Suruç ve Sultanahmet saldırılarında patlayıcıyı temin eden IŞİD'li yakalandı

Suruç'ta 33 kişinin, Sultanahmet'te ise 10 turistin katledildiği saldırılarda bombayı temin eden ve Türkiye'ye getirilmesini sağlayan Azzo Halaf Süleyman El Aggal'ın dün akşam Şanlıurfa'da yakalandığı açıklandı.

Suruç ve Sultanahmet saldırılarında patlayıcıyı temin eden IŞİD'li yakalandı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015'te, Kobani'deki çocuklara oyuncak götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada düzenlenen bombalı saldırıda 33 kişi can verirken, 100'den fazla kişi yaralandı. IŞİD'in üstlendiği bu canlı bomba saldırısının ardından 13 Ocak 2016 yılında da bu kez İstanbul Sultanahmet'te turist kafilesi hedef alındı. Bu canlı bomba saldırısında ise 10 Alman turist öldü.

ORTAK OPERASYONLA ŞANLIURFA'DA YAKALANDI

İçişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, MİT ve polisin ortak operasyonu sonucu, Suruç ve Sultanahmet saldırılarında bombayı temin eden IŞİD üyesinin, Şanlıurfa'da yakalandığı duyuruldu.

Bakanlıktan operasyona ilişkin şu açıklama yapıldı: "2016 yılında 10 Alman vatandaşın hayatını kaybettiği Sultanahmet ve 2015 yılında 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırılarının patlayıcılarını temin eden ve Türkiye’ye getirilmesini sağlayan DEAŞ örgüt mensubu Azzo Halaf Süleyman El Aggal, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Daire Başkanlığı’nın ortak operasyonuyla Şanlıurfa’da yakalandı."

İFADESİ...

AA'nın haberine göre ise başta Suruç olmak üzere birçok canlı bomba saldırısının planlayıcısı "Abu Bera" kod adlı Mahir El Aggal ile faaliyet gösterdiği belirtilen Azzo Halaf Süleyman El Aggal, patlayıcı temininin yanısıra saldırı için Türkiye'ye gelen IŞİD üyelerine lojistik destek de sağladı.

 El Aggal'ın ifadesinde, kendisinin, IŞİD'in patlatma işlerinde kullandığı araçlarını tamir etme, aracın çevresini demirle kaplama ve araca patlayıcı yükleme işlerini yaptığını anlattığı belirtildi. Ayrıca saldırıları, Mahir El Aggal'ın talimatıyla gerçekleştirdiklerini söylediği aktarıldı.

SURUÇ DAVASI

Suruç katliamının üzerinden 5 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bir ilerleme sağlanabilmiş değil. Avukatlardan Veysi Eski'ye göre 'dosyayı kapatma eğilimi' hakim. Davanın 16. duruşması 16 Kasım'da Şanlıurfa Adliyesi 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Davanın tek sanığı olarak gösterilen Yakup Şahin duruşmalara dahi getirilmezken, avukatların taleplerinin reddedildiği duruşma 9 Şubat'a ertelenmişti. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER