Irak'tan referandum komisyonuna tutuklama talebi!

Irak Federal Mahkemesi'nin referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi. Kararın, 329 Sayılı yasaya dayandırıldığı kaydedildi.

Irak'tan referandum komisyonuna tutuklama talebi!
Irak Federal Mahkemesi’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Irak’ta bir mahkeme, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri için tutuklama kararı çıkardı. Konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı verdi.

Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Hakim Abdulsetar Bayrakdar, “Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna öncülük eden Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştır” dedi. Hakim Bayrakdar, Ulusal Güvenlik Meclisi tarafından, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılması üzerine tutuklama kararının çıkarıldığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumu, yüzde 92’lik “Evet”le sonuçlanmıştı. Bağdat, referandum kararına karşı çıktığı gibi, sonuçlarının da tanınmayacağını, kararı alanlar hakkında işlem başlatılacağını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER