HDP Madımak için meclis araştırması istedi

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın kimler tarafından planlandığının bütün boyutlarıyla ortaya çıkartılmasını istedi.

HDP Madımak için meclis araştırması istedi
HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın kimler tarafından planlandığının bütün boyutlarıyla ortaya çıkartılması, Alevileri hedef alan bu tür karanlık olayların bir daha yaşanmaması için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi.


Buldan ve Babluken, meclis araştırması talebinin gerekçe bölümünde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri'nde Madımak Oteli’nde kalan aydın, yazar, ozan ve çoğu Alevi katılımcılardan oluşan gruba karşı otelin etrafını kuşatan binlerce kişi tarafından insanlık dışı bir katliam gerçekleştirildiğini hatırlattı. 

"Sivas Katliamı, halkların, inançların, kültürlerin beşiği sayılan Anadolu ve Mezopotamya topraklarında dinmeyen acılardan sadece birisidir" denilen önergede, "Yıllar önce Dersim’de, Koçgiri’de, Malatya’da, Ortaca’da, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de ve en son Gezi direnişinde gerçekleştiren katliamlar da aynı zihniyetin, yani farklılıkları kimliksiz ve kişiliksiz bırakma politikalarının bir sonucudur. Alevi toplumunun tarih boyunca uğradığı onca katliamdan sonra, 1993 yılında 35 kişinin ateşe verildiği bu katliam da unutulmadı, unutulmayacak" ifadelerinde bulunuldu.

BAŞBAKAN 'HAYIRLAR DİLEYEREK' OLUMLADI

Tekçi anlayışın savunucuları ve takipçilerinin devlet gücünü arkalarına alarak bu katliamı gerçekleştirdiğinin altı çizilen önergede, "Sivas katliamı, aradan bunca yıl geçmesine rağmen tam olarak aydınlatılmadı. Katillerin bir kısmı yakalanmadı, yargılamalar uzatıldı, suçlular korundu. AKP Hükümeti de katliamın arkasındaki karanlık güçleri açığa çıkarmadı. Sanık avukatlarını Meclise, belediye başkanlıklarına ve yönetici kadrolarına taşıdı. İnsanlık suçu kabul edilmesi gereken katliamdaki suçluların bir bölümünün ‘zaman aşımı’ gerekçe gösterilerek aklanmasını Başbakan Erdoğan 'yerinde ve doğru bir karar, hayırlı olsun' diyerek olumladı" denildi.

YÜZLEŞME VE ADALET

Alevi toplumunun, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması yönündeki talebinin her daim reddedildiğine dikkat çeken Buldan ve Baluken, şu hususların altını çizdi: "Yakınlarını kaybeden insanların, aydınların ve tüm vicdanlı halkın acılarına ve yaslarına saygı duyulmadı. AKP Hükümeti, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamak bir yana, ayrımcılığı, hakareti ve adaletsizliği arttırdı. Alevi toplumundan özür dilenmedi, devletin katliamdaki rolü ve tutumu mahkûm edilmedi. Aradan geçen yirmi bir yıla rağmen acımız dinmedi, yüreklerimiz soğumadı, çünkü adalet sağlanmadı. Biliyoruz ki, bu katliamlarla yüzleşme gerçekleşmedikçe, yüzyıllar geçse de açılmış olan yaralar kapanmıyor. Uzak ve yakın tarihimizde yaşanan katliamlarla hesaplaşmak için, ‘Hakikatlerle Yüzleşme ve Adalet Komisyonu’nun kurulması gerekiyor." 

ARAŞTIRMA KOMİSYONU ELZEM

Buldan ve Baluken, Alevilere yönelik Dersim’den başlayarak Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi’de gerçekleştirilen tüm katliamların bütün boyutlarıyla açığa çıkartılması, aydınlatılması, Alevi halkını hedef alan baskıcı, tekçi, mezhepçi politikaların ve bunun sonucu olarak gerçekleşen karanlık olayların son bulmasını sağlamak amacıyla alınacak tedbirlerin, yürütülecek demokratik özgürlükçü politikaların belirlenmesi amacıyla parlamentoda Araştırma Komisyonu kurulmasının aciliyetine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER