'Türkiye'nin Kobanililere nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar'

Hükümet Sözcüsü Arınç, Kobani’nin IŞİD’ten kurtarılmasına ilişkin, “Türkiye’nin o insanlara nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar” dedi.

'Türkiye'nin Kobanililere nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı basın toplantısında Kobani’de yaşananlara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Arınç, Türkiye’nin Kobanililere nasıl yardım ettiğini umarım hatırlarlar dedi.

Bülent Arınç’ın basın toplantısındaki konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

Güneydoğudaki elektrik sorunu

“Sadece bugün değil geçmişten gelen bazı borçlar var. Firmaların iyi niyetli yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Ama kişi ya da kurumların bedelini ödememek gibi bir ısrarı var.

“Toplam 255 milyon lira borç var bölgede. DEDAŞ’ın tüm çabalarına rağmen bu borçlar ödenmedi. Bunun üzerine DEDAŞ elektrikleri kesti ve belediyeler bir direnişe başladı. Hoş olmayan görüntüler kamuoyunun gündemine geldi. Diyarbakır’da 87 milyon borçları bulunuyor belediyelerin. Şanlıurfa’da 76 milyon liralık borçlarla ilgili görüşmeler devam etmektedir. Şanlıurfa borçlarını iyi niyetle ödemeyi taahhüt etti.

“Mardin Belediyesi’yle ilgili görüşmeler sürüyor. Mardin borcumuz borçtur ödeyeceğiz dediler. Siirt’te borçlar ödendi. Şırnak’ta 25 milyon borç var ama ödeme taahhüdü alındı.

“DEDAŞ bölgesinde herhangi bir elektrik kesintisi yoktur şu anda…

“Hiçbir şey ödemem denirse bu doğru değil yasalar da buna izin vermiyor.

Türk okulları 

“Bu konu sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından da zaman zaman dile getiriliyor.

“15-20 yıldan bu yana dünyanın değişik yerlerinde Türk okulları denilen okullar var. Ben bunların bazılarını ziyaret etmiştim. Bir ay kadar önce Kuveyt’e gittim. Yine Milli Eğitim bakanlığımıza bağlı okullar vardı. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim vermek için açılmış okullardır. Belki önümüzdeki hafta bu konudaki çalışmalarımız sonuçlandırmış olacağız.

“Bir defa yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların desteğiyle açılmış okullardır. Yurt dışındaki bu okullar Türkiye aleyhine çalışmalar yapıyor mu araştırılması yapılıyor.

“Şirket ya da dernek şeklinde o ülkede açılan ticari amaçlı okular var. Bunların her birine müdahale etmek hukuki olarak mümkün değil.

“Yapacağımız çalışma hukuk çerçevesinde olması gerekir. Şirketlerin devralınması  ya da satın alınması suretiyle bu okullarda eğitimi devam etmesi olabilir.

“Yeni kurulacak okulları bir vakıf olarak düşünüyoruz. Gönüllük esasına göre…

Bedelli askerlik

“Bu bir kanun meselesiydi. 28 yaşından gün alanlar istifade edecekti. Şu ana kadar 125 bin civarı gencimiz istifade ediyor.

“O arkadaşlarımıza söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. 1 Ocak’tan sonra doğanlara sabır  veya askere koşa koşa gitmelerini tavsiye ediyorum. AYM’ye bireysel başvuru diye bir şey geldi kulağıma. Onu da ihmal etmesinler.

Yunanistan seçimleri

“Yunanistan’da tahmin edilen sonuç çıktı. Ve seçimi kazanan partinin lideri dini olmayan bir merasimle görevi devraldı.

“Bu vesileyle laiklere de bir şey söyleyeyim ben de yeni öğrendim Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş.

“Komşumuz Yunanistan’ın laik olmadığını biliyorlar mıydı. Ateist bir başbakan ben böyle bir şey istemiyorum dediği için başpiskopos olmadan yemin etti dünya yıkılmadı.

“Görüyorsunuz demokrasi böyle şeyleri sorun yapmadan yoluna devam ediyor.

“Yeni, hükümetle işbirliğini gayret ettirmeye devam edelim.

Kobani’nin kurtarılması

“Evet haberler geliyor ancak tam noktasıyla teyit edilmiş değil. Son haberler IŞİD’in direncinin kırıldığı ve terk ettiği bilgileri geliyor.

“Türkiye’nin o insanlara nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar.

“Biz terör örgütlerinin masum halk üzerinde etkisinin azalmasını her zaman isteriz.

Başbakan’ın güneydoğu ziyareti

Sayın Başbakanımız görüşlerini burada aktardı. Buna ilave edecek fazla bir şey yok. Çözüm süreci bütün ülkemizin meselesidir.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2015, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER