Zarrab'ın el konulan mal varlığının dökümü

Reza Zarrab'ın avukatları Türkiye’deki mal varlıklarına el konulma kararını şaşkınlıkla karşıladı. Zarrab'ın el konulan mal varlıklar ise şöyle...

Zarrab'ın el konulan mal varlığının dökümü
ABD’de tanık konumuna gelip Türkiye’deki soruşturmada şüpheli yapılan Reza Zarrab’ın mal varlığının dökümü ortaya çıktı.


İstanbul başsavcılığının soruşturması kapsamında Zarrab’ın ve yakınlarının Türkiye’deki mal varlıklarına el konulma kararı verilmişti. Sarraf ailesinin avukatı Şebnem Eriş, “Ailenin mal varlığına el konulması kararını şaşkınlıkla karşılıyoruz” demişti.

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre, Zarrab’ın Kanlıca’da iki adet yalısı, Kandilli’de bir köşkü var.

Sarraf’ın ayrıca, 1 milyon 50 bin lira değerindeki Nazmi Ziya’nın ‘Kendi Evi’ tablosu, Büyükçekmece’de 47 adet dairesi, 1 milyon 850 bin değerindeki yazlığı; yine İstanbul’da 4 milyon liralık dairesi, Bakırköy’de üç süper lüks dairesi, Metroport Busidence Plaza’da iki ofis katı, Tuzla’da fabrikası bulunuyor.

Yaklaşık 300 milyon liralık gayrimenkulü bulunan Zarrab’a ait şirketlerin mali durumu şöyle:

Roysar Denizcilik: 2008’de kurulan şirketin sermayesi 5 milyon lira. Yönetim kurulu başkanı Reza Zarrab.

Roysar Holding A.Ş: 2010’da kurulan şirketin sermayesi de 5 milyon lira. Bu şirkette de yönetim kurulu başkanı Sarraf görülüyor.

Roysar Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti: 2011’de Volgam Gıda olarak kurulan şirketin sermayesi 500 bin lira. Kuyumculuk meslek grubu içerisinde yer alan şirkette de Reza Zarrab yönetimde tek başına. Volgam Gıda, TİM’in 2015’teki ‘ihracat şampiyonu’ şirketler arasında yer almış ve bakanlardan ödül almıştı. 2015’te bu şirket Roysar’a dönüştü.

Roysar Altın Ticaret İthalat ve İhracat Ltd Şti: 2012’de kurulan bu şirkette kuyumculuk işi yapıyor. 5 milyon lira sermayeli şirketin yönetim kurulunda tek başına Reza Zarrab var.

Cameron Denizcilik Ltd Şti: 2012 mayısında kurulan şirketin sermayesi 5 milyon lira. 2016’da şirket tasfiye sürecine girdi. Reza Zarrab’ın bu şirketteki sermaye tutarı bir milyon 665 bin lira.

Are Havacılık A.Ş: 2012’de kurulan şirketin sermayesi 15 milyon lira. Reza Zarrab bu şirkette de yönetim kurulu başkanı. Şirketin genel müdürü Mustafa Özkan yakın bir zamanda istifa etti. Ancak ticaret sicile beyan verilmediği için istifası bir istifaname şeklinde verildi.

Roysar Mobilya A.Ş: 2012 kasım ayında kurulan şirketin sermayesi 8 milyon lira. Reza Zarrab yönetim kurulu başkanı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER