Maraş katliamındaki vahşet değil, kitap soruşturmalık oldu

“Beni Sen Öldür / Maraş 78” kitabının yazarı Aziz Tunç ve kitabı köşesinde tanıtan gazeteci Nedim Şener soruşturmalık oldu.

Maraş katliamındaki vahşet değil, kitap soruşturmalık oldu
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit soruşturmaya gerekçe olarak da silah kaçakçılığından hüküm giymiş ve Maltepe Cezaevi’nde kalan Ramazan Tutal’ın ihbar mektubunu gösteriyor.


ANF’ye konuşan Yazar Aziz Tunç, kendisine ve gazeteci Nedim Şener’e yapılan bu hukuksuzluğun Maraş katliamının açığa çıkmasını önleme ve topluma korku salma amacını taşıdığını vurguladı. Tunç, “Türkiye’de katliam yapmak, insanları mezarsız bırakmak, mallarını gasp etmek suç değil bunu açığa çıkartmak suç” dedi.

“Beni sen öldür” kitabıyla, Maraş katliamında öldürülen 88 kişinin ailesine ulaşan yazar Aziz Tunç ve kitabın arka kapak yazısını yazan Gazeteci Nedim Şener’e İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Her şey silah kaçakçılıktan hüküm giymiş Ramazan Tutal’ın, gazeteci Nedim Şener’in bir gazetede yaptığı kitap tanıtımından yola çıkarak Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı ihbar mektubuyla başladı. 22.12 2014 tarihinde gönderdiği ihbar mektubunda, Aziz Tunç’tan “sözde yazar” diye bahseden Tutal, kitabı okumadığını itiraf etmesine rağmen, Şener ile Tunç’u, kamu düzenini ve sağlını bozmakla, toplum arasına nifak tohumu ekmekle suçluyor. Bundan vazife çıkartan ve jet hızıyla soruşturma açan İstanbul Savcısı Vedat Yiğit ise, Tunç ile Şener’i, bu hafta içinde ifade vermeye çağırdığı öğrenildi.

‘BU SORUŞTURMA KATLİAMI ÖRTBAS ETME ÇABASIDIR’

Konuştuğumuz Yazar Aziz Tunç, kendisi ve Nedim Şener’e yönelik hukuksuz bir şekilde açılan bu soruşturmanın Maraş katliamını örtbas edip, topluma korku salma amacını taşındığını vurguladı. Soruşturmanın kitabı dahil okumadığını itiraf eden bir şahsa dayandırılmasının çok ilginç olduğunu belirten Tunç, “Maraş katliamında katledilen insanların mallarının gasp edildiğini, mezarlarının belli olmadığını, iki cenazenin kayıp olduğunu, çocuklara el konulduğu gerçeğini bir ihbar olarak kabul etmeyen savcı, kitabı okumadığını itiraf eden bir şahsın şikayetini dikkate alması Türkiye’de hukukun geldiği durumu özetliyor” diye konuştu.

Maraş katliamı hakkında yazmayı sürdüreceğini aktaran Tunç, “Hiçbir soruşturma gerçekleri aşığa çıkartma çabamdan beni geri döndüremez” dedi.  / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER