Müslim: Kürtler temel bir aktördür

PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Suriye’deki krize çözüm bulmak amacıyla muhalefetin bir araya geleceği toplantıya katılmak üzere Moskova’ya gitti. Muslim, Suriye’deki krizin çözülmesinde Kürtlerin temel aktörlerden biri olduğunu söyledi.

Müslim: Kürtler temel bir aktördür
PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Suriye’deki krize çözüm bulmak amacıyla muhalefetin bir araya geleceği toplantıya katılmak üzere Moskova’ya gitti. Muslim, Suriye’deki krizin çözülmesinde Kürtlerin temel aktörlerden biri olduğunu söyledi.


PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Suriye’deki krize çözüm aramak için Kahire’de düzenlenen toplantının ardından bu kez de Moskova’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya katılmak için Rusya’ya geldi. Toplantıya ilişkin bilgi veren Muslim, yapacakları toplantıyla Kahire’deki toplantıyı tamamlamaya çalışacaklarını söyledi. Suriye muhalefetinde Kürtlerin öneminin son gelişmelerle daha da netleştiğini ifade eden Muslim; “Suriye muhalefetinin içinde Kürtler daha örgütlüdür. Şimdiye kadar zaten sesini duyurmuştur. Bizim de toplantıda önemli bir rolümüz olacaktır hem muhalefetin birleştirilmesi konusunda hem de Suriye’nin çözümü için bir örnek olacaktır” dedi.

‘ROJAVA’DA KURDUĞUMUZ SİSTEM BÜTÜN SURİYE’YE ÖRNEK OLABİLİR’

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan PYD Eş Başkanı Salih Muslim, toplantıdan beklentilerinin Suriye’deki muhalefeti birleştirmek ve daha sonra çözüm aramak olduğunu söyledi. Şimdiye kadar Suriye’deki muhalefetin görüş olarak birleşmediğini dile getiren Müslim, Kahire’de yapılan toplantıdaki görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade etti. Müslim, “Şimdi biz de buradaki toplantıyla Kahire’deki toplantıyı tamamlamaya çalışacağız. Aşağı yukarı tek bir yol var. Eğer gerçekten bir siyasal çözüm isteniyorsa Kahire ile burayı birleştirmek gerekiyor. Herhalde birleşirler. Suriye muhalefetinin içinde Kürtler daha örgütlüdür. Şimdiye kadar zaten sesini duyurmuştur. Bizim de toplantıda önemli bir rolümüz olacaktır hem muhalefetin birleştirilmesi konusunda hem de Suriye’nin çözümü için bir örnek olacaktır. Bizim Rojava’da kurduğumuz bir sistem vardır ve başından beri söylüyoruz, bu bütün Suriye için bir örnek ya da bir çözüm modeli olabilir. Şimdi, bunu tamamlamaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

‘KEŞKE DAHA KAPSAMLI OLSAYDI’

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında İsviçre’de başkenti Cenevre’de yapılan toplantının başarılı olmadığına dikkat çeken Muslim, çünkü toplantının herkesi kapsamadığını ifade etti. Cenevre’deki eksiklikleri bu toplantıda tamamlamaya çalıştıklarını ifade eden Muslim şöyle konuştu: “Bu toplantının başarma şansı daha fazladır. Toplantı keşke daha kapsamlı olsaydı. Savaşan güçler var. İslamcı ve cihadistler var. Onları temsil edecek bir siyasal oluşum yok. Daha önce de bazı yerlerde bazıları onların adına konuşuyorsa da öyle değildi. Şimdi burada bir anlaşmaya varırsak onları kim durdurabilir? İşte bu var. Toplantının eksik tarafı bu görünüyor.”

‘TOPLANTI  4 GÜN SÜRECEK’

 Muslim devamla şunları söyledi: “Rusya ile biz 2 seneden fazladır görüşmelerde bulunuyoruz. Şimdi biz kendi davamıza sadık olduğumuz için, direndiğimiz için sanırım herkesin görmesi gerekiyor. Sadece Moskova değil, herkesin bunu görmesi gerekiyor. Kürtler artık bir aktördür. Önceden faktördü, şimdi aktör oldular. Bu aktörü yalnız Rusya değil başkaları da görsün. Kürt halkının mücadelesi zaten birbirlerini tamamlıyor. Kobane’de önemli bir dönüm noktası oldu. Yani, herkesin gözünü açtı. Tüm dünyanın gözünü açtı. Bu da büyük bir aşamadır.”

Muslim, bundan sonraki toplantıların taraflara da bağlı olarak Moskova’da devam edeceğini dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda, kapalı kapılar ardında yapılan toplantı 4 gün sürecek. Toplantının ilk iki gününde sivil toplum örgütleri ve Suriye rejimi muhalefeti arasında yapılacak toplantıların son iki gününde ise Suriye rejimi toplantıya katılacak. Toplantıda Birleşmiş Milletler Suriye Elçisi Steffan de Mistura dahil hiçbir uluslararası temsilci yer almayacak.  Rusya resmi haber ajansı Itarr Tass’ın haberine göre İstanbul merkezli Suriye muhalefetini oluşturan Suriye Ulusal Koalisyonu bileşimleri dışında tüm Suriye muhalefeti bu toplantıya katılıyor. Rusya Dışilişkiler Bakanı Sergey Lavrov toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada toplantının muhalefet ve Suriye rejimi arasında diyalogu başlatmasını umduklarını söylerken, toplantıya Rusya’dan akademik çevrelerin dışında katılım beklenmiyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER