HDP'de Selahattin Demirtaş sürprizi

HDP, 22 Haziran'da gerçekleştireceği kongre ile örgütsel bir atılım yapmaya hazırlanırken, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, eş genel başkanlık için iki ismin öne çıktığını söyledi.

HDP'de Selahattin Demirtaş sürprizi
Kürkçü, eş genel başkanlık için BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ isminin gelen öneriler arasında olduğunu söyledi. Kürkçü, ayrıca kongre öncesinde İmralı'ya giderek PKK lideri Abdullah Öcalan'la bir görüşme gerçekleştireceklerini aktardı.


EŞ BAŞKANLIK İÇİN DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ ÖNERİSİ

Kamuoyunun merakla beklediği "HDP eş genel başkanları kim olacak?" sorusuna ilişkin ipuçları veren Kürkçü, Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ konusunda BDP'den gelen bir önerinin olduğunu söyledi. Kürkçü, önerinin HDP açısında da yerinde ve anlamlı bulunduğunu ifade ederek, sunulan önerilerin demokratik bir süreçte gelişebilmesi için kongre bileşenleri tarafından karara bağlanması gerektiğini dile getirdi.

Farklı tercihlerin de ön plana çıkabileceğini belirten Kürkçü, kongre bileşeleri tarafından doğru ve isabetli bir kararın verileceği yönünde inancın tam olduğunu kaydetti.

HDP'NİN KÖŞK ADAYI KADIN OLACAK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin tutumuna ilişkin soruları da yanıtlayan Kürkçü, Kürt sorunu başta olmak üzere çözüm için emek ve çaba göstermiş birisini aday göstereceklerini kaydetti.

Kürkçü, cumhurbaşkanlığı için gösterilecek olan adaya ilişkin "Bütün kültürlerin eşitliğine kalben inanmış olması bizim için önemlidir" ifadesine kullanarak, adayın kadın olacağını ve olağanüstü kongrede bu adayın açıklanacağını söyledi.

KÜRKÇÜ VE TUNCEL İMRALI'YA GİDİYOR

Kürkçü, kongre öncesi PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı'da bir görüşme gerçekleştireceklerini de söyledi.

Kürkçü, yapacakları bu görüşmeye Öcalan'ın stratejik bir önem verdiğini belirterek, görüşmenin kendileri açısından da oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Öcalan'a pratik sahada yaşanan son gelişmeleri aktaracaklarını dile getiren Kürkçü, yapılacak olan görüşmenin "hayati" öneme sahip olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER