İsmail Saymaz: Kayyum uygulaması il il yayılabilir

Kayyum uygulamasının siyasi atmosfere bağlı olarak il il yayılabileceğine dikkat çeken Saymaz, "Kayyum politikası DEM’i geriletmedi, batıda AK Parti’ye kaybettirdi" dedi.

İsmail Saymaz: Kayyum uygulaması il il yayılabilir

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp yerine kayyım atanmasının ardından kentte be bölgede eylemler devam ediyor. DEM Parti ise kayyım politikasına karşı herkesi birlikte mücadeleye çağırıyor.

YUMUŞAMA İKLİMİNDE SONA GELİNDİ 

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, CHP lideri Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki normalleşme ikliminde sona gelindiğini belirterek, "En azından, DEM Partililer açısından vaziyet böyle... Erdoğan, CHP’ye iade-i ziyarete gitmeden polisler belediyeye gitti çünkü. ‘Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray Meydanı’nın açıldığı hafta Hakkari’ye kayyum atanıyor. Akış’ın 10 yıldır yargılandığı ve seçilmesine hiçbir yasal engel oluşturmayan KCK Davası, kayyum atanmasına gerekçe yapılıyor. Üstelik dava birden bire hızlandırılarak ve duruşma arasında mütalaa hazırlanarak oluyor bütün bunlar. Hakkari’nin arkası gelecek, öyle görünüyor" diye yazdı.

'KAYYIM POLİTİKASI DEM'İ GERİLETMEDİ, AK PARTİ'YE KAYBETTİRDİ'

Kayyım uygulamasının siyasi atmosfere bağlı olarak il il yayılabileceğine dikkat çeken Saymaz, "Şimdi üçüncü kayyum dalgası ile karşı karşıyayız. 2014 ve 2019’daki yerel seçimlerden sonra kayyum politikası DEM’i geriletmedi. Aksine iradelerine müdahale edildiğini düşünen DEM Partililer hem el konan belediyelerini geri aldı hem de batıda AK Parti’ye kaybettirdi. 2029’da da farklı olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

(YAZININ TAMAMI)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2024, 03:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER