HDP: Yolsuzluk yapanlar ödüllendirildi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 4 eski bakan hakkındaki 'Yüce Divan'a gitmelerine gerek yok' şeklindeki kararına tepki gösterdi.

HDP: Yolsuzluk yapanlar ödüllendirildi
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 4 eski bakan hakkındaki 'Yüce Divan'a gitmelerine gerek yok' şeklindeki kararına tepki gösterdi.

Oluç, Meclis’te bir oyun sergilendiğini ve Cumhuriyet tarihinin en büyük aklama operasyonunun tamamlandığını belirterek, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun kararının 'tarihe kara bir leke olarak geçtiğini' ifade etti. Komisyonun kendini mahkeme heyeti yerine koyduğuna, güçler ayrılığı ilkesini çiğnediğine dikkat çeken Oluç, "Sadece aklama değil, konuşmaların yer aldığı tapelerin de imha edilmesi, yani delil karartılması kararını da verdi" dedi.


'KARAR, YENİ YOLSUZLUKLARA KAPI ARALADI'


Oluç, şunları kaydetti:


Komisyon’un verdiği kararların senaryosu önceden çizildi. Siyasi iktidarın düzenlemeleri ile soruşturmalara takipsizlik verdirilmesi, 17 Aralık’ta evlerde bulunan yolsuzluk paralarının ve altınların mahkeme kararlarıyla sahiplerine faiziyle birlikte iade edilmesi hep bu senaryonun parçalarıydı.


Bu yaşananlar dünyanın bir başka ülkesinde görülse, kıyamet kopar, tüm siyasi sorumlular istifa etmek zorunda kalır. Türkiye’de ise yolsuzluk yaptığı iddia edilenler, yargı ve parlamento eliyle ödüllendirildi.


Bu oyuna alet olmamak için ilgili komisyondan geri çekilme kararımızın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü ilgili komisyonun böylesi bir aklama kararıyla kamuoyunun karşısına çıkacağı çalışmalar sırasında belli olmuştu."


Kararın, bundan sonraki yolsuzluklara da kapı araladığını vurgulayarak, "Parlamento ve yargıda bir koruma kalkanı oluştuğunu görenler için yolsuzlukları sürdürmenin önünde bir engel kalmamış oldu" diyen Oluç, yargının, parlamentonun, medyanın, devlet kurumlarının AKP’nin kontrolünde olduğu bir sistemde 'temiz eller' değil, ancak 'aklama operasyonları' yürütülebileceğini belirtti.


'İKTİDAR İÇİN HER YOL MUBAH SAYILDI'


İktidar ve yandaşı olan medya kuruluşlarının son derece tehlikeli bir yönelime daha girdiğine işaret eden Oluç, "Anayasa Mahkemesi, adeta bir ‘darbe odağı’ ve ‘güvenilmez kurum’, ‘bir kapan’ olarak ilan edildi. Milletvekilleri üzerinde gazete ilanları, köşe yazıları, televizyon yorumları ve Cumhurbaşkanı’nın nutukları ile olağanüstü bir baskı mekanizması kuruldu. ‘Politik doğruculuk yapmayın’ çağrıları ortalığa saçıldı. İktidar için her yol mubah sayıldı" açıklamasında bulundu.


HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Komisyon tarafından aklanan bakanların halkın vicdanında mahkum olduğunu da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER