Şafak: HDP'li vekiller Mecli'ten atılırsa her şey çok daha kötü olur

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte HDP milletvekillerinin Meclis’ten ‘atılması’ gündemdeki yerini korurken, konuyla ilgili olarak yazar Elif Şafak değerlendirmelerde bulundu. Şafak, HDP’lilere yönelimi ‘vahim’ olarak nitelendirirken, 1990’lı yılları anımsattı ve “Bu insanlara oy veren milyonlarca kişi var. Onların temsil hakkını aldığınız zaman her şey çok daha kötü olur” dedi.

Şafak: HDP'li vekiller Mecli'ten atılırsa her şey çok daha kötü olur

Son kitabı “Havva’nın Üç Kızı” üzerine Cumhuriyet’ten Ezgi Atabilen’e konuşan Elif Şafak, gündemdeki konulara dair soruları da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Annelikten imtina eden kadın yarımdır, eksiktir” açıklamasını değerlendiren Şafak, “Çok tehlikeli bulduğum bu söylemlere isyan ediyorum” dedi.

Şafak, çatışmalı sürece ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik baskılara ilişkin olarak da, “HDP’li vekillerin meclisten atılması Türkiye için çok vahim bir hata; her şey çok daha kötü olur” dedi.

Elif Şafak’ın açıklamaları özetle şöyle:

Erdoğan’ın “Yarım kadın” açıklaması

“AKP’li siyasetçilerin kadınlar hakkında verdikleri beyanlara büyük tepki duyuyorum ve bu tepkimi de uzun zamandır ifade ediyorum. Benim annem dul bir kadın. Boşanmış bir kadının kızı olarak yetiştirildim ben. Feminizmin özellikle bu topraklar üzerindeki gerekliliğine çok inanan bir insanım. Kız kardeşlik kültürüne de.

“Çok tehlikeli bulduğum bu söylemlere isyan ediyorum. Kadın erkek eşitliğine inanıyorum ve muhafazakârların iddia ettiği gibi ‘cinsiyet adaleti’ değil, ‘cinsiyet eşitliği’ kavramını kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Laiklik aleyhine sarf edilen laflardan da son derece rahatsızım. Laiklik zedelenirse bundan en çok biz kadınlar zarar görürüz. Bizim kaybedecek şeyimiz daha fazla. O yüzden temel değerler ve haklara en çok bizler sahip çıkmalıyız.

“Kadını eve iten, anneliğe indirgeyen üslubu da son derece kınıyorum. Parmak izlerimiz bile farklı… Seçim sandığında çoğunluğu alabilirsiniz ama bu sizi demokrat yapmaz. Demokrasinin temel koşullarının olmadığı böyle bir ortamda ataerkilliğin, muhafazakarlığın, homofobinin, kadın cinayetlerinin artması tesadüfi değil.

Sonlanan ‘çözüm süreci’ 

“Çözüm sürecinin yıkılması yaşadığımız en büyük trajedilerden biri. Bundan büyük endişe duyuyorum. Çözüm sürecinin canlanması herkes için, gelecek nesiller için, sivil halklar için çok önemli. Ne kadar canlar gitti? Ama siyasetçiler bu meseleyi daha fazla militarizmle, aynı yöntemleri tekrar ederek çözebileceğini zannediyor ya da öyle konuşuyorlar.

“Belli ki çözülmüyor. Bunun tek yolu çözüm sürecinin canlanması. Türk solu ‘Kürt sorunu’na seneler boyunca çok duyarlı davranmadı, aslında tam olarak anlayamadı, bugün de çok ciddi bilgi eksikliği ve kirliliği var. Ülkenin doğusunda ne oluyor anlamıyoruz.

“Özellikle HDP’li vekillerin meclisten atılması Türkiye için çok vahim bir hata. Bu insanlara oy veren milyonlarca kişi var. Onların temsil hakkını aldığınız zaman her şey çok daha kötü olur. 90’ları yaşadık, o dönemki şiddeti nasıl unutabiliriz?”

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER