Sezen Aksu: Hepimiz Ahmet Kaya'ya karşı suçluyuz

Almanya'nın Bochum kentinde Sezen Aksu, Kardeş Türküler ve Ara Dinkjian, aynı sahnede buluştu. Irkçılığa karşı, şarkılarla barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği konserde Sezen Aksu, "Biz hepimiz Ahmet Kaya’ya karşı suçluyuz" dedi.

Sezen Aksu: Hepimiz Ahmet Kaya'ya karşı suçluyuz
Almanya'nın Bochum kentinde Sezen Aksu, Kardeş Türküler ve Ara Dinkjian, aynı sahnede buluştu. Irkçılığa karşı, şarkılarla barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği konserde Sezen Aksu, "Biz hepimiz Ahmet Kaya’ya karşı suçluyuz" dedi.


Kardeş Türküler, 21 yıllık müzik hayatında Mezopotamya ve Anadolu’da yaşayan hakların dilleriyle müzik yapan ve sürekli barış ve kardeşlik mesajı veren bir grup olarak öne çıktı.  

Bu yönlü birçok benzer projeye imza atan Kardeş Türküler, şimdi de Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından Sezen Aksu ve sürgünün sesi Ermeni müzisyen ve besteci Ara Dinkjian ile Avrupa Turnesi’nde bir araya geldi.

Avrupa Turnesi önceki 28 Mayıs günü Mannheim’de başladı. Perşembe günü de Bochum ile devam eden konserler dizisi, 15 Haziran’da Berlin ile son bulacak.

KARDEŞ TÜRKÜLER SEZEN AKSU VE ARA DİNKJİAN AYNI SAHNEDE

Bochum Ruhr Kongress salonunda verilen konseri binlerce kişi izledi. Konserde, Kardeş Türküler, Sezen Aksu ve Ara Dinkjian, 3 saatten fazla sahnede kaldı. Türkçe, Kürtçe (kurmancî ve zazakî) Arapça, Ermenice, Romence, Çerkezce ve Makedonca şarkılarının seslendirildiği konserde, sürekli Türkçe, Kürtçe ve İngilizce, konuşmalar yapılarak, barış mesajlar verildi.

Grubun solistlerinden Vedat Yıldırım,  Kürtçe yaptığı konuşmada 21 yıldır kurulduklarını belirterek, “Barış, kardeşlik için müzik yapıyoruz. Tekçi ve milletçilik bir hastalıktır. Çekilmez bir bir yaşam biçimidir. Çoğulcu ve eşitlikçi yaşam için mücadele etmeliyiz” dedi.

Soma’da yaşamını yitiren madencilerin de anıldığı konserde, “Gezi Direnişi”nin yıl dönümü olmasından dolayı, dayanışma mesajları verildi. İki bölümde oluşan konserde, ilk bölümü Kardeş Türküler sahnede kaldı. Eski ve yeni repertuarından şarkılar  seslendiren grup üyeleri, sık sık kadına yapılan şiddete karşı parçalan söyledi. Konserin ikinci bölümünde ise Kardeş Türküler’e Sezen Aksu ve Ara Dinkjian da eşlik etti.

“Ağladıkça” ve “Sarışınım” bestelerinin sahibi sanatçı ve müzisyen Dinkjian’ın eşliğinde şarkılarını seslendiren Sezen Aksu, performansıyla göz doldurdu.

Sahnede kaldığı boyunca  seyircilerle kurduğu diyaloglarla da büyük beğeni toplayan sanatçı Aksu, klasik eserlerinin yanı sıra bu konserler için özel olarak repertuar oluşturduğu gözlendi.

Kürtçe bir parça seslendiren Sezen Aksu, sürgünde yaşamını yitiren  Ahmet Kaya’yı da andı. Kaya’nın anısına sanatçının bir parçasını seslendiren Aksu,  Kardeş Türküler ile aynı sahneyi paylaşmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Sanatçı, “ Biz şimdiye kadar ayrı ayrı sahnelerdeydik ama hayata aynı vicdan sesiyle bakıyoruz. Çünkü hepimizi Allah yarattı. Nedir bu öfke ve cahillik” diyerek, tepki gösterdi.

Sezen Aksu, Ahmet Kaya’ya yönelik linç girişimini de hatırlatarak şöyle dedi: "Kimse kendini farklı göstermesin. Hepimiz Ahmet Kaya’ya karşı suçluyuz.”

Kardeş Türküler, Sezen Aksu ve Ara Dinkjian, Avrupa Turnesi’nin ardından Temmuz ve Ağustos aylarında ise konserlerine Türkiye’de devam edecek. / anf

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER