HDP: Ev İşçileri Sözleşmesi’ni onaylayacak mısınız?

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ev işçilerinin sorunlarını Meclis’e taşıyarak “ILO’nun 189 sayılı Ev İşçileri Sözleşmesi ve 201 sayılı Tavsiye Kararı’nı onaylamayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

HDP: Ev İşçileri Sözleşmesi’ni onaylayacak mısınız?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, ev işçilerinin çalışma koşullarını Meclis’e taşıdı.

Buldan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları ifade etti:

“Ev işi, evin belirli bir üyesi veya tüm aile fertleri için evde veya aile fertleri için icra edilen her tür iştir.

“Bu işler arasında, çocuk, hasta ve özürlü bakımı, ev temizliği, yemek yapma, ütü yapma, çamaşır yıkama, bahçe bakımı, evin güvenliğini sağlama ve ailenin  şoförlüğünü yapma gibi çok çeşitli işler yer alır.

“Her gün birçok ev emekçisi kadın kötü muameleye, sömürüye, her türlü şiddete, psikolojik ve cinsel tacize maruz kalıyor.”

‘Türkiye’de ne kadar ev işçisi çalışmaktadır?’

Buldan, Bakan Bozdağ’a şu soruları sordu:

* Ev işçileri veya ev emekçileri ile ilgili oluşturulmuş bir veri tabanı mevcut mudur? Mevcut değilse oluşturmayı düşünüyor musunuz?

* Türkiye’de ne kadar ev işçisi çalışmaktadır? Bunların ne kadarı kadın ne kadarı erkek, ne kadarı göçmendir? Çalışanların yaş aralığı nedir?

* Ev hizmetlerinin mesleki standartlara kavuşması için bir çalışmanız var mıdır? Mesleğin net bir tanıma kavuşturulması ve  hizmetlerin sınıflandırılması için yasal bir düzenlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?

* Ev işçilerinin mevzuata göre yasal işvereni kimdir?

* Ev işçilerinin sendikalara üye olma ve örgütlenme hakkına sahip olması için bakanlığınız ne gibi bir çalışma yürütmektedir?

* Kadınların emeklerini daha da görünür kılacak ve aynı zamanda sosyal-ekonomik haklarını elde edebilmeleri için ILO’nun 189 sayılı Ev İşçileri Sözleşmesi ve 201 sayılı Tavsiye Kararı’nı onaylamayı düşünüyor musunuz? Onaylamayı düşünmüyorsanız bunun gerekçesi nedir?

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER