Yüzbinler Kobani direnişini kutluyor

DAİŞ çetelerinin Kobanê’den sökülüp atılması, Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerinde coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Haberin duyulması ardından sokağa çıkan yüzbinler, Kobanê direnişini havai fişeklerle kutluyor.

Yüzbinler Kobani direnişini kutluyor
DAİŞ çetelerinin Kobanê’den sökülüp atılması, Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerinde coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Haberin duyulması ardından sokağa çıkan yüzbinler, Kobanê direnişini havai fişeklerle kutluyor. Yer yer polis saldırısı nedeniyle çatışmaların yaşandığı kutlamalarda, tüm engellemelere rağmen kutlamalar sürüyor. 


Kobanê’nin kurtuluşunun duyulmasının ardında Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir tarafında alanlara çıkan yüzbinler, PKK, YPG, Öcalan sloganları eşliğinde, halaylar çekerek havai fişeklerle geç saatlere kadar kutlama gerçekleştirdi. Polisin aldığı tüm önlemlere ve yer yer polisin müdahalelerine rağmen kutlamalar coşkulu ve büyük katılımlarla gerçekleşti. 

MUŞ

Muş’ta HDP ve DBP’nin çağrısıyla Belediye Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi Kobanê kent merkezinin DAİŞ çetelerinden kurtarılmasını kutladı. “Bijî Berxwedana Kobanê”, “AKP-IŞİD omuz omuza YPG vuruyor iki domuza”, “Bijî Serok Apo” sloganları ve YPG, PKK şarkıları eşliğinde, yakılan ateşin etrafında halaylar çekerek kutlama yaptı. 

Dondurucu soğuğa rağmen alanlarda kutlamalar devam ederken şehrin bütün mahallelerine yayılan kutlamalar devam ediyor. 

VARTO

Varto'da yüzlerce kişi meşaleler ile ilçedeki caddelerde yürüyüş yaptı. DBP ilçe binası önünde başlayan yürüyüşte sık sık, "Biji berxwedana YPG/YPJ", "Biji berxwedana Kobané", "Biji Serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Öğretmenler evi önünde son bulan yürüyüş ardından halk ateşler yakarak halaylar çekti. Ateşlerin yakıldığı ve halayların çekildiği kutlamalar sırasında havai fişek gösterisi de yapıldı. Kutlamalar erbane eşliğinde söylenen direniş şarkıları ile sona erdi. 

HDP'nin çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, "Biji berxwedana YPG", "Biji berxwedana Kobanê" sloganları atarak, MKM sanatçıları tarafından seslendirilen ezgiler eşliğinde Kobanê zaferini selamladı. Kutlamalar devam ettiği sırada kitlenin etrafını saran çevik kuvvet polisleri, kitleyi kalkanlarıyla iterek Tarlabaşı Bulvarı'na sürükledi. Polis müdahalesine tepki gösteren kitle Tarlabaşı Bulvarı'nı bir süre trafiğe kapattıktan sonra, Hacıahmet Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile YPG bayraklarının taşındığı yürüyüşte, çevredeki yurttaşlar zafer işaretleri yaparak kitleye destek verirken, araçlarda korna çalarak direnişi selamladı. Kutlamalar, Hacıahmet Parkı'nda çekilen halaylar eşliğinde devam ediyor. 

SİİRT 

Kobanê'nin DAİŞ çetelerinden temizlendiği haberi, Siirt'te büyük coşkuya yol açtı. YPG-YPJ'nin Kobanê'nin özgürlüğünü kutlayan mesajları ile birlikte halk, Siirt Belediyesi önüne akın etmeye başladı. 

Belediye önünde toplanan kitle, "Çerxa Şeroşe" marşı eşliğinde çetelerin kaybettiği Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sonrası geçilen kutlamalar sırasında ise havai fişekler patlatılıp, hep bir ağızdan "Bijî berxwedana Kobanê", "Bijî berxwedana YPG-YPJ", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı.

Yine Kobanê ve Şengal direnişlerine dair marşlar ve şarkıların seslendirildiği kutlamalarda el ele tutuşulup uzun halaylar çekildi. Belediye binası önünde yapılan kutlamaların yanı sıra kent merkezinin Conkbayır, Barış, Ulus başta olmak üzere birçok mahallesinde de kutlamalara başlandı. 

ŞIRNAK 

YPG-YPJ güçlerinin Kobanê zaferi Şırnak'ta da halkı sokaklara döktü. Kent merkezinin yanı sıra Cizre, Silopi, İdil, Uludere ve Beytülşebap ilçelerinde zafer sevinciyle kendilerini evlerinden sokaklara atan kitle, kutlamalara başladı. 

Kobanê zaferine dair sloganların hiç dinmediği kutlamalar sırasında araçlarla konvoy oluşturulup, korna çalınarak sevinç turları atıldı. Kimi yurttaşların evlerinin ışıklarını yakıp, söndürerek dahil olduğu kutlamalar sırasında atılan havai fişekleri ile ise gökyüzü adeta aydınlatıldı.

SİLVAN

Amed’in Silvan'da ilçesinde de yüzlerce kişi, Kobanê zaferini davul zurna eşliğinde kutladı. İlçenin bütün mahallerinden yapılan kutlamalar nedeniyle marşlar ve slogan sesleri ile atılan havai fişekler yükseldi. Kutlamalar sırasında mahalle aralarında yürüyüşler yapılmasıyla bir araya gelen kitlenin sayısı giderek arttı. Yapılan yürüyüşler sırasında evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan kimi yurttaşlar da zafer işaretleri, sloganlar ve alkışlarla kitleye destek verdi. 

ERGANİ 

Ergani'deki kutlamaların adresi ise halkın toplandığı DBP binası önü oldu. Kutlamalara ilçede yaşayan Kobanêli aileler de yer aldı. Yurttaşlar çalınan davul ve zurna eşliğinde halaylar çekerken, kafalarının üzerinde havai fişekler patlatıldı.

BİSMİL

Kobanê'nin merkezinin DAİŞ çetelerinden temizlenmesini kutlamak için Bismil'de sokaklara dökülen on binlerce kişi, cadde ve sokaklarını karnaval alanına dönüştürdü. Çalınan davul zurna ve şarkılar eşliğinde halaylar çeken kitle sık sık "Bijî berxwedana Kobanê", "Bijî serok Apo", Bijî berxwedana YPG,YPJ" sloganları attı. Binlerce kişinin katıldığı kutlamalar sırasında kimi insanlar silahlarına sarılması engellenemeyince DBP İlçe Örgütü yöneticileri kutlamaları sonlandırmak zorunda kaldı. Fakat dağılmayan kalabalık bir gurup, buradan İstasyon Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yapılan yürüyüşün ardından kitle Batman-Amed karayoluna gelerek burada yolu trafiğe kapatarak kutlamaya devam etti. 

MERSİN 

Mersin’de ise binler Akdeniz HDP ilçe binası önünde toplandı. Kobanê’nin özgürleştirilmesini kutlayan kitleye katılımlar her geçen dakika artıyor. Kutlamaların bütün mahallere yayılması bekleniyor. Mersin sokaklarında “Bîjî Berxwedana Kobanê”, “Bîjî Berxwedana YPG, YPJ”, “Bîjî Serok Apo” sloganları yankılanırken yakılan ateşlerin etrafından binler halaya duruyor. Kutlamalar gecenin geç saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Kutlamalar Mersinin bütün mahallelerine yayılmış durumda.

GÜROYMAK

Kobanê şehir merkezinin özgürleştirilmesinin ardından halk Norşên (Güroymak) DBP ilçe binasının önünde toplanarak kutlamalara başladı. İlçenin bütün mahallerinde ve çarşı merkezinde havai fişekler ve sloganlarla Kobanê’nin özgürleşmesi kutlanırken kitle Bitlis-Muş yolunu trafiğe kapatarak ateş yaktı. Kutlamalar halay e sloganlarla devam ediyor.

İZMİR

Basname’deki İzmir İl Binasının önünde toplanan kitlenin kutlama yapmasına polis izin vermedi. HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur ile görüşen polis kitlenin içinde yüzü kapalı gençler olduğunu belirterek kutlamaya izin vermeyeceklerini bildirdi. Kitlede Bijî Kobanê, Bijî YPG sloganları ile dağıldı. 

HAKKARİ 

Kobanê zaferi Şemdinli'de de havai fişek ve halaylar ile kutlandı. Kobanê'nin çetelerden temizlendiğinin duyurulması ile Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan DBP ve HDP ilçe örgütü önünde bir araya gelen çok sayıda genç kutlama yaptı. Havai fişek gösterisi eşliğinde halay çeken gençler Kobanê zaferini selamladı. Kutlamalar Şemdinli'nin değişik mahallerinde havai fişek gösterileri ile devam etti

ANKARA

Ankara Barış Anneleri Meclisi Kobanê'nin özgürleştirilmesi haberinden sonra Kurtuluş Parkında bir araya gelerek Suruç sınırına doğru hareket etti. Konbanê’nin zaferini kutlamak amacıyla Barış Anneleri ile Ethem Sarısülük annesi Sayfi Sarısülük'de yer aldı. 

Öte yandan Ankara'da yüzlerce kişi Kobanê'nin özgürleştiği haberi almasıyla alanlara akın etti. Yüksel Caddesinde bir araya gelen yüzlerce yurttaş "Bijî Berxwedana Rojava" "Bijî Serok Apo" "Biji PKK, YPG, YPJ" sloganları attı. PKK şarkıları ile halay çeken kitle zılgıtlar eşliğinde Kobene'nin özgürleşmesini büyük bir coşku, heyecan ve sevinç ile kutladı. 

Ayrıca HDP tarafından düzenlenen büyük kutlama yarın saat 18.00 de Yüksel Caddesinde gerçekleştirecek. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER