Öğrencileri hem siyasi hem 'ahlaki' olarak fişlemişler!

Antep Üniversitesi’nin İslahiye’deki fakültelerinde okuyan öğrenciler emniyet istihbarat tarafından fişlendiği ortaya çıktı.

Öğrencileri hem siyasi hem 'ahlaki' olarak fişlemişler!
Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı İslahiye’de okuyan öğrenciler hem siyasi hem de “ahlaki” olarak fişlenmiş! Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre fişlemelerde öğrencilerin tüm kişisel bilgilerinin yanında kiminle ‘duygusal ilişki’ yaşadığı gibi tamamen özel hayatı ilgilendiren bilgiler de yer alıyor.


Belgelere göre fişlemeler özellikle Gaziantep Üniversitesi’nin İslahiye’deki fakülte ve yüksekokullarında okuyan öğrencileri hakkında.

İl ve ilçedeki güvenlik birimlerince yapıldığı belirtilen fişlemelerde, özel hayata dair bilgiler “değerlendirme” bölümündeki “özet” olarak nitelenen bölümde açık biçimde yazılı.

Fişlemelerin, “özet” kısmı belgelerde açık biçimde görülürken, “detaylı” bölümler ortaya çıkmadı; burada hangi bilgilerin işlendiği de bilinmiyor.

ÜNİVERSİTENİN HABERİ VAR MI? 

Bu fişleme belgelerinin ‘bilgi amaçlı’ olarak, üniversite dahil il ve ilçedeki birçok kamu kurum ve kuruluşuna da gönderildiği, fişlerin burada açığa çıktığı öğrenildi. İslahiye’deki üniversite çevreleri, fişlemeden haberleri olmadığını, emniyetin bu çalışmayı yaptığını belirtti.

Çok sayıda öğrenci ise emniyet ve istihbarat tarafından sürekli takip edildiklerinden yakındı. 

EMNİYET İLE ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ 

Öğrenciler, İslahiye’deki üniversite yönetiminin de fişlemelerden haberdar olduğunu savundu. Tesadüfen ele geçirilen fişlemelerde bilgileri yer alan öğrencilerin ise takip edildiklerini bilmedikleri belirtiliyor. Tahincioğlu’na konuşan ilçedeki bazı kaynaklar da fişleme belgelerinin üniversite bilgisayarından çıktığını, emniyetin düzenli olarak bazı bilgileri üniversite ile paylaştığını öne sürdü. 

FİŞLEME TARİHLERİ GÖRÜNÜYOR 

Belgelerde kişilerin fotoğrafı, kimlik numarası, anne ve baba adı, doğum yeri ve tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu yer, İslahiye’deki adresleri, telefon numaraları, elektronik posta adresi, velilerinin telefon numaraları ve adresleri yazıyor. Belgelerdeki tarihler 2010’dan 2011 sonuna kadar fişleme yapıldığını gösteriyor. Ancak, fişlemelerin bu tarihten sonra da devam ettiği ve halen sürdüğü belirtiliyor.


FİŞLEMELER ŞÖYLE:

‘KOL KOLA GEZİYORLAR’ 

* (Erkek öğrenci) Psikolojik rahatsızlığı var. Olur olmaz şarkı-türkü söylüyor. Kurban bayramı tatiline gitti ve hâlâ dönmedi (21.12.2010). Yapılan kontrollerde 11 Nisan 2011 tarihinde de okulda olmadığı, okul idaresinden rahatsızlığından dolayı okulunu dondurduğu bilgisi alındı. 

* (Kız öğrenci) 11 Mayıs 2010’da aynı okulda yaşayan F. ile problem yaşadığı, şahsın abisinin kendisini okuldan almak istediği ancak okula devam ettiği, sol görüşlü öğrencilerle görüldüğü. 

* (Erkek öğrenci) Aynı okulda yaşayan A. ile duygusal arkadaşlığı olduğu, bu arkadaşlığının A.’nın sözde Kürt olduğu için ayrıldığı, kızın abisinin gelerek sıkıştırdığı ancak olumsuz bir durumun olmadığı. 

* (Erkek öğrenci) MHP ilçe binasına gidiyor. Okul içerisinde reislik yapıyor. MHP’nin düzenlediği esnaf gezisine katıldı. 

* (Kız öğrenci) Okul içerisindeki kavgaya karıştığı. Duygusal ilişkiden kavganın çıktığı. 2. sınıf öğrencisi K. ile samimi olduğu, arkadaşlıklarının devam ettiği tespit edilmiştir. 

* (Erkek öğrenci) 7 Mayıs 2011’de Akın Birdal ilçemize gelişinden gidişine kadar elinde flama ile birlikte dolaştığı, ilçemiz sakinlerinden BDP ile yakın olan K. ve 3-4 kişilik grupla, parkın içerisindeki kamelyada oturup, yarım saat kadar görüşme yaptılar. (çok sayıda öğrenci için Birdal’ın gezisine katıldığı için benzer fiş düzenlendi) 

* (Kız öğrenci) Okulun ikinci döneminde merkezdeki Gaziantep Üniversitesi’ne geçiş yaptığı. 

* (Kız öğrenci) 2. sınıfta okuyan Ç. ile arkadaşlık yaptığı, samimi olarak kol kola gezdikleri. 

* (Kız öğrenci) 20 Mart 2010 günü, akşam saatlerinde ilköğretim okulu karşısındaki boşluk arazide kamyonet içerisinde İslahiyeli ... ailesinden ... işi yapan .. ile bulundukları. 

* (Erkek öğrenci) 1. sınıftaki T adlı kız, Ö. ile çok samimi görünüyor. ... ile aynı evde kalıyorlar. 

* (Kız öğrenci) Okuldan başkalarıyla birlikte olduğu söylentilerinden dolayı kavgaya sebep olmuştur. Şahsın okulla bağlantısı olmayan kişilerle sık sık görüştüğü, bu şahıslar ile geceleri de beraber olduğu duyumları alınmıştır.  / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER