Kobani eylemlerinde 84 Twitter hesabı askıya alındı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan Ulaştırma, Kobani’ye destek için 6-8 Ekim’de düzenlenen eylemler sırasında Twitter’da 84 hesabın askıya alındığını açıkladı.

Kobani eylemlerinde 84 Twitter hesabı askıya alındı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kobani’ye destek için 6-8 Ekim’de düzenlenen eylemler sırasında Twitter’da 84 hesabın askıya alındığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Bakan Elvan sosyal medyada engelleme ve kısıtlama yapılmasına karşı olduğunu ancak sosyal medyada “bazı ahlaki değerlerde zafiyetler” olduğunu ifade etti.

Sahte hesapların Facebook ve Twitter’in güvenirliğini zedelediğini ifade eden Elvan Twitter ile ilgili de başta bazı olumsuzlukların yaşandığını ama Twitter’ın olumlu bakış açısı sergilediğini söyledi:

“Başlangıçta hiçbir mahkeme kararını dikkate almayan Twitter’ın bugün mahkeme kararlarını dikkate aldığını görüyoruz. Ancak ofis açma konusunda olumlu bir adım atmadılar. Bu konuda bir çalışma yapacaklarını arkadaşlarımıza ifade ettiler, ancak şu ana kadar olumlu bir adım söz konusu değil.”

Twitter’sa Türkiye’ye ofis açmayı düşünmediklerini açıklamıştı.

Mahkeme kararına uymayana para cezası

Bakan Elvan  ayrıca internet siteleriyle alakalı herhangi bir mahkeme kararını uygulamayan şirketlere para cezası getiren düzenleme yapacaklarını açıkladı.

“Diyelim ki bir mahkeme kararı var, erişimin engellenmesi isteniyor.  Erişim, ilgili şirket tarafından engellenmemişse veya içerik çıkarılmamışsa bu cezayla karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla mahkeme kararlarımızın bizatihi uygulanmasını teşvik edici bir unsur olarak ortaya çıkacak.”

Bakan Elvan şu ana kadar Türkiye’nin Twitter’dan 338 içerik engelleme talebinde bulunduğunu, bunların 255’inin engellendiğini, Kobani protestolarının sürdüğü 6-8 Ekim tarihleri arasında atılan tweetlerle ilgili 84 hesabın da askıya alındığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER