'Hepimiz Ayşe Öğretmeniz' diyen 30 kişiye dava

Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmen Ayşe Çelik’e destek için İstanbul Bakırköy Adliyesi’ne gidip “Hepimiz Ayşe öğretmeniz” diyerek kendini ihbar eden 30 kişi hakkında “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla dava açıldı.

'Hepimiz Ayşe Öğretmeniz' diyen 30 kişiye dava

Kanal D’de Beyazıt Öztürk’ün sunduğu Beyaz Show’a 8 Ocak Cuma akşamı telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmen Ayşe Çelik hakkında soruşturma başlatılmasının ardından İstanbul Bakırköy Adliyesi’ne gidip “Hepimiz Ayşe öğretmeniz” diyerek kendini ihbar eden 30 kişi hakkında “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla dava açıldı.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Prof. Gençay Gürsoy, sanatçı Ferhat Tunç, yazar Oya Baydar, eski CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, avukatlar Bahri Belen, Ergin Cinmen ve insan hakları savunucusu Şanar Yurdatapan gibi isimler yer alıyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede, “Ülkemizi tehdit eden global düzeydeki tehdidin bir ayağının, psikolojik destek ve motivasyon olduğu artık açık olarak bilinen bir gerçektir” ifadeleri kullanıldı.

İddianamede, “Ayşe Çelik’in terör örgütünün masum bir yapı olduğu şeklinde algı oluşturmaya yönelik beyanlarına, kendilerinin de katıldıkları yönündeki beyanlarının de tartışmayı amaçlayan acılardan bahsetmenin açıkça terör örgütü propagandası suçunu oluşturduğu anlaşıldığından eylemlerine uyan yukarıdaki sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep olunur” denildi.

Davanın ilk duruşması 23 Eylül’de görülecek.

Ne olmuştu?

Ayşe Çelik, 8 Ocak akşamı Kanal D’de yayımlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” dedi.

Yeni Şafak ve Sabah Gazetesi gibi yayınlar haberi “PKK propagandası” olarak duyurdu.

Kanal D, 9 Ocak günü bir açıklama yaparak “provokasyonun hedefi olduklarını” belirterek, “Doğan TV ve Kanal D ilk günden bugüne devletin yanında yer almıştır” dedi.

10 Ocak’ta Ayşe Çelik hakkında ‘terör örgütü propagandası’ soruşturulması başlatıldı.

Aynı gün Beyazıt Öztürk de Ayşe Çelik’in “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” sözlerinin ardından özür diledi.

Öğretmen Ayşe Çelik’e destek için 13 Ocak günü, aralarında Oya Baydar, Celal Başlangıç, Orhan Alkaya, Ayşegül Devecioğlu gibi isimlerin de bulunduğu 26 kişi, ‘Hepimiz Ayşe Öğretmeniz’ diyerek kendilerini savcılığa ihbar etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER