HDP'li Garo Paylan: Kamp Armen soykırımın belgesidir

Kamp Ermen'in iade edilmesi için Nor Zartonk ve Kamp Armen Dayanışması’nın çağrısıyla bugün Taksim’de eylem yapıldı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Tarihe bakamayanlar Kamp Armen’e bakmalıdır. Kamp Armen soykırımın belgesidir” dedi

HDP'li Garo Paylan: Kamp Armen soykırımın belgesidir

6 Mayıs’ta başlayan yıkımı durdurmak için 52 gündür direnen Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk’un çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi Kamp Armen’in iadesi için Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Sezai Temelli, Filiz Kerestecioğlu, Ali Kenanoğlu ve Garo Paylan’ın da destek verdiği yürüyüşte ortak basın açıklaması Nor Zartonk’dan Diren Cevahir Şen tarafından okundu.

Kamp Armen’in mülkiyet hakkını Ermeni toplumundan gaspedenin devlet, başbakanlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü olduğunu vurgulayan Şen “1915’den bu yana yerimize, yurdumuza, evimize, mülklerimize, ibadethanelerimize, mezarlıklarımıza, vakıflarımızın her türlü varlığına ve hatta kültürümüze el koyan, toplumsal belleği yerle bir eden devlet politikası yani soykırım Kamp Armen’in iade edilmemesinde olduğu gibi bugün tüm şiddetiyle devam etmektedir. Kamp Armen koşulsuz ve ivedilikle Ermeni halkına iade edilmelidir” dedi.

Direnişin 52 gündür sürdüğünü fakat 100 yıldır adalet beklediklerini belirten HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Tarihe bakamayanlar Kamp Armen’e bakmalıdır. Kamp Armen soykırımın belgesidir” dedi. Kamp Armen sayesinde Rojava’yla, Hrant Dink’le, Sevag Balıkçıyan ve soykırımla yüzleşeceğiz diyen Paylan, ’52 değil 502 yıl geçse direneceğiz”

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER