Savcı Pınar Selek’e beraat kararını temyiz etti

Savcı, Pınar Selek hakkındaki beraat kararını temyiz etti. Dosya Yargıtay’a gidecek.

Savcı Pınar Selek’e beraat kararını temyiz etti

Savcı, Pınar Selek hakkındaki beraat kararını temyiz etti.

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre Pınar Selek’in kardeşi ve avukatı Seyda Selek, “Yaşadığımız süreç yorum yapmaya gerek olmayacak kadar açık. Ama mücadele etmeye devam edeceğiz. Umarız Yargıtay Genel Ceza Kurulu beraat kararını onar ve bu kabus biter” diye konuştu.

Pınar Selek, ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılandığı Mısır Çarşısı patlaması davasından 19 Aralık 2014’te dördüncü kez beraat etmişti. Savcı kararı bugün temyiz etti. Şimdi dosya Yargıtay Genel Ceza Kurulu’na gidecek.

Yargıtay sürecinde, Selek’in avukatları savunmalarını dilekçeyle sunacak. Usül yasasına göre, beraat eden sanıklar Yargıtay’da savunma yapamıyor; sadece belirli bir ceza sınırının üzerine mahkum olan sanıklar Yargıtay’dan duruşma talebinde bulunup savunma yapabiliyor.

Seyda Selek, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki adil yargılanma hakkı ve ‘silahların eşitliği ilkesi’ne aykırı olduğunu söyledi; “İddia makamı orada temsil ediliyor ancak biz sadece yazılı dilekçe sunabiliyoruz. Üstelik beraate karşı ağırlaştırılmış müebbet cezası tartışılıyor. Ama kamuoyu da ‘artık yeter’ diyor. Bu saatten sonra umarız bu süreci sonlandırıp, mağduriyeti ortadan kaldırırlar” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 tarihinde meydana gelen patlamada, 7 kişi yaşamını yitirirken 127 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından hakkında dava açılan sosyolog Pınar Selek, 2 kez beraat etti. Ancak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mısır Çarşısı’nda 1998’de meydana gelen patlamaya ilişkin davada, Selek’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozmuştu.

3 Ekim 2014 günü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uydu ve sosyolog Pınar Selek hakkındaki yakalama kararını kaldırmış ve duruşmayı 5 Aralık 2014 tarihine ertelemişti.

Mahkeme  esas hakkında savunma ve beyanlarını yapması için ek süre verilmesine karar vererek duruşmayı 5 Aralık 2014 tarihinde ertelemişti.

5 Aralık’ta görülen davada savcı, Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talepetti.

19 Aralık’ta davanın üçüncü duruşmasında Pınar Selek’in beraatine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER