SDG'den IŞİD'e bir hafta süre

SDG'den Rakka'daki IŞİD militanlarına çağrı: Mayıs sonuna kadar silah bırakıp teslim olanların hayatları bağışlanacak.

SDG'den IŞİD'e bir hafta süre
Ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rakka’da IŞİD’e karşı operasyonu sona yaklaşıyor. SDG kentteki IŞİD üyelerine, beklenen saldırı öncesinde silah bırakıp teslim olmaları için ay sonuna kadar süre verdi.


'31 MAYIS’A KADAR TESLİM OLUN'

SDG sözcüsü Cihan Şeyh Ahmed’in açıklamasında, silah IŞİD üyelerine 15 Mayıs’ta yapılan benzer bir çağrının ‘olumlu sonuç’ verdiği ve ‘Rakka halkının talebi’ üzerine mühletin 31 Mayıs’a kadar uzatılacağı belirtildi. Açıklamaya göre, teslim olan IŞİD liderlerinin ve ailelerinin hayatları ‘örgütteki pozisyonları ne olursa olsun’ hayatları garanti altına alınacak. Açıklamada, mühletin uzatılmasının ‘kandırılan veya IŞİD’e katılmaya zorlananlar arasında en yüksek sayıda kişinin bu fırsattan yararlanmasının’ önünü açacağı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

SDG son açıklamasında, Rakka’ya yönelik nihai saldırının yaz başında başlatılmasının beklendiğini duyurmuştu. SDG’yi destekleyen ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ise bir takvim açıklamış değil.

Bölgede kasımdan bu yana ‘Fırat’ın Gazabı’ isimli bir operasyon yürüten SDG, Rakka’yı tamamen kuşatmış ve bazı noktalarda kent merkezinin birkaç kilometre kadar yakınına yaklaşmış durumda. Rakka’da 3-4 bin IŞİD militanının bulunduğu sanılıyor. Son olarak ABD yönetiminin SDG bünyesinde savaşan YPG’yi doğrudan silahlandırma kararı Türkiye’nin tepkisini çekmişti.  / Duvar

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER