Taş için DTK önünde tören

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 2009 Barış Grubu üyesi Lütfü Taş için DTK önünde bir tören düzenlendi.

Taş için DTK önünde tören
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 2009 Barış Grubu üyesi Lütfü Taş için DTK önünde bir tören düzenlendi. Törende konuşan DTK Eş Başkanlık Divan üyesi Hilmi Aydoğdu, Taş'ın yaşamını yitirmesinin devletin, Kürtlere intikam alma duygusuyla yaklaşmasının bir sonucu olduğunu ifade etti. 


Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde sabaha doğru geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 2009 Barış Grubu üyesi Lütfü Taş'ın, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından alınan cenazesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binası önüne getirildi.

Burada sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılan Taş'ın cenazesi için tören düzenlendi. Törene, TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DTK ve DBP üyeleri, çok sayıda STÖ temsilcisi ile yüzü aşkın yurttaş katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan DTK Eş Başkanlık Divan üyesi Hilmi Aydoğdu, Taş'ın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine barış ve özgürlüğü inşa etmek amacıyla Türkiye'ye geldiğini, ancak devlet ve hükümet tarafından tutuklanarak cezaevine konulduğunu hatırlattı. 

Taş'ın yaşamını yitirmesinin devletin Kürt halkından intikam alma duygusu sonucu olduğunu kaydeden Aydoğdu, devletin bu politikalarının hasta tutsaklar nezdinde en üst seviyede devam ettiği kaydetti. Aydoğdu, AKP hükümetinin ve devletin hasta tutsaklara yaklaşımının çözüm sürecine yaklaşımının göstergesi olduğunu söyledi. 

TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker ise Taş'ın Kürt hareketinin barışa olan samimiyetinden kaynaklı 2009'da Türkiye'ye geldiğini, ancak AKP'nin samimiyetsizliğinden kaynaklı cezaevinde yaşamını yitirdiğini söyledi. Taş'ın katillerinin devlet ve AKP hükümeti olduğunu dile getiren Teker, tek şiarlarının "Bijî Kurd û Kürdistan" ve "Bijî Serok Apo" olduğunu söyledi. 

Konuşmaların ardından Taş'ın cenazesi, omuzlara alınarak, cenaze aracına bindirildi. Akşama kadar Yeniköy Mezarlık Morgu'nda bekletilecek olan Taş'ın cenazesi, saat 20.00'de uçakla İstanbul'a gönderilecek. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER