Kayıp depremzede çocuklarla ilgili 'beyaz araba' ayrıntısı

Maraş depremleri sonrası Hira Nur Tümsavaş ve Furkan Alp Alsan için kayıp başvurusu yapıldı. İki çocuğun, en son beyaz bir otomobile bindirilirken görüldüğü ve bir daha haber alınamadığı belirtildi. Aile Bakanlığı da 'beyaz araba' iddiasını doğruladı.

Kayıp depremzede çocuklarla ilgili 'beyaz araba' ayrıntısı

Maraş'ta 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından kayıp depremzedelere yönelik tartışmalar da devam ediyor. Aileler kayıp çocuklara ulaşmaya çalışırken Adıyaman’da kaybolan 12 yaşındaki Hira Nur Tümsavaş ve 3.5 yaşındaki Furkan Alp Alsan için kayıp başvurusu yapıldı. Çocuklar, en son beyaz bir otomobile bindirilirken görüldü. İkisinden de bir daha haber alınamadı. Aile Bakanlığı da 'beyaz araba' iddiasını doğruladı.

‘ÜMİDİMİZİ KESMEK ÜZEREYİZ’

Cumhuriyet’in konuştuğu aileler ise beyaz bir otomobilin çocuklarını götürdüğünü ve bir daha ulaşamadıklarını söylüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri de beyaz araba iddiasından haberdar olduklarını ancak teyit edemedikleri için işlem yapamadıklarını belirtiyor.

Adıyaman’da yaşayan Funda Öznacar, 12 yaşındaki yeğeni Hira Nur Tümsavaş’ın biran önce bulunmasını istiyor. Öznacar, deprem olduğu andan itibaren yaşadıklarını ise şu ifadelerlerle anlatıyor:

“Hira Nur’un annesi, babası ve iki kız kardeşi Arzumkent Sitesi’nin enkazından çıkarıldı. Ancak Hira Nur’a ulaşamadık. Konuştuğumuz bir görevli, ‘Depremin ilk saatlerinde beyaz bir otomobile bindirilip götürüldü sağlıklı bir şekilde’ dedi. Bunu duyduğumuzdan beri tüm hastaneleri aradık, taradık ancak hiçbir sonuca varamadık. Söyleyen kişiyi de arıyoruz ancak ona da ulaşamadık. Adıyaman küçük bir yer. Bu araba kimdir nedir bilmiyoruz. Bize ulaşsın ve nereye götürüldüğünü söylesin. Sürekli birileri arıyor ancak hiçbir sonuca ulaşamıyoruz. DNA örneği de verdik, kimsesizler mezarlığından bakacaklar ancak bundan da bir sonuç alamadık. Ümidimizi kesmek üzereyiz.”

ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI AMA...

Yine Adıyaman’da yaşayan ve 3.5 yaşındaki oğlu Furkan Alp Alsan’a ulaşamayan baba Uğur Alsan da beyaz otomobil iddiasında bulunan ailelerden.

Furkan’ın enkazdan sağ çıkarıldığını belirten Uğur Alsan, “Burada yaşayan insanlar sağ çıktığını görmüş. Fiziksel olarak da durumunun iyi olduğunu görmüşler. Hastaneye götürülmek üzere beyaz bir arabaya bindirilip götürüldüğünü söylediler. Çocuk hastanesine gönderildiğini öğrendik. Ancak ikinci depremden sonra hastaların başka yere gönderildiğini öğrendik. Biz de enkazdan çıkarılıp başka hastanelere götürüldüğümüz için çocuğumuzun başında duramadık. Tahliyeden sonra ne olduğunu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HABERİMİZ VAR, BİLGİMİZ YOK’

Ulaştığımız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri 'beyaz araba' iddialarından haberdar olduklarını söyleyerek doğruladı.

Bakanlık yetkilileri, “Ancak nasıl ispatlayacağız? Duyduğumuz her iddia ile ilgili harekete geçiyoruz. Tüm iddiaları değerlendiriyoruz. Beyaz araba konusunda somut bilgi elde edemedik. Aileler bize ulaşırsa dönüş sağlarız. Bize ulaşan her aileye bir şey söyleniyor. Diğer bakanlıklarla entegre çalışıyoruz” dedi.

‘BAKANLIK KAPI DUVAR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, iddialarının kendilerine de ulaştığını söyledi.

Hakverdi, “Haklı isyanımızı yenilmek istiyoruz. Ne Sağlık Bakanlığı ne İçişleri Bakanlığı ne de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremin ilk gününden beri koordine olabilmiş değil. İnsanlar çaresiz bir şekilde her duyumun peşine koşuyor, her kapıyı aşındırıyor. Karşılarında derli toplu bir yapı yok. Partimiz tarafından kurulan komisyon ve ihbar hattı bugün itibarıyla 134 kayıp ihbarını birebir değerlendirdi. Bize ulaşan verilere göre 90 kayıp var bunlardan 46’sı 18 yaş altında. Hâlâ bize ulaşıp bilgi isteyen bir bakanlık yetkilisi olmadığı gibi randevu taleplerimize dahi yanıt alamadık” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER