Roboski'ye baskın: 7 gözaltı

Roboski köyü sabahın erken saatlerinde askerler tarafından basıldı. Baskında aralarında 28 Aralık 2011 günü düzenlenen saldırıda sağ kurtulan Servet Encü ve Kerem Enc’in de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Roboski'ye baskın: 7 gözaltı
Roboski köyü sabahın erken saatlerinde askerler tarafından basıldı. Baskında aralarında 28 Aralık 2011 günü düzenlenen saldırıda sağ kurtulan Servet Encü ve Kerem Enc’in de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Askerin köyde bir çok kişiyi darp ettiği bildirildi.


Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sabah saat 05.00 sıralarında askerler tarafından basıldı.

Askerler rastgele evlere girerek, arama yaptı. Aramalar esnasında evlerdeki tüm eşyalar dağıtılırken, baskın sonucunda askerler, Kerem Enc'i gözaltına almak istemesine karşı çıkan oğlu Yılmaz Enc'i de gözaltına aldı. 7 kişinin gözaltına alındığı baskın sırasında çok sayıda kişi darp edildi. Gözaltına alınan isimler şöyle; "Faruk Encü, Kerem Enc, Yılmaz Enc, Hikmet Alma, Cevher Üren, Celal Encü, Servet Encü." Gözaltına alınanların Gülyazı Tugay Komutanlığı'na götürüldüğü belirtilirken, bir çok kişinin ise arandığı bildirildi. 

15 Ocak'ta "Güvenlik yolu" projesine yönelik protestolar sırasında bir çok asker bölgeden silah ve mühimmatını bırakarak kaçmıştı. Askerler karanlığın çökmesiyle 5-6 askeri aracı, yemeklerini ve uyku tulumlarını arkalarında bırakarak gitmişti. Halk askerlerin geride bıraktıkları malzemeleri tahrip etmişti. Daha sonra olay yerine gelen askerler bıraktıkları silahlarını iki ayrı bölgede bulmuştu. Asker baskınının "Güvenlik yolu" protestosu ve askerin köyde bıraktığı eşyaların tahrip edilmesiyle ilgili olduğu tahmin ediliyor.  / anf

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.