TRT'ye çalıntı format cezası!

TRT, izinsiz format kullandığı gerekçesiyle tazminata mahkum edildi. Kanal, müzisyen Onur Furat'a 10 bin TL manevi, 15 TL de telif tazminatı ödeyecek.

TRT'ye çalıntı format cezası!

2. Fikri ve Hukuki Sınai Haklar Mahkemesi, TRT’yi, 2013 yılında yayınladığı ‘Türk Dünyası Şarkı Yarışması’nın formatını izinsiz kullandığı gerekçesiyle mahkum etti. Mahkeme, programın formatının Furat Emir olarak tanınan Onur Furat adlı müzisyene ait olduğu gerekçesiyle TRT’nin, 10 bin TL manevi, 15 bin TL de telif tazminatı ödemesine karar verdi.

Furat, TRT’nin projesini izinsiz olarak yayınladığı gerekçesiyle 2 Eylül 2014’te mahkemeye başvurdu. Tarafları dinleyen ve bilirkişi raporlarını inceleyen 2. Fikri ve Hukuki Sınai Haklar Mahkemesi, 23 Şubat 2017’de telif davası ile ilgili kararını verdi.

‘TRT’NİN EYLEMİ HUKUKA AYKIRI’

TRT’nin eyleminin ‘hukuka aykırı’ olduğuna dikkat çekilen gerekçede, “Davalı tarafça yayımlanan programda davacıya ait ürünün adında değişiklik yapıldığı ve izin almadan umuma arz edildiği için davacının FSEK’ten kaynaklanan manevi haklarının ihlal edildiği sonucuna ulaşılmaktadır. Eserden doğan hakları ihlal olunan davacının FSEK uyarınca telif tazminatı ve manevi tazminat isteme ve hükmün ilanını isteme hakları bulunmaktadır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER