİ ADANA’DA

İtalya Sivil Koruma Dairesi, itfaiye ve acil durum personelinden oluşan 50 kişilik bir ekibinin yardım malzemeleriyle birlikte bu sabah Adana'ya vardığını duyurdu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

12:04 MSB: HATAY'DA, ENKAZ ALTINDAKİ BUSE KURTARILDI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Hatay'da görev yapan Doğal Afet Arama Kurtarma Taburu'nun, enkaz altında kalan Buse isimli genci kurtardığını duyurdu.

Bakanlığın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "Hatay'da görev yapan Doğal Afet Arama Kurtarma Taburumuz, Buse isimli genç kardeşimizi enkazın altından sağ salim kurtardı. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" denildi. 

11:53 BAŞAKŞEHİR ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ'NDEN DEPREMDE YARALANLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından yaralılar gece saatlerinde İstanbul'a getirilmeye başlandı. Depremde yaralanan 11 kişinin tedavileri Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde devam ediyor.  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Klinik Şefi Prof. Dr. Gülden Turan "Deprem bölgesinden 11 ağır durumda hasta getirildi. Kapasitemiz var, daha çok hasta kabulünü sağlayabiliriz" dedi. 

Prof. Dr. Gülden Turan hastaların durumuyla ilgili ise şu açıklamayı yaptı; "Deprem bölgesinden 11 ağır durumda hasta getirildi. İstanbul'a sevk edilen hastaların, durumu ağır olanlar burada tedavi oluyor. 11 hastamızdan 2'si çocuk. Takip ve tedavilerine devam ediyoruz. Kapasitemiz var, daha da çok hasta kabulünü sağlayabiliriz."

11:47 14 ülkeden 3 bin 294 arama kurtarma personeli fiilen sahada.

11:41 FUAT OKTAY: SİLAHLI KUVVETLER'İMİZİN PERSONELİ SAHADA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Sosyal medya üzerinden afeti yönetmeye kalkarsak faydadan çok zarar görürüz. Silahlı Kuvvetler'imizin personeli fiilen sahada" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) basın açıklaması yaptı. Oktay, deprem bölgesinde enkazdan kurtarılanların sayısının 8 bini geçtiğini söyledi. Arama- kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Oktay, "Buradaki çok yoğun kış şartları özellikle tipinin de yoğun olduğu bölgede yolların kapanması, bir taraftan afetle mücadele ederken diğer taraftan da hava şartlarıyla mücadele etmemizi beraberinde getirdi. Özelikle hava araçlarını kullanamamıştık. Bu sabah itibarıyla da biraz daha rahat kullanmaya başladık" diye konuştu.

'12 BİN 181 ARAMA- KURTARMA PERSONELİ SAHADA'

Şu an tüm illerde 12 bin 181 arama- kurtarma personeli olduğunu; 4 bin 60’ının Kahramanmaraş’ta, 2 bin 456’sının Hatay’da, 1314’ünün Gaziantep’te, 1721'inin Adıyaman’da, 687'sinin Osmaniye’de, 119'unun Adana'da, 562'sinin Diyarbakır'da, 100'ünün Şanlıurfa'da, 41'inin Kilis'te ve 1112'sinin Malatya'da bulunduğunu kaydeden Oktay, "Özellikle Kilis, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki çalışmalarımız başarılı bir şekilde yürütüldü. Bu illerde oldukça iyi durumdayız" dedi.

14 ÜLKEDEN ARAMA- KURTARMA PERSONELİ 

Fuat Oktay, arama- kurtarma faaliyetlerinde iş makinelerinin son derece kritik olduğunu ve 4 bin 191 iş makinesinin fiilen sahada olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 14 ülkeden 3 bin 294 arama kurtarma personelinin fiilen sahada olduğunu dile getirdi. Oktay, hastanelerdeki hasar boyutunda değişme olmadığını, sahra hastanelerinin kurulumunun hızlı olarak yapıldığını kaydetti.

'YOLLARI AÇIK TUTMAMIZ ÖNEMLİ'

Fuat Oktay, tipiden yolların kapanması nedeniyle hava yoluyla yardımları ulaştırmayı öncelediklerini belirtti. Bazı yolların görevli araç dışındaki araçlara kapatıldığını kaydeden Oktay, "Afet bölgelerinde ulaşım son derece kritik. Bizim bu yolları açık tutmamız son derece önemli. İşi olmayan vatandaşların bu yolları kullanmamaları yönünde özellikle ikaz etmek istiyoruz ve rica ediyoruz. Dolayısıyla bu bölgelerde Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da 48 saat itibarıyla görevli araç dışındaki araçların girişini durdurmuş durumdayız. Diğer illerde de ihtiyaç olduğunda bu tedbir genişletilebilir" diye konuştu.

Elektrik verilemeyen bölgelere ilişkin Oktay, "Reyhanlı’ya vermiş olacağız elektriği. Antep'te İslahiye ve Nurdağı verilmiş değil. Malatya’da yine tamamına elektrik kontrollü olarak veriliyor. Osmaniye merkez ve Bahçe ilçesinin tamamına elektrik verilmeye başlanmıştır. Kahramanmaraş merkeze kontrollü, Elbistan’a kısmen verilmeye başlandı. Pazarcık henüz verilmiyor" dedi. 

'FAYDADAN ÇOK ZARAR GÖRÜRÜZ'

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) depremdeki çalışmalarda yeterince devreye giremediğine ilişkin iddialar için Oktay, "Sosyal medya üzerinden afeti yönetmeye kalkarsak faydadan çok zarar görürüz. Silahlı Kuvvetler'imizin personeli fiilen sahada. Silahlı Kuvvetler'imizin hava gücü kullanılmakta ve ihtiyaca binaen de zaten kullanılacaktır. Orada bir sınır söz konusu değildir. Elbistan’da ulaşılamayan yerlere havadan erişimle alakalı biraz daha rahat ulaşıyor olacağız" diye konuştu.

'HER CAN ÖNEMLİ'

Enkaz altında kalan kişi sayısına ilişkin soru üzerine Oktay, "Bizim şu aşamada herhangi bir tahminde bulunmamız ne insani olur ne de afet yönetimi açısından sağlıklı olur. Her bin can son derece önemli. Dolayısıyla kimliğini netleştirdikten sonra açıklayacağımız hususlar bunlar" dedi.

Fuat Oktay, deprem bölgelerinden tahliyeleri organize etmiş durumda olduklarını vurgulayarak, "Valilerimiz bununla ilgili talimatlandırıldı. Vatandaşların gidecekleri yerde her türlü ihtiyaçları hazırlandı. Antalya olsun, Mersin olsun; otellerden bize ayrılan yerler de var. Orada herhangi bir sorun yok" diye konuştu.  

11:36 32 SAAT SONRA GELEN KURTULUŞ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Tesisler Kavşak'taki Serin 2 Apartmanı'nın enkazından 32 saat sonra Zeynep Ateşoğulları (35) sağ olarak kurtarıldı. Ateşoğulları, ilk müdahalesinin ardından hastaneye götürüldü. AFAD, UMKE, Sağlık, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerinin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

98 DEPREMZEDE GEMİYLE TAHLİYE EDİLDİ

Hatay'ın İskenderun ilçesindeki depremde yaralanan 98 kişi, TCG İskenderun gemisi ile Mersin'de tahliye edildi. Mersin Limanı'na getirilecek olan yaralılar, Mersin Şehir Hastanesi'nde tedaviye alınacak. Ayrıca 1 fırkateyn, 2 korvet, 2 karakol gemisi de İskenderun’a görevlendirildiği bildirildi.

DEPREMİ UNUTMAYAN GÖLCÜK’TEN BÖLGEYE YARDIM

17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü olan Gölcük’te, halk depremzedelere yardım etmek için seferber oldu. 24 yıl önce aynı zorlukları yaşayan vatandaşların, Kahramanmaraş ve çevresindeki deprem bölgesine gönderilmek üzere getirdikleri yardım malzemeleri dağ gibi birikti.

Gölcük Belediyesi ve Kızılay tarafından Kavaklı Kültür Merkezi'nde toplanan yardımlar, gıda, giyim, temizlik malzemesi gibi sınıflara ayrıldıktan sonra, TIR'lara yüklenerek deprem bölgesine gönderilecek.
 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Kongre merkezine yardım getiren Ali Esastürk, "Ben de yaşadım depremi. Buradaydım. Duygularımız çok kabarık. Gözlerimiz doluyor, duygulanıyoruz. Kardeşlerimiz için üzülüyoruz. Dua ediyoruz" dedi.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Giyim yardımı yapan Rümeysa Usta ise "Biz de Gölcük depremini yaşadığımız için onları en iyi biz anlarız. O yüzden biz de yardım etmek istiyoruz. Yanlarında olmak istiyoruz. Tüm Türkiye'nin başı sağ olsun. Kalanlara da Allah sabır versin" diye konuştu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Ailesiyle birlikte yardım getiren Emre Bal, "Gerçekten kötü bir durum. Bunu biz de yaşadık zamanında. Bundan dolayı çok duygusal bir dönem geçiriyoruz açıkçası. Oradaki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Elimizden geldiğince de yardımda bulunmak istiyoruz. Allah yardımcıları olsun. Şartlar, hava koşulları gerçekten kötü" dedi.

VAN, DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER OLDU

Van’da vatandaşlar, depremden etkilenenler için seferber oldu. Büyükşehir ve diğer ilçe belediyeleri ile Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde kentin farklı noktalarında depremzedeler için yardım toplama merkezleri kuruldu. İpekyolu Kaymakamlığı ve Beledisi tarafından da İskele Caddesi'ndeki Atatürk Lisesi Spor Salonu'nda başlatılan yardım kampanyası yoğun ilgi gördü. Dün başlayan ve gece sabaha kadar devam eden yardımlar belediye görevlileri ve yardım gönülleri tarafından kolilenerek TIR ve kamyonlara yüklendi. Yardım TIR'ları deprem bölgesine gönderildi.

Yardımları koordine eden İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, 2011 yılında depremin acısını yaşayan Van halkının depremzedeler için seferber olduğunu söyledi. Aydın, “Yaralarımızı sarma zamanı. Bu yardım TIR'ları Malatya'ya gidiyor. Sayın valimiz de Malatya'ya görevlendirildi. Orada koordinasyonu Sayın Valimiz sağlıyor. İlçemizin yanı sıra diğer ilçelerden de belediyelerin yardım kampanyaları var" dedi.

Yardım kolilerini özel araçları ile getiren kişiler ise depremden etkilenen şehirler için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

11:35 MSB: KAHRAMANMARAŞ'TA İNSANİ YARDIM TUGAYI, ABDULLAH VELİ'Yİ KURTARDI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kahramanmaraş'ta görev yapan İnsani Yardım Tugayı'nın, enkaz altında kalan Abdullah Veli isimli genci kurtardığını duyurdu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Bakanlığın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş'ta görev yapan İnsani Yardım Tugayımız, Abdullah Veli isimli bir gencimizi kurtardı. Vatandaşlarımızı sağ salim kurtarmak için mücadelemiz devam ediyor" denildi.

11:25 ALİ'NİN EBRAR SİTESİ ENKAZINDAN MUCİZE KURTULUŞU

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta umutlu bekleyiş devam ediyor. Yıkılan binalarda arama- kurtarma ekiplerinin çalışması, gece boyunca devam etti. Kent merkezindeki 8 bloklu Ebrar Sitesi de depremde yıkıldı. Enkazda mahsur kalanlardan Ali isimli gence, gece saatlerinde ulaşıldı. Beton blokların arasında sıkışan Ali için ekipler seferber oldu. Ali, ekiplerin uzun uğraşları sonucu beton blokların kaldırılmasıyla sıkıştığı yerden yaralı kurtarıldı. Ali, sedye ile ambulansa taşınarak, ilk müdahalesi yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. AFAD, AKUT ve PAK ekipleri ile diğer arama- kurtarma ekiplerinin yanında gönüllüler de çalışmalara destek verdi. Enkazda mahsur kalanların yakınlarının umutlu bekleyişi sürüyor. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

OYUNCAĞA İLİŞTİRDİĞİ HARÇLIĞINI DEPREMZEDELERE GÖNDERDİ

Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesi, depremden etkilenenlere ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlattı. Belediyenin çağrısı üzerine Keşanlılar, elektrikli ısıtıcı, bot, atkı, bere, battaniye, çocuk maması, termal içlik, uyku tulumu, tüplü ısıtıcı, kazak, kışlık kıyafet, çorap ve çocuk bezi gibi ihtiyaçları Keşan Lisesi Kapalı Spor Salonu’na getirdi. Yardım kolilerinin birinden çıkan oyuncak ve üzerine takılmış 100 lira ise dikkat çekti. Küçük çocuğun oyuncağını ve harçlığını bağışlayarak yaptığı yardım, görenleri duygulandırdı.
 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş


 

Çocuğun bağışı, Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında, “Hem oyuncağını hem harçlığını yollamış. Kocaman yüreğinden öpüyoruz seni çocuk. Deprem bölgesine yardımlarımızı topladığımız Keşan Lisesi Spor Salonumuzda büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Küçük bir evladımızın hem oyuncağını hem de harçlığını deprem bölgesine göndermek için bize göndermesine ne denilebilir ki. Bu duyarlılık bu yardımseverlik nasıl anlatılır ki. Kocaman yüreğinden öpüyoruz” notuyla paylaşıldı. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

MADEN İŞÇİLERİ KÜÇÜK KIZ VE ANNESİNİ ENKAZDAN KURTARDI

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan 752 madenci deprem bölgelerindeki arama- kurtarma çalışmalarına katıldı. Yer altında edindikleri tecrübe ile çalışan maden işçileri, Kahramanmaraş'ta küçük kız ve annesini enkaz altından kurtardı. Madenciler, Zonguldak ve Bartın’dan deprem bölgelerine sevk edildi. Kömür üretiminde kullandıkları tahkimat yöntemiyle ilerleyen maden işçileri, Kahramanmaraş’ta anne ve kızını göçükten sağ çıkardı. Küçük kıza sarılarak öpen maden işçileri, büyük sevinç yaşadı. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

24'ÜNCÜ SAATTE KURTARILDI, 'ANNE- BABAMIN ÇIKMASINA YARDIMCI OLAYIM' DEDİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, AFAD ile koordinasyon halinde bölgede arama-kurtarma faaliyetleri yürütmek üzere 20 personel, 2 tam donanımlı sismik arama kurtarma görüntüleme cihazı olan AKS ve iaşe araçları ile deprem bölgesine hareket etti. Hatay'da yıkılan binanın enkazında arama-kurtarma çalışması yapan ekipler, depremden 24 saat sonra göçük altından Hatice Şeren'i (26) kurtardı. Bu anlar, kurtarma ekibi tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerde Hatice Şeren'in, "Hiçbir yerimde hasar yok. Burada kalıp annemin, babamın çıkmasına yardımcı olayım" dediği anlar yer aldı. Buna izin vermeyen ekiplerin bölgedeki çalışmaları devam ediyor. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

5 KİŞİLİK SÜMER AİLESİ, 30 SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI

Deprem sonrası Erzurum’dan Hatay’a giden AFAD ekibi, enkazdan canları kurtarıyor. Hatay merkez 600 Evler Mahallesi’nde arama- kurtarma görevi yapan AFAD ekibi, 4 katlı binanın enkazında mahsur kalan 5 kişilik aileyi çıkarmak için sabaha kadar uğraştı.

AFAD görevlileri, depremden yaklaşık 30 saat sonra enkazdan ilk olarak Hakkı (7), Selim'i (5) daha sonra 30 günlük olduğu belirlenen Miraç bebeği çıkardı. Binada çalışmasını sürdüren ekipler, baba Yusuf Sümer ile anne Özge Sümer’i de sağ çıkardı. Aile, ambulansla hastaneye götürüldü. 

MALATYA’DA BABA İLE 8 YAŞINDAKİ KIZI KURTARILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgeye yurdun dört bir yanından arama-kurtarma ekipleri sevk edildi. Ordu İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibi de Malatya’daki çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk edildi. Depremin vurduğu Malatya’da, Hamidiye Mahallesi Aşıklar Sokağı’nda Ordu itfaiyesi ekipleri, arama-kurtarma çalışması başlattı. Enkaz altından küçük kızın sesini duyan ekipler, alanda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Çalışmaların ardından Sadiye Özdemir (8) ile babası Şahin Özdemir, 25 saat kaldıkları enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

‘ANNEM KAÇAMADI’

Ekiplerle telefonda konuşarak babasının ve kendisinin bulunmasını sağlayan Sadiye Özdemir'in sözleri ise yürek burktu. Küçük kız, bahçeye çıkmak için hazırlandıkları sırada annesinin farklı odada depreme yakalandığını ve enkaz altında kaldığını söyledi. Sadiye Özdemir, “Annem kaçamadı. Annem yanımızdan ayrıydı. Bize eşya almak için yatak odasına gitmişti bahçeye inecektik. Annemden hiç ses gelmiyor. Annemin elini çektim, tuttum sonra elimi bıraktı. Ondan sonra daha hiç elimi tutmadı. Annem enkazın altında kaldı” dedi. 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

BURSA EKİBİ, 17 YAŞINDAKİ DİLARA’YI 28 SAAT SONRA KURTARDI

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’nin dört bir yanından bölgeye gönderilen ekipler, arama-kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bursa’dan depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a giden Osmangazi Belediyesi Sivil Savunma Birimi ekipleri de tam donanımlı arama kurtarma aracı, 4x4 arazi tipi kurtarma aracı, personel taşıyıcı otobüs, 3 pikap yük malzeme donanım aracı ve 38 kişilik arama kurtarma personeli ile arama-kurtarma çalışmaları yürütüyor. Kahramanmaraş merkezde çalışma yapan ekipler, çöken 8 katlı Sözler Apartmanı enkazından ses geldiğini belirleyince enkazdaki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ekipler, beton yığınlarının altındaki Dilara Aktaş’a (17) ulaştı. İlk depremden 28 saat sonra enkaz altından çıkarılan Dilara, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

11:21 DEPREMDE YARALANANLARIN İSTANBUL'A GELDİĞİNİ ÖĞRENEN YAKINLARI HASTANEYE GELDİ

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından yaralılar gece saatlerinde İstanbul'a getirilmeye başlandı. Deprem bölgesinde yakını bulananlar yaralılarının durumunu öğrenebilmek için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne geldi.  

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Depremde yaralananların İstanbul’a getirildiğini duyan ve deprem bölgesinde yakınları olanlar, sevdiklerinden bir haber alma umuduyla hastanelere koştu. Adıyaman’a tur rehberi olarak giden İdris Talha Kartal (25) kendisinden haber alamayan yakını Ufuk Can Yurt Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne geldi. Yakının burada olmadığını öğrenen Yurt, yakınından bir haber alabilmek için diğer hastanelere kontrol etmeye gitti.

"KENDİSİNE ULAŞAMIYORUZ"

Ufuk Can Yurt "Hastaneye bilgi almaya geldik. Adıyaman’a tur rehberi olarak gitti. Kendisine ulaşmıyoruz. Yaralıların buraya geldiğini öğrendik o yüzden geldik" dedi.

10:56 3 BİN 400 DEPREMZEDEYE VAGONLARDA KONAKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, depremden etkilenen illerde 3 bin 400 kişiye vagonlarda konaklama imkanı sağlandığını duyurdu.  

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Adana, Mersin, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Elazığ ve Malatya'da temin ettiğimiz vagonlarla 3 bin 400 vatandaşımıza konaklama imkanı sağlandı" denildi.

10:30 HİNDİSTAN ARAMA KURTARMA EKİBİ ADANA'DA

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar Hindistan’ın 50’den fazla arama-kurtarma ekibiyle birlikte özel eğitimli köpekler, delme makineleri, destek malzemeleri ve ilaçların Adana’ya bu sabah ulaştığını duyurdu.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

10:29 AFAD RİSK AZALTMA MÜDÜRÜ TATAR: DEPREMDE 3 BİN 381 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremde 3 bin 381 kişinin hayatını kaybettiğini ve 20 bin 426 kişinin de yaralandığını açıkladı.

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar, yaptığı açıklamada, depremin etki alanının yaklaşık 110 bin kilometrekare olduğunu belirterek, "Ülkenin yüz ölçümünün yaklaşık 7'de 1'ine karşılık gelen bir alanda bu depremin etkilerini hep birlikte yaşıyoruz. Devletimiz tüm imkanlarıyla deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerini ve iyileştirme faaliyetlerini yürütüyor" diye konuştu.

Depreme ilişkin güncel bilgileri de paylaşan Tatar, "Şu ana kadar toplam 285 artçı var; ancak bunlar sürekli artıyor. Şu ana kadar yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı 3 bin 381, yaralı sayısı 20 bin 426, yıkılan bina sayısı ise 5 bin 775. Bununla birlikte henüz teyidi yapılmamış ancak 'yıkıldı' ihbarı gelen bina sayısı 11 bin 302. Ayrıca bölgede şu anda 24 bin 443 personel görev yapmaktadır" dedi.

10:01 UMUTLU BEKLEYİŞ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde dün saat 04.17'de Richter ölçeğine göre 7.7 büyüklüğünde deprem oldu. Bu depremin ardından Kahramanmaraş ve çevre illerde en büyüğü 6.6 olan çok sayıda artçı deprem meydana geldi. Deprem, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana’da yıkıma neden oldu. Ekipler, bölgede arama kurtarma çalışması başlatırken, saat 13.24’ü gösterdiğinde, bu kez Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi merkezli 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem oldu. Bu depremde de ilk depremden etkilenen illerde bazı binalar yıkıldı.

Quark.Models.Entities.SuperContent?.Title

İLGİLİ HABER

Deprem bölgesinde ilk gün

Bölgeye yurdun dört bir yanından da kurtarma ekipleri sevk edildi. Başkent Ankara ve depremin etkilediği illerde kriz merkezleri oluşturdu. Bakanlar bölgeye gitti. Yabancı ülkelerden de kurtarma ekipleri geldi. Bazı illerde soğuk hava kar yağışının etkili olduğu deprem bölgesinde 16 bin 400 personel ile yabancı ülkelerden gelen personel görev yaparken, ekiplere vatandaşlar da destek oluyor. Bu arada bölgeye diğer illerden de takviye ekip sevki devam ediyor.

 

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş


 

Bölgeye ayrıca, şu ana kadar 65 bin kadar çadır ve çadır içi malzeme, 300 binin üzerinde battaniye ve diğer ısıtıcı türü malzemeler gönderildi.

ÖLÜ SAYISI 3 BİN 381

Depremde 5 bin 775 bina yıkılırken, 3 bin 381 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 426 kişi de yaralandı. Ekipler, illerde, yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

SPORCULARIN KALDIĞI KIRÇUVAL OTEL’DE ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin vurduğu Malatya'da, arama-kurtarma çalışmaları gece boyu sürdü. Ekipler, ilk depremin yıktığı binalarda enkaz altında kalanları kurtarmak için büyük çaba sarf ediyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Malatya Büyükşehir Belediyespor takımından 11 voleybolcu ile 4 ampute futbolcunun kaldığı belirtilen Battalgazi ilçesi Kırçuval Otel'de de kurtarma çalışmaları da devam ediyor.

Çalışmalar, iş makinelerinin desteği ile yoğun kar yağışı nedeniyle güçlükle sürdürülüyor. Depremzedeler, valilik ile belediyenin belirlediği barınma merkezlerinde kalırken, büyük çoğunluğu geceyi araçlarında geçirdi. Bazı depremzedeler ise enkazdan çıkardıkları malzemeleri yakarak ısınmaya çalıştı. Valilik ise kentteki son durum ile henüz resmi açıklama yapmadı.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

ENKAZDAN 2 KADININ CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Depremin vurduğu Diyarbakır'da da arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Bağlar ilçesi Tesisler Kavşak'taki Serin 2 Apartmanı'ndaki enkazdan, 2 kadının cansız bedeni çıkarıldı. Hacire Bayuncuk ile Serap Ateşoğlu'nun cenazeleri, otopsi için hastaneye götürüldü.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

ADANA’DA ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Depremlerde 12 binanın yıkıldığı Adana’da da enkaz bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları gece boyunca sürdü. İş makineleri ve vinçlerin de kullanıldığı çalışmalarda beton bloklar kaldırılıp, mahsur kalan vatandaşlara ulaşılmaya çalışılıyor.

Vatandaşlar da ekiplere destek veriyor. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, enkaz başlarında ailelerin umutlu bekleyişi de sürüyor.

Deprem felaketinde 2nci gün; enkaz başlarında umutlu bekleyiş

Adana'da şu ana kadar devam eden kurtarma çalışmalarında yıkılan binalardan 140 kişinin cesedine ulaşılırken, yaralanan 2500 kişi de kaldırıldıkları hastanelerde tedavi görüyor. / DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER