Metin Göktepe gazetecilik ödülleri sahiplerine dağıtıldı

22’nci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Göktepe'nin doğum gününde düzenlenen törende sahiplerine verildi. Törende konuşan gazeteciler basının üzerindeki baskıyı işaret etti.

Metin Göktepe gazetecilik ödülleri sahiplerine dağıtıldı
22’ncisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde düzenlenen törenle verildi. Celal Başlangıç, Elif Yılmaz, Faruk Bildirici, Fatih Polat, Gökçer Tahincioğlu, Mehveş Evin, Nazım Alpman, Semra Kardeşoğlu’dan oluşan jürinin belirlediği ödüller, 8 Ocak 1996’da işkencede öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’nin doğum günü dolayısıyla 10 Nisan’da veriliyor.

‘METİN GÖKTEPE’NİN YOLUNDA GİTMEYE DEVAM EDECEĞİM’

İlk olarak, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarında gelinen noktayı “Baba-kızı birbirine düşürdüler” başlıklı haberle anlatarak jüri özel ödüllüne layık görülen Birgün gazetesinden Uğur Şahin, ödülünü Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen’in elinden aldı. Eşmen şunları söyledi; “Demokrasilerde basın özgürlüğü olmazsa olmazdır. Halkın haber alma hakkı için mücadele edenlere selam olsun.” Ödülünü alan Şahin ise Metin Göktepe’nin yolundan gazeteciliğe devam edeceğini söyledi.

Ardından 3. havalimanı inşaatındaki çalışma koşulları nedeniyle isyan ederek iş bırakan işçilerle şantiyede görüşerek yaptıkları haberle jüri özel ödülüne layık görülen Artı TV’den Fatma Yörür ve Özgür Söylemez ödüllerini aldı. Yörür ve Söylemez’e ödüllerini Doç. Dr. Ceren Sözeri verdi.

Özgür Söylemez, “İnşaat işçilerinin yanına gittiğimizde alana girmemiz için bize yardım ettiler, öncelikle ben onlara teşekkür ederim. Habercilik bir ekip işi ben Artı TV ailesine teşekkür ediyorum” dedi. Fatma Yörür ise, “Metin Göktepe gazetecilik yaparken öldürüldü. Pek çok gazeteci de aynı şekilde. Ama insanlar gazetecilik yapmaktan vazgeçmedi” diyerek ödülü bütün meslektaşları adına aldığını belirtti. Özgür Söylemez de haberi yaparken kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

 

Yerel Gazetecilik Ödülünü “Princess Casinoda öldürülen Özbek kadının 1 Lari değeri yok mu?” başlıklı haberiyle Rize Nabız Gazetesinden Gençağa Karafazlı adına Evrensel Muhabiri Fırat Turgut, DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in elinde aldı. Eren ise şunları söyledi; “Mesleğimizin durumu ortada. Öncelikle cezaevinde bulunan meslektaşlarımızı selamlıyorum. Mesleğimizin durumu çok kötü. Metin Göktepe gazeteciliği hepimizin umudunu artırıyor. İyi ki doğdun Metin.”

DOĞAN ÖDÜLÜNÜ ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLERE ADADI

Artı Gerçek Muhabiri Rıfat Doğan, “Cumartesi anneleri ve gazeteciler” isimli fotoğrafıyla değer görüldüğü Fotoğraf Ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto’nun elinden aldı. Olcayto, geçmişte gazeteciler üzerinde olan baskılara dikkat çekerek, “Bugün bakıyorum aynı şeyler. Gençler yine potansiyel tehlike, kadınlar yine aynı. Devlet şiddet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rıfat Doğan, “Keşke bugün Metin Göktepe ile beraber çalışma fırsatım olsaydı. Ama o gerçeğin peşinden koşarken öldürüldü” diyerek ödülü gerçeğin peşinden koşarken katledilen ve cezaevinde olan meslektaşlarına adadı.

Daha sonra Cumartesi Anneleri’nin 700. haftasında düzenlenen eylem sırasında polis saldırısını konu alan haberleriyle görüntülü haber ödülüne layık görülen Fox TV Muhabiri Sevgi Şahin ve Kameramanı Mustafa Soybaş da ödülünü TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un elinden aldı.

ÖDÜLÜ FADİME GÖKTEPE ALDI

Yazılı haber ödülünü ‘Zindaşti bombası’ başlıklı haberiyle kazanan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Zehra Özdilek, ödülünü Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’nin elinden aldı. Özdilek, “Metin Göktepe Ödüllerine layık görülmek benim için onur verici. Ödüle layık görüldüğümü duyunca Haber Merkezi Müdürümüz Murat Hantaş’a söyledim. Çok duygulandı. Çünkü Göktepe ile yakın arkadaşlarmış. Bu ödülü Türkiye şartlarında gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarım adına alıyorum. Daha güzel yarınlar, dilerim bizimle olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER