PYD Eşbaşkanı Salih Müslim: 'Bağımsız devletin zamanı değil'

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu için "Halk iradesine bakmak gerek, ancak bağımsız bir devlet için henüz zaman gelmedi" dedi.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim: 'Bağımsız devletin zamanı değil'
 Diyarbakır'da düzenlenen "Ortadoğu'da Sınırlar, Rejimler, Kürdistan ve Gelecek Tahayyülleri" adlı konferansa Skype bağlantısıyla katılan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin "Birkaç ay içinde yapacağız" dediği bağımsızlık referandumu hakkında "Halkın iradesine bakmak gerekiyor. Ancak bağımsız bir devlet için henüz zaman gelmedi. Bunun için uygun koşullar yok." diye konuştu.

"Kürt halkından isteğimiz ulusal birlikteliğimizi sağlamaktır" diyen Müslim, Suriye'nin kuzeyindeki 'Kobani kantonu'nda IŞİD ile PYD güçleri arasındaki çatışmalara değindi. 

"Kobani düşürse tüm Kürt halkının iradesi düşer" diyen Müslim, "Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Kobani’de büyük bir saldırı var. Bu sabah güzel bir haber aldık. Akşama kadar saldırıların geri püskürtüldüğüne dair güzel haberler almaya devam edeceğiz." dedi.

Müslim; "Tilkoçer’de Peşmerge ile YPG birlikte IŞID’e karşı mücadele veriyor.  Güney Kürdistan’da uygulamak istediklerini, Rojava’da da uygulamak istediler ama buna izin vermedik. Kürt halkının birlikteliği bu kirli politikalara izin vermeyecektir." diye konuştu.

Kobani'ye IŞİD saldırısı

Kobani, Suriye'nin kuzeyinde, PYD'nin özerklik ilan ettiği üç kantondan biri.

Kobani, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin hemen karşısında yer alıyor.

Son üç günde IŞİD, buraya bağlı üç köyü ele geçirdi. PYD, çatışmalarda 100'den fazla IŞİD üyesini öldürdüğünü söylüyor. /  Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER