THY sadece su verecek: İkramlar kalktı

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, iç hat uçuşlarında ve iki saate kadar olan yurt dışı seferlerinde su dışında hiçbir ikramda bulunulmayacağını söyledi. Battaniye de dağıtılmayacağını belirten Aycı, "Yolcuların üşümemek için kendi kullandıkları montları, kazakları hırkaları yanlarında getirmeleri gerekiyor" dedi.

THY sadece su verecek: İkramlar kalktı
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, salgın nedeniyle kimseyi işten çıkarmamayı hedeflediklerini ancak maaşlarda bir düzenleme yapılacağını söyledi. Aycı, kabine el çantaları dışında bagaj alınmayacağını da açıkladı.

Hürriyet’ten Uğur Cebeci’ye konuşan İlker Aycı,  “Dünyada 22 bin uçaktan yüzde 90’ı yerde. Bu durum maliyetleri çok yükseltti” diyen Aycı, bu sürçte personel çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna da yanıt verdi. Aycı, “Elimizden geldiğince personel çıkarmamaya çalışacağız. Ama bir birim maaş alanla 20 birim maaş alanlarla aralardaki ayarlamalar gerekli oluyor. Bir birim alana dokunmamak için belki 20 birim ya da altına alınan maaşlarda oynamalar gerekecek” dedi.

İç hatlarda sadece su vereceklerini söyleyen Aycı, şöyle konuştu: “Bu durum yurt dışında da iki saatlik uçuşlara kadar böyle olacak. Sonrası kademeli olarak artan ama mutlaka ambalajlı ürünlerle ikram yapacağız. Pre Order sistemi ile ikram olmayan uçuşlar için yolcular ücretini ödeyerek uçakta teslim sipariş verebilecekler. Elbette ürünler İnternet üzerinde bir sayfada açıklanacak.”

Yüzde 60-66 gibi doluluklarla uçmanın şirketin sağlığını büyük ölçüde etkileyeceğini belirten Aycı, “Bugün yaşadıklarımızın düzelmesi zaten 1-3 yıl zaman alacak. Belki de beş yıl. Bu tip düzenlemelerle yolcumuzu arttıramayız. Doluluk olmadan kâr da olmaz. 2019 doluluklarına ulaşmamız zaman alacak. Yolcunun psikolojik olarak uçuşa hazır olması da zaman alacak” diye konuştu.

Aycı, “Uçan aşçı dönemi bitti, uçan hijyen dönemi başladı. Uçaklarımızı sürekli dezenfekte ediyoruz. Bunu sadece ana üssümüzde değil, gittiğimiz havalimanlarında yapacağız. Baş, kol koyma yerleri ya da yemek masaları değil uçakta her taraf en üst seviyede hijyenik hale getiriliyor. Ultraviyole gibi yeni geliştirilen teknikleri, 90 gün etkili dezenfekte sistemleri de kullanacağız. Ekiplerimiz maske takacak. Yolcularımız maske takacak” dedi.

Bundan böyle 4 saate kadar olan uçuşlarda yolcuya battaniye verilmeyeceğini aktaran Aycı, şunları kaydetti: “Hatta uçaklara yüklenmeyecek. Dört saatin üzerindeki uçuşlarda ise battaniyeler yine özel ambalajlarda yolcuya sunulacak. Kaban ısısı ile ilgili ayarlamalar gözden geçirilecek. Yolcuların üşümemek için kendi kullandıkları montları, kazakları hırkaları yanlarında getirmeleri gerekiyor. Bu durum hijyen şartları için de daha uygun görülüyor.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER