DTK: 10 madde çözüm için yeni bir fırsattır

DTK Eş başkanları "Sayın Öcalan'ın çözüme ilişkin 10 madde biçiminde sunduğu taslak metinle yeni bir fırsat yaratılmış olmakla birlikte, çözüm sürecini de son derece kritik ve önemli bir aşamaya evrilmiştir” dedi.

DTK: 10 madde çözüm için yeni bir fırsattır
 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle AKP hükümeti ile İmralı Heyeti arasında Dolmabahçe sarayında yapılan görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 2013 Newroz'unda Kürdistan ve Türkiye halklarına ve tüm taraflara yaptığı tarihi çağrının Kürt sorununun demokratik -barışçıl çözümü için tarihi bir fırsat yarattığını hatırlatan Irmak ve Dicle devamla şunları belirtti: “Sayın Öcalan'ın yaptığı bu çağrı ardından PKK'nin çağrıyı sahiplenen açıklamaları ve ilan edilen ateşkesle birlikte çözüm iradesi ve fırsatı çok güçlü bir siyasal ve toplumsal zemine oturmuştu. Bu irade beyanı ve atılan adımlar, Kürdistan, Türkiye ve Dünya kamuoyunda demokratik çözüme ilişkin ciddi beklenti ve umut yaratmıştı.

Sorunun hassas ve kırılgan niteliği, sürecin çok ciddi provokasyonlara açık hale gelmesine de zemin oluşturabilmektedir.  Bu nedenle, "İç Güvenlik" yasası adı altında meclise sunulan yasa tasarısının yeni problemlere ve krizlere neden olabileceğini ifade etmek istiyoruz. İmralı heyeti ile devlet-hükümet yetkililerinin Dolmabahçe sarayında yaptıkları görüşme ve Sayın Öcalan'ın çözüme ilişkin 10 madde biçiminde sunduğu taslak metinle yeni bir fırsat yaratılmış olmakla birlikte,  çözüm sürecini de, son derece kritik ve önemli bir aşamaya evirilmiştir.

Her şeyden önce her kritik süreçte olduğu gibi, bir kez daha tüm sıkıntılarına rağmen sürecin olumlu yönde devamı konusunda müdahale ederek,  ileri bir aşamaya geçilmesini sağlamasından dolayı Sayın Öcalan'a saygı ve minnettarlığımızı sunmak istiyoruz. KCK'nin Dolmabahçe'de yapılan görüşme sonrasında yaptığı açıklamalarını son derece önemli ve anlamlı gördüğümüzü, hükümetin de bu açıklamaları önemsemesini ve gerekli yasal çalışmaları bir an önce başlatmasının önemine vurgu yapma ihtiyacı duymaktayız.  DTK olarak, bu konuda yapılan ve yapılacak olan bütün çalışmalara her türlü katkı ve desteği en üst düzeyde sunacağımızı açıklıkla ifade etmek istiyoruz.”

‘GEREKEN ADIMLAR HEMEN ATILMALI’

Yapılan iyi niyet beyanlarının son derece önemli ve anlamlı olduğuna dikkat çeken DTK Eş Başkanları “Ancak, son iki yılda yaşadığımız kırılmalar, provokasyonlar, toplumun yaşadığı beklentiler, Ortadoğu'da yaşanan yeni siyasal ve toplumsal gelişmeler,  atılması gereken adımların hemen atılmasını zorunlu ve gerekli kılmaktadır” dediler. Devlet ve hükümete somut adımlar atılmasını, süreci yeni krizlere sokacak politikalardan kaçınma çağrısı yapan Irmak ve Dicle son olarak şunları ifade etti: “Sayın Öcalan’ın sunduğu taslak metnin gereklerini yerine getirmesi çağrısını yapıyoruz.  Bu konuda atılacak ilk adımın da, "İç Güvenlik" yasa tasarısının meclisten geri çekilmesi olduğu açıktır. Bir kez daha belirtmek istiyoruz ki, sürecin başarı ile tamamlanması için DTK olarak üzerimize düşen bütün görev ve sorumlulukları en üst düzeyde yerine getireceğimizi belirtir, tüm halklarımızı, ilerici-demokrat kamuoyunu ve kurumları sürecin sağlıklı yürümesi için duyarlı olmaya ve açıklanan 10 maddelik taslak metne sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER