Yıldız ve Kurul'u onbinler toprağa verdi

Yüzbinlerin katıldığı HDP Amed mitinginde bombalı saldırılarda yaşamını yitiren 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ve 46 yaşındaki Necati Kurul'u onbinler son yolculuğuna uğurlandı

Yıldız ve Kurul'u onbinler toprağa verdi
 Yüzbinlerin katıldığı HDP Amed mitinginde bombalı saldırılarda yaşamını yitiren 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ve 46 yaşındaki Necati Kurul'u onbinler son yolculuğuna uğurlandı. Yıldız'ın babası Hüsamettin Yıldız, "Kürt halkı yapılan bu saldırının cevabını sandıkta verecektir ve bu kirli zihniyetin önünü oy kullanarak kesecektir" dedi.

HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ramazan Yıldız ve Necati Kurul son yolculuğuna uğurlandı. Gece saatlerinde Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde otopsileri yapılan Yıldız ve Kurul'un cenazeleri sabah saatlerinde Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren onbinlerin toplandığı Yeniköy Mezarlığı'nda bulunan camide dini vecibeleri yerine getirildikten sonra Yıldız'ın cenazesi defnedilmek üzere Dörtyüzevler Mezarlığı'na uğurlanırken, 4 çocuk babası Kurul, Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

HDP ve DBP yöneticilerinin da aralarında bulunduğu onbinlerce kişinin katıldığı Kurul'un cenaze töreninde, sık sık "Şehîd Namirin" sloganı atıldı. Mezarlıkta konuşan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, "Bomba can almak için patladı. Ama biz burada bu canı almak isteyenlerden hesap sormak için toplandık" dedi. Kurul'un mezarının yanında HPG ve YPG'lilerin mezarının olduğunu belirten Akat, "İlk şehit değil ve biliyoruz ki bu özgürlük mücadelesi sonuçlanıncaya kadar bu son şehidimiz de olmayacak" diye konuştu. Yaşananların hesabını önce sandıkta daha sonra da örgütlenerek soracaklarının altını çizen Akat, özgürlüğe aşkla yürüyerek saldırılara cevap vereceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından kitle, Kurul için kurulan Eğilliler Yas Evi'ne yürüdü.

'AMAÇLARI BÜYÜK KATLİAMDI'

Ramazan Yıldız ise 450 Evler Mezarlığı'nda onbinlerin katılımıyla toprağa verildi. HDP Amed milletvekili adayları Çağlar Demirel ile Ziya Pir, HDP ve DBP'li yöneticileri, MEYA-DER üyeleri ile çok sayıda kişinin katıldığı törende, "Şehîd namirin", "Katil Erdoğan", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atıldı. Yıldız'ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende kısa bir konuşma yapan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, yaşamını yitiren yurttaşların ailelerine baş sağlığı ve yaralananlara da acil şifalar dileğinde bulundu. Şimşek, "Kürt halkının iradesini yıkmak için bu saldırıyı gerçekleştirdiler. Amaçları Kürdistan'ın kalbi olan Diyarbakır'da büyük bir katliam yaşatmaktı. Ama bilsinler ki artık bu halk kendini biliyor ve bu zihniyetin karşısında duracaktır" dedi.

'SALDIRININ CEVABI SANDIKTA VERİLECEK'

Yıldız'ın babası Hüsamettin Yıldız da, "Kürt halkı yapılan bu saldırının cevabını sandıkta verecektir ve bu kirli zihniyetin önünü oy kullanarak kesecektir" diye konuştu.

Kitle daha sonra Yıldız için taziyenin kurulduğu 450 Evler Taziye Evi'ne geçti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER